Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Două comune din Timiș vor să valorifice o comoară de apă geotermală la încălzirea caselor și la un centru de recuperare

Comunele timişene Lovrin şi Gottlob s-au asociat pentru un proiect grandios prin care localităţile ar putea fi încălzite cu apa geotermală. Uniunea Europeană a deschis o sesisune de finanţare pe acest palier, astfel că administraţiile de la Lovrin şi Gottlob nu vor să rateze aceast moment.

Două comune din Timiș vor să valorifice o comoară de apă geotermală la încălzirea caselor și la un centru de recuperare

Articol de Radio Timișoara, 31 ianuarie 2018, 06:30 / actualizat: 31 ianuarie 2018, 7:38

În Lovrin sunt încălzite cu apă termală încă din anii ’70 aproximativ o sută de locuinţe, realizate în cadrul unui program pilot. Primarul din Gottlob, Gheorghe Nastor, fost primar şi la Lovrin, se luptă de patru ani să acceseze fonduri.

„Suntem în faza în care lucrăm cu o firmă din străinătate și una din Timișoara pentru studiul de fezabilitate pentru elaborarea documentației necesare la Agenția Națională de Resurse Minerale în vederea eliberării autorizației de explorare/exploatare. În principal, depunem un proiect pentru încălzirea localității, începând cu instituțiile, cu unitățile și cu gospodăriile populației. Gottlob și Lovrin, fiecare își face proiectul lui. Ne asociem, dar acum lucrăm individual”, spune primarul Gheorghe Nastor.

Conform estimărilor, realizarea acestui proiect ar costa în jur de 15 milioane de euro.

“În primul rând, metrul ster de lemne la noi în zonă a ajuns la 300 de lei. E incredibil unde se va ajunge. Din punct de vedere al protecției mediului, emisiile în atmosferă de noxe, de fum, începând de la 1.500 de metri până la 2.020 avem o rezervă imensă de până la 90 de grade. Putem merge și mai jos. La noi am putea să le încălzim toate. Suntem în faza în care mergem din casă în casă, undeva la 1.000 de numere”, mai spune Gheorghe Nastor.

Pe lângă proictul de încălzire cu apa geotermală, Primăria Gottlob se va asociaţia cu Consiliul Judeţean Timiş în vederea amenajării unui centru de tratament cu apă termală.

“Zilele trecute am o întâlnire cu președintele Consiliului Județean Timiș, domnul Dobra se arăta interesat de o asociere între Consiliul Județean și comuna noastră pentru o un centru de recuperare medicală, un centru-pilot. Am văzut în Ungaria așa ceva, la Mórahalom, ungurii au un sistem extraordinar de bine pus la punct și își valorifică fantastic de bine această energie. Noi, în schimb, ce să vă zic. Sper să avem o finalitate bună, implicând, bineînțeles, Spitalul Județean”, mai spune Gheorghe Nastor.

În subsolul din partea de vest a jude’ului Timiș, în zona comunelor Gottlob şi Lovrin, există o rezervă imensă de apă geotermală. Conform specialiştilor, temperatura apei variază între 75 şi 90 de grade Celsius. Este aceaşi falie de unde se alimentează ştrandurile termale de la Mako, Kikinda sau Kanija.

 

Timișoara, printre destinațiile preferate ale turiștilor pentru minivacanța de Rusalii și 1 Iunie
Economie marți, 26 mai 2026, 07:52

Timișoara, printre destinațiile preferate ale turiștilor pentru minivacanța de Rusalii și 1 Iunie

Minivacanța de Rusalii și weekendul prelungit de 1 Iunie dau startul sezonului estival, iar Timișoara se află printre destinațiile urbane...

Timișoara, printre destinațiile preferate ale turiștilor pentru minivacanța de Rusalii și 1 Iunie
Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac
Economie duminică, 24 mai 2026, 18:28

Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac

O cultură de mazăre din județul Arad s-a transformat, în acest weekend, într-un adevărat loc de întâlnire pentru comunitate. Zeci de copii,...

Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac
Noi zboruri din Timișoara către Berlin și Praga
Economie sâmbătă, 23 mai 2026, 16:19

Noi zboruri din Timișoara către Berlin și Praga

Noua rută către Berlin, Germania, a fost lansată recent și este operată de Wizz Air de două ori pe săptămână, în zilele de joi și...

Noi zboruri din Timișoara către Berlin și Praga
Accesul stuparilor la culesul de salcâm din Homorod, restricționat de autoritățile locale
Economie joi, 21 mai 2026, 15:19

Accesul stuparilor la culesul de salcâm din Homorod, restricționat de autoritățile locale

Primăria Geoagiu a interzis accesul apicultorilor din alte localități la culesul florilor de salcâm din satul Homorod, motivând că baza...

Accesul stuparilor la culesul de salcâm din Homorod, restricționat de autoritățile locale
Economie miercuri, 13 mai 2026, 07:25

Pâinea în țest, tradiție și inovație aproape de Săvârșin. „Am încercat să le oferim copiilor o viață sănătoasă și amintiri”

Puține sunt locurile în care pâinea se mai coace astăzi în țest, după rețete și obiceiuri vechi. La Părnești, însă, Dorina Dochița...

Pâinea în țest, tradiție și inovație aproape de Săvârșin. „Am încercat să le oferim copiilor o viață sănătoasă și amintiri”
Economie marți, 12 mai 2026, 21:20

La Arad se produc vagoane militare pentru NATO

Industria feroviară din Arad intră tot mai puternic în zona producției militare. Astra Vagoane Călători produce deja vagoane speciale pentru...

La Arad se produc vagoane militare pentru NATO
Economie sâmbătă, 9 mai 2026, 21:11

UPT investește în microelectronică și semiconductori. Timișoara vrea să devină hub tehnologic regional

Universitatea Politehnica Timișoara deschide un nou capitol în cercetarea tehnologică, odată cu lansarea a trei proiecte majore finanțate prin...

UPT investește în microelectronică și semiconductori. Timișoara vrea să devină hub tehnologic regional
Economie miercuri, 6 mai 2026, 13:38

Leul continuă să se deprecieze faţă de euro și atinge un nou maxim istoric

Moneda naţională s-a depreciat miercuri, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României la 5,2688 lei, în creştere cu...

Leul continuă să se deprecieze faţă de euro și atinge un nou maxim istoric