Un american, campion al Finlandei, va juca pentru BC Timișoara
Baschet Club Timișoara a anunțat astăzi transferul jucătorului american Kelvin Lewis. Acesta joacă pe postul 2, are 26 de ani, 1.95 m, și vine de la campioana Finlandei, Tampereen Pyrintö.
![Un american, campion al Finlandei, va juca pentru BC Timișoara Un american, campion al Finlandei, va juca pentru BC Timișoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2014/06/Kelvin-Lewis-site.jpg?resize=850%2C354&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 24 iunie 2014, 19:15 / actualizat: 24 iunie 2014, 21:02
Americanul este cel de-al treilea campion en-titre care sosește la formația bănățeană, după Vladimir Tica, de la CSU Ploiești, și Milos Pesic, care a câștigat titlul în Georgia, cu Dinamo Tbilisi.
Antrenorul timișorenilor, Dragan Petricevic, spune că Lewis corespunde principiului potrivit căruia BCT a făcut transferurile în această vară. “Am adus la echipă campioni, jucători cu mentalitate de învingători” a spus Petricevic. Lewis a jucat în sezonul recent încheiat 55 partide pentru Pyrintö, cu medii de 14,0 puncte, 4,4 recuperări, 1,1 pase decisive/meci.
Kelvin Lewis este al șaselea stranier din lotul alb-violeților, care vor relua pregătirile la finele lunii viitoare.