Horia Colibăşanu avansează în traseul spre vârful Everest
![Horia Colibăşanu avansează în traseul spre vârful Everest Horia Colibăşanu avansează în traseul spre vârful Everest](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/03/horia_colibasanu_5-e1458149747943.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 13 aprilie 2017, 11:30
La sosirea în Kathmandu și-a pregătit tot echipamentul de expediție, care a fost preluat de colaboratorii săi pentru a fi dus în tabăra de bază, de unde va începe pregătirea pentru ascensiunea propriu-zisă: aclimatizare, antrenament, pregătirea alimentației și nutriției necesare pentru zilele de vârf.
În următoarea etapă, Horia va pleca din Lhasa, oraș situat la peste 3600 m altitudine, spre Shigatse, apoi spre Thingri, pentru ca în 15 aprilie să ajungă în tabăra de bază – 5200 m altitudine, undeva în jurul datei de 20 aprilie, conform programului.
Urmează aclimatizarea și ascensiunea spre vârf, după mijlocul lunii mai. În 30 mai, Colibășanu va coborî de pe munte.