Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Proiect pentru o secție de transplant cardiac la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara

Un prim pas îl reprezintă achiziția de echipamente moderne printr-un proiect transfrontalier România-Serbia.

Proiect pentru o secție de transplant cardiac la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara

Articol de Radio Timișoara, 30 ianuarie 2025, 19:05 / actualizat: 2 februarie 2025, 21:53

Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara intenționează să înființeze o secție de transplant cardiac.
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare, Constantin Luca, spune că la Timișoara a fost făcut un singur transplant de inimă, în urmă cu 25 de ani.

Vrem să creăm o secție nouă, secția de transplant cardiac. Așa cum am promis în urmă cu câțiva ani, că vom demara activitatea și în chirurgia copilului, așa cred că vom putea să realizăm, și beneficiind de acest proiect, un compartiment de transplant cardiac la Timișoara. În urmă cu 25 de ani, a fost un sigur caz, din păcate, la vremea respectivă cu o evoluție nefavorabilă, pentru că transplantul cardiac trebuie făcut într-o structură specializată, performantă și dedicată acestei activități”, spune Constantin Luca.

La ora actuală, în România, operațiile de transplant de cord sunt efectuate la Târgu Mureș și la Spitalul Floreasca din București.

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare, Constantin Luca, își dorește ca secția de la Timișoara să își înceapă activitatea în doi sau trei ani.

Nu pot să vă dea un termen limită, pentru că în medicină și într-un spital multe lucruri sunt imprevizibile, inclusiv finanțările colaterale. Finanțarea unui spital nu este doar prin proiecte europene. Am beneficiat în ultimii ani și de investiții importante din partea statului român, din partea Ministerului Sănătății. Dar, cu siguranță, în termen de 2-3 ani de zile, vom pune bazele acestei secții. Specialiște avem pentru că chirurgia cardiovasculară presupune chirurgi care să îndeplinească practic și să fie capabili să realizeze tot felul de proceduri, printre care și transplantul cardiac”, spune Constantin Luca.

Un raport al Comisiei Europene arată că în medie, în țara noastră, se fac maxim 15 intervenții pe an, în timp ce, în alte țări precum Spania, se fac până la 300 de transplanturi pe an.

Proiect româno-sârb de 5 milioane de euro

Trei spitale din România și Serbia derulează un proiect ambițios pentru îmbunătățirea infrastructurii de sănătate publică în regiunea transfrontalieră.

Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara, în parteneriat cu spitale din Smederevo și Zrenjanin vizează achiziția de echipamente medicale moderne, transferul de cunoștințe și asigurarea accesului pacienților pentru tratarea bolilor de inimă, spune managerul Institutului de Boli Cardiovasculare, Constantin Luca.

Este un proiect care, cu siguranță, va îmbunătăți calitatea vieții și prognosticul pacienților cu insuficiență cardiacă atât la noi cât și în zona limitrofă a Serbiei. Vom beneficia de dotări ultramoderne în acest sens, dar este un proiect, în primul rând, pentru oameni, pentru depistarea la timp a bolilor cardiovasculare și pentru un tratament la standarde europene. În primul rând, este un proiect transfrontalier strategic. Proiecte transfrontaliere strategice sunt foarte puține. Sunt proiecte cu sume mari”, mai spune Constantin Luca.

Spitalul de la Timișoara va achiziționa un RMN cardiac de ultimă generație, componente pentru angiografie și va dota completa sala de electrofiziologie.

Aproximativ treime din populația Uniunii Europene trăiește în zona de graniță. Din acest motiv, Comisia Europeană susține cooperarea în sectorul sănătății.

Proiectul româno-sârb are o valoare de 5 miloane de euro.

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 18:33

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză

Mii de cadre medicale din toate județele din vestul țării s-au alăturat grevei japoneze declanșată la nivel național de Federația Sanitas....

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză
27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 10:34

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș

Parcul auto al Serviciului de Ambulanță al Județului Timiș a fost înnoit cu 27 de autospeciale moderne, cumpărate prin fonduri din PNRR. Noile...

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș
Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 18:13

Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara

Medicii de la Maternitatea Odobescu din cadrul Spitalului Municipal Timișoara au realizat prima intervenție chirurgicală asistată robotic cu...

Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”
Sănătate miercuri, 3 iunie 2026, 19:27

Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”

Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara beneficiază de echipamente medicale noi pentru secțiile de imagistică și laboratorul de...

Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 21:14

Suspiciunea de hantavirus în Caraș-Severin a fost infirmată de Institutul Cantacuzino

Autoritățile sanitare au infirmat cazul suspect de hantaviroză raportat în județul Caraș-Severin. Potrivit Institutul Național de Sănătate...

Suspiciunea de hantavirus în Caraș-Severin a fost infirmată de Institutul Cantacuzino
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 10:43

Suspiciune de hantaviroză în Caraș-Severin, investigat de autoritățile sanitare

Institutul Național de Sănătate Publică anunță că un bărbat de 44 de ani din județul Caraș-Severin este investigat pentru posibilă...

Suspiciune de hantaviroză în Caraș-Severin, investigat de autoritățile sanitare
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:24

Tații pot asista la naștere la noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara

Noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara le oferă taților posibilitatea de a fi alături de partenere în sala de naștere, atât la...

Tații pot asista la naștere la noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:14

Intervenție avansată la Arad: pacient cu fractură de claviculă, menținut conștient pe durata operației

Medicii Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad au realizat o intervenție chirurgicală de osteosinteză pentru tratarea unei fracturi de...

Intervenție avansată la Arad: pacient cu fractură de claviculă, menținut conștient pe durata operației