Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Vișan, la 70 de ani: „La finalul anilor ’70, stadionul se umplea la fiecare meci” | AUDIO

Fostul  fotbalist al Politehnicii Timișoara, Viorel Vișan, a împlinit 70 de ani, luna aceasta, la doar câteva săptămâni după centenarul clubului viola. Cu fundașul din anii 70-80 am vorbit despre prima participarea în cupele europene din istoria grupării  timișorene, petrecută în 1978, dar și despre istorica eliminare a lui Celtic Glasgow, din 1980.

Viorel Vișan (al doilea din dreapta) ,în postura de căpitan de echipă

Vișan, la 70 de ani: „La finalul anilor ’70, stadionul se umplea la fiecare meci” | AUDIO

Articol de Adrian Schindarli, 28 ianuarie 2022, 09:53

Viorel Vișan (al doilea din dreapta) ,în postura de căpitan de echipă

Poli ocupa locul al treilea în sezoul1977/1978 al Diviziei  A, după ce   s-a bătut  pentru titlu până spre final de campionat, și juca apoi în  Cupa UEFA.

Au fost patru meciuri cu echipe din Budapesta, în acel sezon european de debut, 1978/1979:

2-0 (marcatori: Cotec ’10, Păltinișanu ’55) și 1-2 (golul calificării înscris de Romulus Petrescu, în minutul 77), cu MTK, în primul tur

0-4 și 2-0 (Roșca 51, Păltinișanu 89), cu Honved, în turul secund.

Viorel Vișan rememorează acele vremuri:

Antrenorul echipei la debutul european a fost Angelo Niculescu, iar fostul fundaș își amintește cum o supărare a tehnicianului ce antrenase România la Mondialul din Mexic, l-a dus în postura de căpitan al echipei la meciul cu Honved. „Dan Păltinișanu, Tata Mare, era căpitanul nostru, dar a fost sancționat de domnul profesor Niculescu, pentru o abatere minoră și am primit eu banderola. Așa, ca de la fundaș la fundaș”, își amintește Vișan.

Un interviu pe larg cu Viorel Vișan puteți asculta sâmbătă, 29 ianuarie, la Arena Radio, emisiune care se difuzează la Radio Timișoara după știrile orei 11,00.

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Fotbal miercuri, 10 iunie 2026, 11:12

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane

Reunirea lotului este programată pentru 22 iunie, așa cum au stabilit și alte formații din zonă la acest nivel. Gruparea de lângă Timișoara a...

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
Fotbal miercuri, 10 iunie 2026, 07:29

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli

În vârstă de 32 de ani, Ovidiu Popescu a mai jucat la Timișoara, la ACS Poli, în perioada 2014-2016, după care a adunat experiențe și trofee...

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general
Fotbal marți, 9 iunie 2026, 12:16

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general

Numirile celor doi fac parte din reconstrucția anunțată și cu prilejul acesta de primarul Reșiței, Ioan Popa. Postura lui Dorinel, ca manager...

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general
Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării
Fotbal luni, 8 iunie 2026, 15:23

Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării

Atacanții Godberg Cooper, Tudor Cociș și mijlocașul Raul Clemeniuc au încheiat contrurile cu alb-violeții. Cooper a sosit la Politehnica...

Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării
Fotbal luni, 8 iunie 2026, 09:39

Dorinel e așteptat la Reșița

Conform caon.ro, bugetul clubului cărăşean va fi redus cu 25 la sută, existând posibilitatea ca noul preşedinte al clubului să devină Viorel...

Dorinel e așteptat la Reșița
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 19:44

FC Bihor mai face un transfer de la Corvinul

FC Bihor Oradea a anunțat transferul unui fost jucător de primă ligă. Ca precedenta, și această sosire e de la Corvinul Hunedoara. Orădenii au...

FC Bihor mai face un transfer de la Corvinul
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 12:44

„Dan Alexa și Ion Timofte au solicitat, clubul a adus”

Un jucător de bandă în vârstă de 28 de ani este transferul anunțat astăzi de Politehnica Timișoara. Acesta vine de la CSA Steaua București,...

„Dan Alexa și Ion Timofte au solicitat, clubul a adus”
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 09:43

UMT, un sfert de veac de la promovare

În iunie 2026, se face un sfert de veac de la promovarea echipei de fotbal UMT. Divizia Sport Radio Timișoara vă oferă un serial de interviuri cu...

UMT, un sfert de veac de la promovare