Medicii de la Clinica de Chirugie Vasculară din Timișoara au salvat piciorul unui tânăr printr-o operație în premieră
Clinica de Chirugie Vasculară de la Spitalul Judeţean Timişoara marchează o nouă premieră naţională.
![Medicii de la Clinica de Chirugie Vasculară din Timișoara au salvat piciorul unui tânăr printr-o operație în premieră Medicii de la Clinica de Chirugie Vasculară din Timișoara au salvat piciorul unui tânăr printr-o operație în premieră](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2018/06/operatie-premiera-spital-Timisoara-4-e1528978518645.jpg?resize=480%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 29 iulie 2018, 15:57
Şeful Clinicii, Mihai Ionac şi medici radiologi intervenţionişti au efectuat cu succes o procedură endovasculară pentru a debloca o venă importantă din abdomenul unui tânăr, în vârstă de 19 ani. Acesta a suferit un traumatism inghinal în timp ce juca fotbal şi a ajuns la spital cu cea mai gravă formă de tromboză venoasă profundă a membrului inferior, care putea duce la amputare.
Intervenţia realizată în premieră în România a evitat producerea unui handicap major, iar tânărul va urma acum câteva proceduri pentru recuperarea completă.
Recent, tot în premieră, la Clinica de Chirurgie Vasculară a fost realizată o intervenţie chirurgicală endovasculară modernă pentru tratarea anevrismului de aortă toracică descendentă.