Un poliţist din Brad a cucerit vârful Island Peak, din Munţii Himalaya
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2021/10/alpinist-politist-Radu-Pavel-din-Brad.jpg?resize=563%2C422)
Foto: Facebook
![Un poliţist din Brad a cucerit vârful Island Peak, din Munţii Himalaya Un poliţist din Brad a cucerit vârful Island Peak, din Munţii Himalaya](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2021/10/alpinist-politist-Radu-Pavel-din-Brad.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 13 octombrie 2021, 17:50
Foto: Facebook
Articol de Radio Timișoara, 13 octombrie 2021, 17:50
Un poliţist din municipiul Brad a reuşit să cucerească vârful Island Peak de 6.189 de metri, din Munţii Himalaya, apreciat ca unul dintre ‘vârfurile tehnice’ din acest masiv.
Alpinistul Radu Pavel a reușit performanța la capătul unei ascensiuni dificile, care a durat şase ore şi jumătate.
Radu Pavel a început urcuşul spre vârful Island Peak ieri dimineaţa şi a fost nevoie să traverseze mai multe pasaje peste crevase şi să se folosească de coardă pentru a ajunge până pe culme.
Pe parcursul expediţiei până la Tabăra de Bază Everest, Radu Pavel a fost însoţit de Alexandru Todor, poliţist local în municipiul Brad.
Cei doi alpinişti au reuşit, sâmbătă, să cucerească un prim obiectiv, vârful Kallapatar (5.643 m). Urcuşul pe vârful Kallapatar a avut loc pe o temperatură de minus 10 grade Celsius, cei doi tineri apreciind că au avut parte de o vedere minunată spre Everest, care se afla la 4 km de ei.
Expediţia echipei din Brad a început pe 28 septembrie şi a fost programată să dureze 20 de zile.