Ascultă Radio România Timișoara Live • 

TAS a autorizat Manchester City să participe la cupele europene

Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne a decis, astăzi, să autorizeze în apel participarea echipei Manchester City la viitoarele ediţii ale cupelor europene de fotbal, după ce clubul englez fusese iniţial suspendat de UEFA pe o perioadă de doi ani, pentru încălcarea regulilor fair-play-ului financiar, informează AFP.

(Photo by Oli SCARFF / AFP) 

TAS a autorizat Manchester City să participe la cupele europene
Foto: (Photo by Oli SCARFF / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. /

Articol de Adrian Schindarli, 13 iulie 2020, 15:34

(Photo by Oli SCARFF / AFP) 

La jumătatea lunii februarie, Uniunea europeană de fotbal a decis să o excludă pe Mancheser City din cupele continentale pentru următoarele două sezoane, aplicând clubului englez şi o amendă de 30 milioane euro, notează Agerpres. UEFA a reacţionat după dezvăluirile făcute în noiembrie 2018 de cotidianul german Der Spiegel, care a publicat mai multe documente şi emailuri care demonstrau că ‘Cetăţenii’ ar fi încălcat regulile fair-play-ului financiar.

Reponsabilii lui Manchester City au făcut imediat apel la TAS împotriva deciziei Camerei de judecată a Comisiei de control financiar a cluburilor (ICFC), dictată pe 14 februarie. ICFC i-a reproşat grupării engleze că s-a făcut vinovată de ”grave încălcări’ ale regulilor FPF, ce interzice unui club angajat în cupele europene să cheltuie mai mult decât câştigă şi să primească injecţii de capital din partea proprietarilor.

Clubul, aflat în proprietatea familiei regale din Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), a fost sancţionat pentru ”subevaluarea veniturilor din contractele de sponsorizare intrate în buget în perioada 2012-2016”.

Pierderile financiare pe care le-ar fi suferit Manchester City din cauza absenţei din cupele europene în următoarele două sezoane ar fi depăşit cu mult 100 de milioane de euro pe an, conform estimărilor.

‘Manchester City nu şi-a mascat contractele de sponsorizare, însă nu a reuşit să coopereze cu UEFA’, a explicat TAS în decizia sa.

 

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Fotbal miercuri, 10 iunie 2026, 11:12

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane

Reunirea lotului este programată pentru 22 iunie, așa cum au stabilit și alte formații din zonă la acest nivel. Gruparea de lângă Timișoara a...

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
Fotbal miercuri, 10 iunie 2026, 07:29

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli

În vârstă de 32 de ani, Ovidiu Popescu a mai jucat la Timișoara, la ACS Poli, în perioada 2014-2016, după care a adunat experiențe și trofee...

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general
Fotbal marți, 9 iunie 2026, 12:16

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general

Numirile celor doi fac parte din reconstrucția anunțată și cu prilejul acesta de primarul Reșiței, Ioan Popa. Postura lui Dorinel, ca manager...

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general
Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării
Fotbal luni, 8 iunie 2026, 15:23

Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării

Atacanții Godberg Cooper, Tudor Cociș și mijlocașul Raul Clemeniuc au încheiat contrurile cu alb-violeții. Cooper a sosit la Politehnica...

Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării
Fotbal luni, 8 iunie 2026, 09:39

Dorinel e așteptat la Reșița

Conform caon.ro, bugetul clubului cărăşean va fi redus cu 25 la sută, existând posibilitatea ca noul preşedinte al clubului să devină Viorel...

Dorinel e așteptat la Reșița
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 19:44

FC Bihor mai face un transfer de la Corvinul

FC Bihor Oradea a anunțat transferul unui fost jucător de primă ligă. Ca precedenta, și această sosire e de la Corvinul Hunedoara. Orădenii au...

FC Bihor mai face un transfer de la Corvinul
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 12:44

„Dan Alexa și Ion Timofte au solicitat, clubul a adus”

Un jucător de bandă în vârstă de 28 de ani este transferul anunțat astăzi de Politehnica Timișoara. Acesta vine de la CSA Steaua București,...

„Dan Alexa și Ion Timofte au solicitat, clubul a adus”
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 09:43

UMT, un sfert de veac de la promovare

În iunie 2026, se face un sfert de veac de la promovarea echipei de fotbal UMT. Divizia Sport Radio Timișoara vă oferă un serial de interviuri cu...

UMT, un sfert de veac de la promovare