Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Ion Ţiriac candidează la preşedinţia Federaţiei Române de Tenis

Fostul tenisman Ion Ţiriac şi-a depus candidatura la preşedinţia Federaţiei Române de Tenis, în timp ce actualul şef al FRT, George Cosac, vizează un post de vicepreşedinte la alegerile care vor avea loc în cadrul Adunării Generale din 19 iunie.

Ion Tiriac holds the trophy in Madrid (Photo by AMA/Corbis via Getty Images)

Ion Ţiriac candidează la preşedinţia Federaţiei Române de Tenis
Foto: Ion Tiriac holds the trophy in Madrid (Photo by AMA/Corbis via Getty Images)

Articol de Gabriel Toth, 4 iunie 2019, 15:41

Ion Tiriac holds the trophy in Madrid (Photo by AMA/Corbis via Getty Images)

Pentru postul de preşedinte s-au depus 6 dosare de candidatură după cum urmează: Ion Ţiriac, Ion Ţupa, Liviu Ursuleanu, Marius Vecerdea, Răzvan Itu, Ioan Cozma.

Adunarea Generală de Alegeri, convocată ca urmare a solicitării a 34 de structuri sportive, semnatare ale Actului Constitutiv, este programată în 19 iunie, de la ora 11:00, la Centrul Naţional de Tenis din Capitală. Pe ordinea de zi se află alegerea preşedintelui, a celor patru vicepreşedinţi, a membrilor Comisiei de Cenzori şi a membrilor Comisiei de Apel.

Pentru alegerea preşedintelui este necesara obţinerea majorităţii voturilor exprimate şi validate. Dacă după primul tur de scrutin niciun candidat nu obţine majoritatea, se va organiza al doilea tur de scrutin cu participarea primilor doi candidaţi.

Două amicale ale UTA-ei înainte de cantonament
Sport miercuri, 10 iunie 2026, 15:09

Două amicale ale UTA-ei înainte de cantonament

Reunirea lotului e prevăzută în 15 iunie. Înainte de plecarea în cantonamentul din Slovenia, vor fi două amicale, cu Progresul Pecica (în 20...

Două amicale ale UTA-ei înainte de cantonament
Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Sport miercuri, 10 iunie 2026, 11:12

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane

Reunirea lotului este programată pentru 22 iunie, așa cum au stabilit și alte formații din zonă la acest nivel. Gruparea de lângă Timișoara a...

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
Sport miercuri, 10 iunie 2026, 07:29

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli

În vârstă de 32 de ani, Ovidiu Popescu a mai jucat la Timișoara, la ACS Poli, în perioada 2014-2016, după care a adunat experiențe și trofee...

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
Flavius Biea revine în ring, sâmbăta aceasta
Sport marți, 9 iunie 2026, 20:04

Flavius Biea revine în ring, sâmbăta aceasta

Flavius Biea și-a anunțat revenirea în ring, într-o gală profesionistă, la aproape un an de la înfrângerea în fața britanicului Josh Kelly....

Flavius Biea revine în ring, sâmbăta aceasta
Sport marți, 9 iunie 2026, 12:16

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general

Numirile celor doi fac parte din reconstrucția anunțată și cu prilejul acesta de primarul Reșiței, Ioan Popa. Postura lui Dorinel, ca manager...

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general
Sport marți, 9 iunie 2026, 11:34

O altă revenire, la Lugoj

Echipa timișeană de volei feminin s-a înțeles cu Adriana Popa, pentru o nouă colaborare în Divizia A1. După experiențele acumulate în...

O altă revenire, la Lugoj
Sport marți, 9 iunie 2026, 09:48

Turneele finale de handbal juniori IV

Două echipe bănățene de băieți, SCM Politehnica Timișoara și gazda CSM Reșița, sunt repartizate în aceeași grupă; e vorba de Grupa 1,...

Turneele finale de handbal juniori IV
Sport luni, 8 iunie 2026, 20:43

AUDIO / Alesia Sferlea, vicecampioană U19 la simplu și pe echipe

Alesia Sferlea a disputat finala de simplu, în compania marii favorite Bianca Mei-Roșu (LPS Constanța I) și a cedat cu scorul final de 3-1 la...

AUDIO / Alesia Sferlea, vicecampioană U19 la simplu și pe echipe