Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Astăzi este Ziua Radio România. Pe 1 noiembrie se împlinesc 88 de la înfiinţarea radioului naţional

 

Astăzi este Ziua Radio România. Pe 1 noiembrie se împlinesc 88 de la înfiinţarea radioului naţional

Articol de Radio Timișoara, 1 noiembrie 2016, 06:28

Primele cuvinte au fost rostite de Dragomir Hurmuzescu, promotorul radiofoniei românești, după care a urmat un recital de versuri compuse de Horia Furtună, în care Radioul românesc era definit ”Un suflet nou”.

În ziua inaugurală, postul național de radio a difuzat muzică de dans, informații din presă, buletine meteo și știri sportive. La microfonul radioului au vorbit, pe rând: Tudor Arghezi, Gala Galaction, Liviu Rebreanu, Tudor Vianu, Ion Finteșteanu, Constantin Nottara, George Vraca ș.a.

Ulterior, și-au făcut debutul emisiuni dedicate atât femeilor, cât și temelor culturale, dar și o serie de transmisiuni umoristice și emisiuni clasice: ”Ora copiilor”, ”Ora veselă”, Teatrul radiofonic, cursuri de limbă străină, ”Cronica dramatică”, ”Cronica literară”, ”Cronica cinematografică”. Emisiunile erau alcătuite de un consiliu condus de Dragomir Hurmuzescu, din care făceau parte I. Al. Brătescu Voinești, Dimitrie T. Alesseanu și Mihail Jora. La 10 martie 1929, a debutat la microfon cel care a ținut cele mai multe conferințe radiofonice: Nicolae Iorga. Ulterior, din primele lui cuvântări a fost editat volumul ”Sfaturi pe întuneric”.

Emisiunile ”radiotelefonice” au debutat cu timiditate în 1921, însă abia prin 1924-1925 au început să fie realizate cu regularitate.

Preocupări privind înființarea unui post de radio au existat încă din 1925, când a luat ființă asociația ”Prietenii radiofoniei”, grupare condusă de profesorul Dragomir Hurmuzescu, directorul Institutului Electrotehnic al Universității din București. Radiofoniștii români organizau conferințe cu caracter științific și inițiau, de două ori pe săptămână, joia și sâmbăta, la ora 21.30, audiții radiofonice. În vara anului 1925, au fost realizate primele emisiuni cu prilejul expoziției ”Luna Bucureștilor”. Prima publicație despre radiofonie — ”Radio-român” a apărut la 13 septembrie 1925, urmată, o lună mai târziu, de revista ”Radiofonia”. La 13 iunie 1926 a avut loc primul Congres al Radiofoniștilor români.

Decretul regal de aplicare a „Legii Radiofoniei”, adoptat la 15 decembrie 1925, a fost transmis ulterior și Oficiului Internațional de Radiofonie de la Geneva.

Cu toate că legea a creat un cadru favorabil înființării Societății Române de Radiodifuziune, aceasta nu a fost inaugurată decât trei ani mai târziu. Principalele obstacole de trecut au fost obținerea numeroaselor aprobări necesare, precum și rezolvarea problemelor tehnice și financiare. În acest context, s-a început, în 15 noiembrie 1926, o subscripție publică pentru strângerea celor douăzeci de milioane de lei necesare constituirii capitalului public al Societății Române de Radiodifuziune. Pentru că la finalul acțiunii nu fuseseră strânși decât 159 000 lei, Banca Națională a României a acceptat să acopere restul capitalului și astfel, pe 22 decembrie 1927, Consiliul de Miniștri a aprobat, în sfârșit, înființarea Societății de Difuziune Radiotelefonică din România (actuala Societate Română de Radiodifuziune).

Prima Adunare generală a Societății de Difuziune Radiotelefonică a avut loc la 17 ianuarie 1928, în cadrul căreia a fost aprobat statutul de funcționare și a fost ales primul Consiliu de Administrație. S-au organizat comisiile și comitetele pe probleme și s-au angajat tehnicienii necesari. Consiliul de Administrație s-a întâlnit pentru prima dată la 5 martie. În luna iunie a fost cumpărat primul imobil al SRR, situat pe strada General Berthelot la nr. 60. În cele din urmă a fost încheiat un contract cu Marconi’s Wireless Telegraph Co. Ltd. pentru cumpărarea și instalarea unui emițător radio cu puterea de 18 kW, iar temporar, până la darea în funcțiune a acestuia, a unui emițător de 400 W.

Societatea de Difuziune Radiotelefonică a devenit Societatea Română de Radiodifuziune, la 4 aprilie 1936. A urmat inaugurarea, în 1952, a clădirii actualului sediu (începută în 1949), iar în 1961 a fost deschisă Sala de concerte ”Mihail Jora”.

În anul 1956, a fost înființată Televiziunea Română, cu care Radio România a fuzionat, formând împreună instituția numită Radioteleviziunea Română. În 1994, prin Legea nr. 41 din 17 iunie, privind organizarea și funcționarea Societății Române de Radiodifuziune și a Societății Române de Televiziune, Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune s-au înființat ca …”servicii publice autonome, de interes național, independente editorial…”.

 

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Cultură marți, 16 iunie 2026, 12:49

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad va fi redeschisă, după un amplu proces de modernizare, primul din ultimele cinci decenii. Închisă...

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Cultură luni, 15 iunie 2026, 14:24

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!

Regizoarea franceză Sophie Letourneur va fi invitata specială a celei de-a 13-a ediții a Festivalului Ceau, Cinema!, care se va desfășura la...

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Kean la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cultură luni, 15 iunie 2026, 12:12

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria

„Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria este una dintre cele mai importante reușite recente ale Companiei de Teatru „Aradi...

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 17:05

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”

Mii de timișoreni au vizionat, sâmbătă seara, „Fjord”, cel mai nou film semnat de regizorul Cristian Mungiu. Pelicula a fost proiectată...

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 12:00

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara

Pasionații de lectură sunt așteptați astăzi, de la ora 17:00, la evenimentul „Silent Reading Party”, organizată pe acoperișul Cinema...

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara
Cultură joi, 11 iunie 2026, 18:05

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara

„Adriana Lecouvreur”, una dintre cele mai apreciate opere ale repertoriului verist, revine pe scena timișoreană într-o distribuție de...

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara
Cultură luni, 8 iunie 2026, 21:10

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate

Filarmonica „Banatul” Timișoara vă prilejuiește, în cadrul stagiunii actuale, o nouă întâlnire cu Theodor Alexandru Rădulescu, pianist...

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 10:19

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”

Devenii sunt invitați la un nou concert din cadrul Turneului Național „Pianul Călător”, unul dintre cele mai cunoscute proiecte de promovare...

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”