Ascultă Radio România Timișoara Live • 

?„Brâncuşi e al meu”, au spus în această seară tinerii artişti olimpici ai Timişoarei, la Muzeul de Artă

Concertul vocal-instrumental şi expoziţia de tablouri cuprinse în acţiunea destinată strângerii de fonduri în vederea achiziţionării operei  lui Constantin Brâncuşi „Cuminţenia Pământului” au reunit pentru mai bine de două ore, în Sala Baroc a Muzeului de Artă din Timişoara, 15 elevi olimpici şi cu alte premii naţionale şi internaţionale de la Colegiului Naţional de Artă „Ion Vidu” şi 34 de lucrări plastice ale elevilor de la Liceul de Arte Plastice şi Liceul „Ion Mincu”, pregătiţi de profesorii: Veronica Adorian, Ana Mihaela Adam, Nicoleta Spătar, Eugenia Rodica Drăgoi Banciu, Mihaela Furdea, Corina Mutu, Mărioara Popescu, Iuliana Ceapsa, Ionel Dima, Ana Maria Biro, Ariana Arsa, Niculina Sămânţă.

?„Brâncuşi e al meu”, au spus în această seară tinerii artişti olimpici ai Timişoarei, la Muzeul de Artă

Articol de Daniela Bacila, 16 iunie 2016, 22:00 / actualizat: 28 iunie 2016, 8:16

În deschiderea concertului au luat cuvântul: inspector şcolar general adjunct, Mihaela Dana Petrov, inspector de specialitate arte, Dan Aurel Băcilă, prof. univ. dr. Ioan Iovan de la Facultatea de Arte şi Design şi criticul de artă Ioan Szekernyes. Actriţa Mirela Puia a prezentat poezii dedicate lui Constantin Brâncuşi.

În concert au evoluat :

Erwin Muller, clasa a VI-a, chitară – prof. Adrian Mardan

Iulia Moldovan, clasa a VII-a, harpă – prof. Didina Oniga

Ana – Maria Carabenciov,  clasa a VII-a, pian – prof. dr. Maria Bodo

Emanuela Benec, clasa a XII-a, vioară – prof. Cristina Dan

Trio trompete: Andreea Caba, clasa a VIII-a, Florinel Solonca, Gabriel Andreievici, clasa a X-a – prof. Ilie Oberşterescu

Rebeca Mutaşcu,  clasa a IX-a, pian – prof. Lucia Pârvănescu

Ligia Tiponuţ, clasa a XII-a, canto clasic – prof. Diana Matei

Ana Maria Munteanu, clasa a VII-a, flaut – prof. Gabriela Popescu

Oana Daniela Oniţiu, clasa a XII-a, corn – prof. Ovidiu Mureşan

Ioan Mihăilescu, clasa a XI-a, pian – prof. Lucia Pârvănescu

Cvartet: Emanuela Benec, clasa a XII-a vioară, Eunice Bahnaru clasa a X-a, vioară, Andreea Petrila, clasa a XI-a violoncel, Rebeca Mutaşcu,  clasa a IX-a, pian – prof. Cristina Dan

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
Cultură marți, 2 iunie 2026, 21:42

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt”, ajuns la ediția a IV -a, este dedicat elevilor pianiști din ciclul primar și...

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
Cultură marți, 2 iunie 2026, 10:19

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”

Tânărul autor din Timișoara se numără printre laureații din acest an ai Uniunii Scriitorilor din România. David Seko a obținut premiul pentru...

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Cultură luni, 1 iunie 2026, 19:24

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională

Filmul „Fjord”, cel mai nou lungmetraj semnat de regizorul Cristian Mungiu și câștigător al premiului Palme d’Or, va beneficia de o...

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 18:47

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara găzduiește, începând din 28 mai, expoziția permanentă și interactivă „O zi din viața satului –...

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 16:53

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic a fost acordat producției „Fereastra care n-avea somn”, realizată de...

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”
Cultură marți, 26 mai 2026, 09:05

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj

Specialiști ai Muzeul Național al Banatului și ai Direcția Județeană pentru Cultură Timiș au intervenit în situl arheologic...

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj
Cultură luni, 25 mai 2026, 23:07

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER

Spectacolul „The Window”, producție a Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, a câștigat premiul pentru „Cel mai bun spectacol de...

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER
Cultură luni, 25 mai 2026, 15:15

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”

Recitalul PERPETUUM MOBILE susținut de pianiștii Mihăilescu – Manuela-Dragoș-Dinu-Ioan – va prilejui o seară aparte, în cadrul...

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”