Horia Colibășanu a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler
![Horia Colibasanu pe Everest 2017 Horia Colibasanu pe Everest 2017](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2017/05/Horia-Colibasanu-pe-Everest_2017-1.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 14 iunie 2017, 20:22
Distincţia i-a fost acordată în semn de „înaltă apreciere şi recunoaştere pentru performanţa sportivă deosebită obţinută în expediţia din munţii Himalaya, pentru determinarea, pasiunea şi perseverenţa cu care şi-a desăvârşit poziţia de alpinist ultraperformant la nivel naţional şi internaţional, precum şi pentru contribuţia semnificativă adusă alpinismului românesc.
Alpinistul timişorean Horia Colibăşanu a urcat pe Everest fără oxigen suplimentar şi fără ajutorul unei echipe de şerpaşi. Horia Colibăşanu a urcat, fără oxigent suplimentar şi şerpaşi, 8 din cele 14 vârfuri montane de peste 8.000 de metri din lume.