Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Întors din Antarctica, Adrian Ahrițculesei plănuiește cucerirea primului vârf de peste 8.000 de metri din cariera de alpinist

Întors din Antarctica, Adrian Ahrițculesei plănuiește cucerirea primului vârf de peste 8.000 de metri din cariera de alpinist

Articol de Radio Timișoara, 28 ianuarie 2023, 14:37 / actualizat: 28 ianuarie 2023, 23:26

Adrian Ahrițculesei este un tânăr din Petroșani a cărui viață este în permanență dedicată competiției.
Inginer de profesie, Adrian Ahrițculesei a practicat la început fotbalul, fiind și absolvent al Facultății de Educație Fizică și Sport din Timișoara. O accidentare i-a oprit însă cariera sportivă, așa încât acum este inginer specializat în optometrie.
Locuiește la Petroșani, dar lumea îl cunoaște drept primul bărbat din România care a reușit să finalizeze Circuitul celor 7 vulcani.
Săptămâna aceasta a revenit din expediția în Antarctica, unde a cucerit Muntele Sidley, ultimul din acest circuit. Pasiunea pentru înălțimi o are de multă vreme, însă ambiția de a ataca cele mai înalte vârfuri de vulcani a apărut mai recent.
Mai serios, în anul 2017 când am reușit să ajung pe cel mai înalt vârf din Europa de Vest, Mont Blanc. Și după aceea, tot din curiozitatea de a vedea dacă organismul meu se adaptează la altitudini mai mari, am încercat să merg în alte zone, să văd alte continente și am reușit să să ajung chiar și pe Aconcagua, care are o altitudine de 6.962 de metri”, povestește tânărul alpinist.
Reușita expedițiilor presupune pregătire zilnică și o viață sănătoasă, ceea ce l-a ajutat pe Adriana Ahrițculesei să se adapteze la condiții meteo extreme, cum ar fi temperaturi de -35 de grade în Antarctica.
“Da, mă bucur că organismul meu s-a adaptat repede la condițiile meteorologice din Antarctica. Țin să menționez că în Antarctica acuma este este vară dar și vara în Antarctica temperaturile sunt cuprinse între -20 și -40 de de grade Celsius. Într-adevăr, pe vârf au fost -35 de grade Celsius. Țin minte că automat, când scoteai mâna din mănușă îți îngheța instantaneu”, spune Adrian Ahrițculesei.
În ultimii ani Adrian Ahrițculesei a cucerit metodic toți cei 7 vulcani din celebrul circuit, însă expediția la Polul Sud este pe primul loc ca grad de dificultate.
“Cea mai grea expediție este aceasta din Antarctica și o spun din cauza frigului, pentru că chiar l-am simțit. L-am simțit vremea în muntele Sidley, în zona aceea unde trebuia să aterizeze avionul de mici dimensiuni, care în loc de roți avea atașate niște schiuri. Nu credeam că este posibil să rămâi cu avionul împotmolit în zăpadă. Nu puteam de pleca de pe loc. Echipajul și-a luat lopețile și au început să sape ca să să poată să să pornească avionul din loc, după care ne-am suit și noi și așa am ajuns înapoi pe pe continent”, își amintește Adrian Ahrițculesei.
Întors doar de câteva zile din expediție, Adrian Ahrițculesei face deja planuri pentru o nouă călătorie, iar următoarea țintă este un munte de peste 8.000 de metri.
“Am ceva idei, dar problema mare este este bugetul. Sper să ca în anul 2024 să facem prima expediție din Valea Jiului în Himalaya. Un vis de-al meu este să încerc să ajung pe un vârf de peste 8.000 de metri. Sper să poți să ajung. Nu am fost niciodată în zona aceea, dar probabil anul viitor voi ajunge”, spune Adrian Ahrițculesei.
Circuitul celor 7 vulcani presupune escaladarea celor mai înalți vulcani de pe 7 continente. Prima femeie din România care a reușit acest lucru a fost Crina Coco Popescu, în anul 2012, pe când avea 16 ani.

Ascultați reporajul realizat de Mihaela Ioncelescu.

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:48

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei

Canicula aduce restricții de circulație pentru vehiculele de mare tonaj. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat...

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”

Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului român, a fost marcată astăzi și la...

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
vineri, 26 iunie 2026, 16:47

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august

Cele două vestice din Superliga de fotbal și-au aflat astăzi programul din viitorul sezon. În prima etapă, programată în weekend-ul 17-19...

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august
vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
vineri, 26 iunie 2026, 12:58

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru

PNL, USR şi UDMR îl propun pe Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. “PNL, USR şi UDMR înaintează o propunere...

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru
vineri, 26 iunie 2026, 12:55

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor. Se va desfășura în perioada 1-5 iulie 2026....

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara