Percheziţii pentru delapidare şi abuz în serviciu, la Primăria Racoviţa
Poliţiştii timișeni au efectuat cinci percheziţii domiciliare în localităţile Racoviţa, Hitiaş şi Timişoara şi la Primăria Racoviţa.
![Percheziţii pentru delapidare şi abuz în serviciu, la Primăria Racoviţa Percheziţii pentru delapidare şi abuz în serviciu, la Primăria Racoviţa](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2021/04/masina-politie-nou.jpg?resize=380%2C214&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 13 martie 2024, 15:50
Perchezițiile au loc în două dosare penale în care se efectuează cercetări pentru abuz în serviciu şi delapidare.
În urma cercetărilor s-a stabilit că un funcţionar public din cadrul Primăriei din Racoviţa ar fi încasat de la contribuabili taxe şi ar fi utilizat aceste sume în interes personal, fără a fi înregistrate în evidenţa contabilă a unităţii administrative.
Potrivit Poliției Timiș, din 2018 până în prezent, acesta şi-ar fi însuşit unele sume de bani care reprezentau plata fictivă a unor indemnizaţii către asistenţii personali care nu se mai află în mod legal în plată sau către persoane decedate.
Poliţiştii au ridicat mai multe documente în vederea continuării cercetărilor.