Ascultă Radio România Timișoara Live • 

”Vivien Leight: Ultima conferință de presă” la Sunlight Theatre 2024

21 mai 2024 @ 19:30 –

Spectacolul, prezentat în premieră la Timișoara, reconstituie ultimele zilei de viață ale actriței Vivien Leigh, devenită acum o umbră a starului adulat de altădată. Jocul viu, pătimaș, al Lamiei Beligan vă va purta ”pe aripile vântului”, ale amintirilor aşternute, cândva, de marea actriţă pe hârtie.

Articol de Dana Florea, 21 mai 2024, 19:30

”Vivien Leight: Ultima conferință de presă” la Sunlight Theatre 2024

Sunlight Theatre, festivalul de teatru și artele spectacolului, un eveniment care a intrat deja în tradiția orașului și a județului Timiș, se află anul  acesta la  ediția a V-a și promite o stagiune intensă și diversă.

După succesul primului spectacol, ”Neliniște”, Fundația Culturală Artmedia continuă seria spectacolelor de excepție și vă dă întâlnire cu Lamia Beligan în one woman show-ul ”Vivien Leight: Ultima conferință de presă”, marți, 21 mai, de la ora 19.30,  la Cinema Timiș.

Piesa, scrisă de autoarea americană Marcy Lafferty și tradusă chiar de Lamia Beligan, este o producție a Teatrului Național București, iar regia și scenografia sunt semnate de Liana Ceterchi.

”Vivien Leigh: Ultima conferinţă de presă” e un spectacol biografic. Viața marii actrițe, privită retrospectiv, nu are cum să-şi piardă fascinaţia, chiar dacă au trecut mai multe decenii de atunci.

Spectatorii vor fi martorii unei povești fabuloase de viață, cum nu multor oameni le este dat să trăiască, cu o ascensiune spectaculoasă, strălucire şi faimă, căderi dramatice, reverie, gelozie, mânie, deznădejde și boală…

Piesa reprezintă o reconstituire emoționantă a ultimelor zilei de viață ale lui Vivien Leigh, devenită acum o umbră a starului adulat de altădată. Supranumită Viv, the world’s darling, marea actriţă retrăieşte acea perioadă magică a Hollywood-ului, pe care l-a iubit şi l-a detestat deopotrivă.

Marcy Lafferty a scris ”Vivien Leigh: Ultima Conferință de Presă” în 2004 sub forma unui one-woman show pentru ea însăși, interpretând-o cu succes de-a lungul și de-a latul Marii Britanii. Portretizarea îmbătrânirii actriței, laolaltă cu aducerile aminte despre succesul fulminant pe plan artistic, împresurat, însă, de boală, a fost preluată de scene din întreaga lume.

Lamia Beligan povestește cum a ajuns să o joace pe Vivien o și joace pe Vivien: În anul 2010, căutam cu disperare o piesă de teatru care să mă seducă, să mă motiveze, cu care să rezonez, care să mă provoace să-mi depăşesc limitele şi să arăt acele faţete mai puţin cunoscute ale personalităţii mele histrionice. Căutam o piesă aşa cum caută câinele iarba de leac. Şi, cum nimic nu e întâmplător, coincidenţa fericită a făcut ca tatăl meu, neobosit căutător de piese de teatru noi şi interesante, să descopere acest text şi să se gândească imediat la mine. A făcut rost de el, mi l-a dat şi mi-a spus: «Trebuie neapărat să joci acest rol! E un rol pentru tine.»

Jocul viu, pătimaș, al Lamiei Beligan vă va purta ”pe aripile vântului”, ale amintirilor aşternute, cândva, de marea actriţă pe hârtie şi devenite sursă de inspiraţie pentru actriţă, Marcy Lafferty, cea care a scris acest monolog dramatic şi l-a adus pentru prima dată în scenă, în 1997, la Drummond Theatre, în Scoţia.

Lamia Beligan râde şi plânge, este asemenea unei flăcări ce arde cu intensitate, jonglează cu naturalețe între diferite stări, glisând de la feminitate, finețe, grație și eleganță către hăul alienării și, fără a pierde contactul cu publicul, transmite, neîncetat, emoție. O vom descoperi pe Vivien în toate ipostazele, de la o necunoscută, la un star internațional, la soție, la mamă, la adulteră, la femeia îndrăgostită nebunește de Sir Laurence Olivier, până la femeia neajutorată, neînțeleasă și cuprinsă de nebunie.

Cu mare succes la publicul românesc, acest one-woman show a fost elogiat și pe scene importante din Paris și Londra.

Despre Vivien Leigh

Actriţa britanică Vivien Leigh, Lady Olivier (1913 – 1967), laureată a două premii Oscar, unul pentru interpretarea personajului Scarlett O’Hara din „Pe aripile vântului“ (1939), iar cel de-al doilea pentru rolul Blanche DuBois din producţia „Un tramvai numit dorinţă“ (1951), pe care l-a interpretat şi în teatru în West End din Londra.

Vivien Leigh a coloborat adesea pe plan artistic cu soţul său, Laurence Olivier, care a regizat multe dintre filmele care au făcut-o celebră. Sănătatea ei şubredă s-a dovedit a fi, însă, cel mai mare obstacol din cariera ei. Fiind afectată de tulburare bipolară de-a lungul perioadei adulte, Vivien Leigh a câştigat reputaţia unei persoane foarte dificile. Odată cu înaintarea în vârstă, actriţa a fost slăbită de reveniri frecvente ale tuberculozei, boală diagnosticată pentru prima oară la mijlocul anilor ’40. Leigh şi Olivier divorţează în 1960, iar actriţa continuă să apară periodic în diferite filme şi piese de teatru, până la decesul său din cauza bolii, în 1967.

Despre Lamia Beligan

Lamia Beligan a absolvit Universitatea Naţională de Teatru şi Artă Cinematografică în 1990. În perioada 1990-1996, a fost angajată a Teatrului Naţional din Craiova. A colaborat cu Teatrul de Comedie, Teatrul Odeon şi Teatrul Naţional din Bucureşti şi, în prezent, joacă la „Naţional“ şi la Teatrul Metropolis din Bucureşti.A jucat, printre altele, în filme precum „Baltagul“, „Tandreţea lăcustelor“, „Cui i-e frică de Virginia Wolf“ şi în serialul de televiziune „La urgenţă“.

Premii: Premiul de interpretare pentru rolul Gwendolline din comedia muzicală după piesa „Bună seara, domnule Wild“, la Festivalul Internaţional de la Liverpool, 1990. Leul de Argint pentru rolul Martei din filmul „Hotel de lux“ în regia lui Dan Piţa. Premiul Fundaţiei „Silvia Popovici“ pentru cea mai bună actriţă a anului 1998. Medalia Meritul Cultural conferită de preşedintele României, Ion Iliescu.

Biletele se pot achiziționa online.

Sunlight Theater  este organizat de Fundația Culturală Artmedia, parte din Flight Festival.           

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
29
3
4
5
6
12
20
22
1
+
2
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 aprilie - 7 mai
Filarmonica Banatul va deschide Festivalul „Timișoara Muzicală” cu un concert cu adevărat special. Oratoriul „Iisus pe Muntele Măslinilor”, de L. van Beethoven, poate fi alegerea perfectă pentru Săptămâna Patimilor.
Programul lunii mai al Teatrului Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii mai al Teatrului German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii mai al Filarmonicii Banatul Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Înscrieri pentru rezidența de dezvoltare de scenarii New Draft
New Draft, prima rezidență de dezvoltare de scenarii dedicată exclusiv proiectelor din România și Republica Moldova, oferă timp de trei luni training asistat pentru dezvoltarea a 12 scenarii de lungmetraj.
Expoziția ”Pompierii arădeni - istorie și identitate”, la Complexul Muzeal Arad
Proiectul reunește patru expoziții tematice captivante care celebrează curajul și devotamentul pompierilor arădeni de-a lungul istoriei.
Programul lunii mai al Operei Naționale Române din Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Ziua Europei sărbătorită la Timișoara
Artista britanică Sonique, Nico și Cezat Ouatu vor fi prezenți pe scena din Piața Victoriei din Timișoara. Muzeul Satului Bănățean marchează această zi cu muzică militară, peruană și spectacole.
Harababura Vinyl Fair, o călătorie în universul muzicii
Evenimentul aduce împreună colecționari și pasionați pentru a sărbători farmecul și cultura vinilului.
Programul lunii mai al Teatrului Maghiar de Stat Timișoara
Luna mai aduce premiera spectacolului ”Tămăduitorii de amintiri” în regia lui Szabó Attila și Festivalul Ruroregional de Teatru din Timișoara - TESZT.
”Povești din vecini” în cartierele timișorene Ciarda Roșie și Bucovina
Evenimentul face parte din programul Ex-Centrica derulat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, dedicat organizării de activități culturale în cartiere.
Expoziția ”A Spring of Hope A Winter of Despair”, la Faber
Expoziția prezintă lucrări de artă conceptuală, fotografie şi artă video care ilustrează practica speranței şi discursurile disperării în regimurile politice de la totalitarism la capitalism.
Festivalul Internațional de Teatru Nou Arad 2024 / PROGRAM
Participă teatre și trupe din București, Sibiu, Sfântu Gheorghe, Brăila, Cluj Napoca și Budapesta.
Flavius Neamciuc, fotograf timișorean stabilit la Berlin, aduce un nou concept de studio la Timișoara
Proiectul reprezintă un studio pop-up de fotografie inedit, care combină ședințele de fotografie profesioniste cu evenimente culturale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 14 - 20 aprilie 2024
Festival de teatru cu trupe din 11 țări și spectacole jucate în 10 limbi. 200 de oameni pe aceeași scenă, într-un concert-eveniment. Garry Kasparov în premieră la Timișoara. Sunt doar trei propuneri pentru această săptămână, adresate amatorilor de cultură și tehnologie.
„File... în culori de apă”, expoziție de acuarelă la Bibliotecă, la Arad
Cu multă creativitate, talent și pasiune, Alina Pătroiu transformă acuarela într-o adevărată simfonie de culori, transmițând bucurie, încredere și optimism.
Nicolae Grigorescu, expoziție aniversară la Muzeul de Artă Arad
Printre tablourile expuse la Arad se una dintre cele mai frumoase picturi semnate de Nicolae Grigorescu, “Țărăncuțe (De la fântână)”, adusă dintr-o colecție privată.
Festivalul Artei Florale la Iulius Town Timișoara / PROGRAM
Festivalul este la doua ediție și are ca temă „Scene și personaje din literatura universală: Inspirație pentru Educație”. Artiștii participanți au realizat aranjamente speciale, având ca inspirație opere clasice ale literaturii și flori spectaculoase.
MONS Beach Volley Festival, în Parcul Rozelor din Timișoara
Timișoara se pregătește pentru a treia ediție a MONS Beach Volley Festival, un eveniment unic care aduce atmosfera vibrantă a plajei chiar în inima orașului.
Conferința Națională „Administrație Românească Arădeană”
Agenda Conferinței Naționale include prezentări, analize și cercetări originale privind aspecte legate de istorie la nivel local, regional, național și universal, dar și creionarea unor portrete și medalioane de personalități.
Noaptea Muzeelor la Complexul Muzeal Arad
Parade de costume militare, demonstraţii de luptă și degustarea de mâncăruri pe care le consumau soldații daci și romani sau soldații lui Vlad Țepeș sunt câteva dintre atracțiile Nopții Muzeelor de la Arad.
Noaptea Muzeelor la Universitatea Politehnica Timișoara
Începând cu ora 16:00 până la ora 22:00, toți cei interesați sunt invitați să descopere istoria tehnologiei informaționale, de la primele calculatoare la realitatea virtuală.
Noaptea Muzeelor la Muzeul Național al Banatului
În curtea Bastionului Theresia, spectacolele de istorie vie se vor împleti cu momentele artistice și cu atelierele interactive într-un mare show comun al grupurilor de reconstituire istorică și artistice.
Festivalului Euroregional de Teatru - TESZT 2024 / PROGRAM
Programul reunește 24 spectacole din Ungaria, Serbia, Croația, Slovenia, Grecia, Bulgaria, Italia, Franța, Germania, Marea Britanie și Finlanda.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21 - 27 mai
TESZT 15, gală de operă, Ecluze pe Bega, filme, concerte cu Timpuri Noi și Sarmalele Reci, Casuța Piticilor pentru copii și un tur ghidat prin Elisabetin sunt câteva dintre propunerile săptămânii.
„Tricouri de Legendă ale Fotbalului Românesc” la Shopping City Timișoara
Expoziția cuprinde tricouri purtate de nume celebre ale fotbalului românesc, peste 100 de articole, vechi de peste 80 de ani, precum autografe, fanioane, bilete, programe, medalii și mingi, dar și alte obiecte expuse de colecționarii locali.
”Vivien Leight: Ultima conferință de presă” la Sunlight Theatre 2024
Spectacolul, prezentat în premieră la Timișoara, reconstituie ultimele zilei de viață ale actriței Vivien Leigh, devenită acum o umbră a starului adulat de altădată. Jocul viu, pătimaș, al Lamiei Beligan vă va purta ”pe aripile vântului”, ale amintirilor aşternute, cândva, de marea actriţă pe hârtie.
Trei spectacole timișorene și scena independentă după 2023
Cele trei spectacole vor fi prezentate ca o oglindă a contextului local în ceea ce privește artele performative după anul efervescent 2023, în microstagiunea „INdependent@TM” organizată de Asociația Proteszt. 
Galeria Terapiilor pentru copiii cu nevoi speciale, ediția a treia / PROGRAM
Evenimentul reunește terapeuți, pedagogi și specialiști de renume național și internațional, precum și persoane cu dizabilități în cadrul a trei conferințe care vor putea fi urmărite online.
”Pacea mondială”, expoziție-manifest în cadrul proiectului Fabrica de cultură
Ce înseamnă pacea pentru copiii sârbi și români a fost provocarea pe care artista Livia Mateiaș a propus-o elevilor în două școli din Timișoara și Pancevo. Mesajele, picturile și creațiile lor se regăsesc în cadrul expoziției „Pacea mondială".
Festivalul Întoarcerea la folk, ediția a II-a, la Giroc
În cadrul festivalului va avea loc și o sesiune “Pune mâna pe chitară”, care se va încheia recitalul celebrului grup de chitariști timișoreni Flores, apărut în anul 1979.
„PreHistoria”, festival de arheologie experimentală / PROGRAM
Festivalul, organizat de Muzeul Național al Banatului la Punctul Muzeal Parța, este o veritabilă călătorie în timp, care ne permite să retrăim cotidianul comunităților neolitice din Banat.
Sarmalele Reci vin În Spatele Casei, la Timișoara
Sarmalele Reci promit un concert în care șprițul, ironia și părerile politice se vor amesteca cu nostalgii și iubiri mai noi sau mai vechi.
Atelier creativ ”Origami interior”
Ghidați de Andrei Hleba, veți avea ocazia să folosiți tehnica japoneză de împăturire a hârtiei numită Origami.
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
Toată ziua
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
Vernisaj de fotografie la Bibliotecă: Colecția Foto Club Arad 2024
Iubitorii de artă fotografică vor putea să admire diverse stiluri și numeroase tematici abordate, de la fotografia de portret și de reportaj, la fotografii-eseu și peisaje cosmice.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Evenimente dedicate Zilei Copilului în Parcul Rozelor și în Parcul Copiilor din Timișoara
În premieră la Timișoara, duminică, 2 iunie, vor răsuna la Teatrul de Vară din Parcul Rozelor hituri Disney, distinse cu premii Oscar, Golden Globe şi Grammy,  în interpretarea unor voci celebre.
”Weekend în familie” la Lugoj, cu Lora, Yvonne și Olivia Addams
Vor avea loc concerte, spectacole pentru copii, ateliere și activități pentru toată familie, competiții sportive, activităși folclorice.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Luna Constructim la Muzeul Național al Banatului. Acces gratuit în iunie la toate expozițiile
În premieră națională, principala instituție muzeală din vestul României își deschide larg porțile și așteaptă publicul oferind acces fără costuri grație unui parteneriat cu compania timișoreană  Constructim SA.
Turneu de șah la Muzeul Național al Banatului
Muzeul Național al Banatului organizează, cu ocazia Zilei Copilului, un turneu de șah cu premii. Participarea este gratuită.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Spectacolele lunii iunie ale Operei Naționale Române Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii iunie al Teatrului Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 16 mai 2024
Events on 19 mai 2024
Events on 23 mai 2024
Events on 26 mai 2024
Events on 29 mai 2024
Polițiștii din Timișoara îi învață pe seniori cum să se ferească de escroci și fraude online
marți, 4 noiembrie 2025, 19:43

Polițiștii din Timișoara îi învață pe seniori cum să se ferească de escroci și fraude online

Pensionarii prezenți astăzi la centrul de zi din Timișoara au aflat de la polițiști care sunt cele mai cunoscute metode de înșelăciune, pe...

Polițiștii din Timișoara îi învață pe seniori cum să se ferească de escroci și fraude online
Ștefan Bănică Jr. cântă la deschiderea Târgului de Crăciun de la Timișoara
marți, 4 noiembrie 2025, 19:26

Ștefan Bănică Jr. cântă la deschiderea Târgului de Crăciun de la Timișoara

Târgul de Crăciun de la Timișoara se deschide oficial pe 30 noiembrie, la ora 18.00, odată cu aprinderea iluminatului festiv. Cu această ocazie,...

Ștefan Bănică Jr. cântă la deschiderea Târgului de Crăciun de la Timișoara
Negocierile pentru cumpărarea Casei Mühle de către Primăria Timișoara au eșuat
marți, 4 noiembrie 2025, 19:15

Negocierile pentru cumpărarea Casei Mühle de către Primăria Timișoara au eșuat

Negocierile dintre Primăria Timișoara și proprietarul Casei Mühle, pentru cumpărarea imobilului de către municipalitate, au eșuat. City...

Negocierile pentru cumpărarea Casei Mühle de către Primăria Timișoara au eșuat
Amendă de 100.000 de lei pentru deșeurile lăsate de firma care a concesionat cimitirul din Calea Buziașului
marți, 4 noiembrie 2025, 18:48

Amendă de 100.000 de lei pentru deșeurile lăsate de firma care a concesionat cimitirul din Calea Buziașului

Primăria Timişoara a amendat cu 100.000 de lei firma care a avut în concesiune cimitirul din Calea Buziașului. Sancțiunea a fost aplicată după...

Amendă de 100.000 de lei pentru deșeurile lăsate de firma care a concesionat cimitirul din Calea Buziașului
marți, 4 noiembrie 2025, 18:40

Circulaţia trenurilor pe ruta Timişoara-Jimbolia, suspendată timp de două săptămâni

Circulaţia trenurilor pe ruta Timişoara-Jimbolia va fi suspendată până pe 16 noiembrie, pentru executarea unor lucrări de reabilitare a...

Circulaţia trenurilor pe ruta Timişoara-Jimbolia, suspendată timp de două săptămâni
marți, 4 noiembrie 2025, 17:31

O infirmieră din Bihor, reținută după ce ar fi agresat o tânără cu dizabilități într-un centru de recuperare din Bratca

O femeie de 45 de ani, infirmieră la un centru de recuperare pentru persoane cu dizabilități din Bratca, județul Bihor, a fost reținută de...

O infirmieră din Bihor, reținută după ce ar fi agresat o tânără cu dizabilități într-un centru de recuperare din Bratca
marți, 4 noiembrie 2025, 17:29

Liderul consilierilor PNL din Consiliul Local Timișoara a demisionat.

Liderul consilierilor PNL din Consiliul Local Timișoara, Adrian Lulciuc, a demisionat. Adrian Lulciuc a fost declarat incompatibil cu funcția de...

Liderul consilierilor PNL din Consiliul Local Timișoara a demisionat.
marți, 4 noiembrie 2025, 16:46

Doi utiști în ”11-ele” etapei de Superligă

Fundașii Dmytro Pospielov și Din Alomerovic au fost incluși în echipa etapei. Liga Profesionistă de Fotbal a explicat alegerea celor doi...

Doi utiști în ”11-ele” etapei de Superligă