Ascultă Radio România Timișoara Live • 

A doua zi de proteste ale fermierilor în Piața Huniade

Pentru a doua zi consecutiv, zeci de fermieri protestează în Piața Huniade din centrul Timișoarei.

A doua zi de proteste ale fermierilor în Piața Huniade

Articol de Radio Timișoara, 20 ianuarie 2024, 12:14 / actualizat: 20 ianuarie 2024, 15:13

Fermierii, veniți încă de joi seara cu utilajele agricole în parcarea din Piața Huniade, se declară nemulțumiți de prețul mic al cerealelor și costurile ridicate de producție. Oamenii reclamă și nivelul scăzut al subvențiilor, comparativ cu vestul Europei. Protestul este autorizat până pe 24 ianuarie, însă, femierii amenință că vor mai rămâne în stradă, în cazul în care Guvernul și Ministerul Agriculturii nu vin cu soluții.

Fermierii spun că nu solicită privilegii speciale, așa cum au demnitarii sau alte categorii sociale. Oamenii subliniază că își doresc doar condiții egale și corecte de competiție pe piața agricolă comună a Europei, o piață dezechilibrată acum de prețul mic al cerealelor intrate din Ucraina, dar și de diferențele de subvenționare între fermierii est-europeni și cei din Vest.

Dacă se mai iau în calcul și dobânzile astronomice aplicate la creditele cu destinație agricolă, suprapuse și ele peste producții mici, dijmuite de vreme, dar realizate cu costuri mari, atunci avem aliniate toate coordonatele falimentului. Iar falimentul înseamnă, până la urmă, vânzarea.

Din aproximativ cele 10 milioane de hectare de teren agricol din România, deja 4,5 sunt vândute către investitorii străini sau fondurile de investiții.

Până acum, să vindea un hectar, două hectare, nu ferme, sute de ferme. Ai văzut frații ăia, indienii. 13.000 de hectare au cumpărat acum. Poți să treci prin fața pământului și o să zici frumos, cândva am lucrat și eu terenul aici. Ai lucrat, tată, când ei au stat pe terasă în centru, la cafă și la suc[…] Eu în 2017 m-am operat de hernie de disc. În 2023 m-am operat a doua oară de hernie și nu mă las de agricultură niciodată. La noi cât ești un kilogram de grâu, cât este un kilogram de pâine? 15 lei? Dacă ne-ai omorât pe noi, fermierii, i-ai omorât și pe orășeni, dacă le-ai ridicat prețul”, spune un protestatar.

La toate acestea se mai adaugă și lipsa de profesionalism, dar și cumetriile de prin ministere care nu fac altceva decât să susțină interese obscure de grup, acuză fermierii prin vocea lui Constantin Buzatu.

Stănescu și cu Barbu. 4 milioane de hectare. Au învățat peștii să mănânce stuful din Delta Dunării la pășunat. Și el zice că nu știe, <eu sunt un om onest>. Cum nu știi, conjudețeanul tău, că fiul său are firmă în Delta Dunării și cormoranii și toate păsările din Deltă pășunează stuful. Și tu ai luat patru milioane de euro de la ăsta și zice <eu sunt onest>. Unde e onestitatea? Minți o țară întreagă că nu știi că l-a luat banii? Pe ce? Eu sunt ministrul Agriculturii de aici, de la Timișoara. Și acum trimite Curtea de Conturi. Ăia care vorbesc acolo n-au lucrat în viața lor cinci hectare de pământ, pentru că sunt toți veniți. Actualul ministru al Agriculturii a funcționat la două primării, fraților. Contabil a fost la o primărie din județul Teleorman, într-un sat, după care a venit, a avansat la primăria din Slatina, după care director la ANIF și după aceea familia Stănescu, secretarul general al PSD, <Hai să-l facem ministru, >”, spune Constantin Buzatu.

Revendicările fermierilor, fără răspuns de la ministerul Agriculturii

Sunt multe ofurile fermierilor sintetizate pe o listă care până acum nu a ajuns pe masa de lucru a ministrului Agriculturii, Florin Barbu.

 

Cosmin Micu, unul dintre inițiatorii protestului, spune că, în aceste condiții, fermierii vor rămâne în stradă și după data de 24 ianuarie.

Momentan nu avem niciun feedback, nu ne-a căutat nimeni. Avem o listă cu mai multe puncte pe care vrem să le discutăm și să avem termene clare stabilite. Ce se va întâmpla cu aceste probleme? În fiecare zi ne vom aduna aici. De luni o să cerem extindere a perioadei pentru a autoriza pe o perioadă mai îndelungată protestul și suntem dispuși să protestăm atâta timp cât este nevoie. Noi care suntem aici, toți suntem fermieri, reprezentăm în jur de 200.000 de hectare. (Reperter: Sunt anumite revendicări pe această listă care țin de felul în care s-a negociat la Comisia Europeană. Cum credeți că se va rezolva?) N-avem noi treabă cu cine a negociat, cum au negociat parlamentarii noștri. Ei sunt acolo, ei ne reprezintă, să-și asume pentru ce au negociat. Efectul este al nostru, dar problema este a lor, că au negociat prost. (Reperter: Cum se pot repara lucrurile?) Cine le-a creat le va și rezolva”, spune Cosmin Micu.

Ascultați reportajul realizat de Remus Nistoran

 

 

Foto: Remus Nistoran

Povestea câmpurilor cu maci care atrag mii de oameni lângă Timișoara
Agricultură joi, 11 iunie 2026, 13:21

Povestea câmpurilor cu maci care atrag mii de oameni lângă Timișoara

Câmpurile înroșite de maci din apropierea Timișoarei sunt luate cu asalt în această perioadă de amatorii de selfie-uri și fotografii...

Povestea câmpurilor cu maci care atrag mii de oameni lângă Timișoara
APIA Timiș: Fermierii mai au câteva zile pentru depunerea cererilor de plată.
Agricultură marți, 2 iunie 2026, 18:05

APIA Timiș: Fermierii mai au câteva zile pentru depunerea cererilor de plată.

Fermierii timișeni mai au la dispoziție doar câteva zile pentru a depune cererile unice de plată la Agenția de Plăți și Intervenții pentru...

APIA Timiș: Fermierii mai au câteva zile pentru depunerea cererilor de plată.
Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac
Agricultură duminică, 24 mai 2026, 18:28

Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac

O cultură de mazăre din județul Arad s-a transformat, în acest weekend, într-un adevărat loc de întâlnire pentru comunitate. Zeci de copii,...

Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac
Accesul stuparilor la culesul de salcâm din Homorod, restricționat de autoritățile locale
Agricultură joi, 21 mai 2026, 15:19

Accesul stuparilor la culesul de salcâm din Homorod, restricționat de autoritățile locale

Primăria Geoagiu a interzis accesul apicultorilor din alte localități la culesul florilor de salcâm din satul Homorod, motivând că baza...

Accesul stuparilor la culesul de salcâm din Homorod, restricționat de autoritățile locale
Agricultură miercuri, 13 mai 2026, 07:25

Pâinea în țest, tradiție și inovație aproape de Săvârșin. „Am încercat să le oferim copiilor o viață sănătoasă și amintiri”

Puține sunt locurile în care pâinea se mai coace astăzi în țest, după rețete și obiceiuri vechi. La Părnești, însă, Dorina Dochița...

Pâinea în țest, tradiție și inovație aproape de Săvârșin. „Am încercat să le oferim copiilor o viață sănătoasă și amintiri”
Agricultură sâmbătă, 2 mai 2026, 20:43

Livadă cu pomi „de adopție”, lângă Arad: premieră în România inspirată din Spania

Inițiativa îi aparține proprietarului livezii, Bogdan Piper, care spune că modelul a fost inspirat din Spania și are ca scop apropierea...

Livadă cu pomi „de adopție”, lângă Arad: premieră în România inspirată din Spania
Agricultură sâmbătă, 2 mai 2026, 15:13

„Diminețile satului” – in memoriam Valeriu Tabără

Emisiunea „Diminețile satului” de duminică, 3 mai, între orele 7 și 9, este dedicată în întregime unui om deosebit, care acum un an,...

„Diminețile satului” – in memoriam Valeriu Tabără
Agricultură marți, 7 aprilie 2026, 14:51

Florile înlocuiesc roșiile la Curtici: festival dedicat noii „culturi vedetă”

Florile au devenit noul produs de bază în solariile din Curtici, după ce, timp de peste un secol, zona a fost cunoscută pentru producția de...

Florile înlocuiesc roșiile la Curtici: festival dedicat noii „culturi vedetă”