Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Gurre-Lieder de Arnold Schönberg, în deschiderea stagiunii Filarmonicii „Banatul”

Stagiunea 2023-2024 a Filarmonicii „Banatul” se deschide prin două concerte vocal-simfonice extraordinare, astăzi și mâine, 28 și 29 septembrie 2023, începând cu ora 19:00, în Parcul Rozelor din Timișoara.

Gurre-Lieder de Arnold Schönberg, în deschiderea stagiunii Filarmonicii „Banatul”

Articol de Simona Stoița, 28 septembrie 2023, 12:57

Gurre-Lieder de Arnold Schönberg este lucrarea monumentală care va fi  interpretată în deschiderea noii stagiuni a Filarmonicii „Banatul”.

În concertele vocal-simfonice extraordinare vor participa peste 400 de instrumentiști și artiști lirici de la trei instituții muzicale de cultură din Germania și România, elevi de la două licee din ambele țări, avându-l la pupitru pe maestrul Gabriel Bebeșelea, în cel mai amplu proiect din istoria Filarmonicii „Banatul”.

Gurre-Lieder – Cantata pentru soliști, narator, cor și orchestră mare va fi interpretată de:
Orchestra simfonică și Corul „Ion Românu” ale Filarmonicii „Banatul”, Timișoara
Orchestra simfonică și Corul Teatrului Altenburg, Gera
Corul Operei Naționale Române din Timișoara
Corul pe voci egale al Liceului de Artă „Ion Vidu”, Timișoara
Corul de copii al Colegiului de Muzică Rutheneum, Gera.

Dirijor: GABRIEL BEBEȘELEA.

Dirijori asistenți: CRISTIAN SPĂTARU, DOMINIK TOMAS KOZŁOWSKI, ANA SPASOVSKA.

Dirijori coruri: IOSIF TODEA, LAURA MARE, Dr. ALEXANDROS DIAMANTIS, CHRISTIAN K. FRANK, MARIA GYURIS.

Soliști:

MICHAELA KAUNE (Tove)
RUXANDRA DONOSE (Waldtaube)
ROY CORNELIUS SMITH (Waldemar)
COSMIN IFRIM (Klaus Narr)
BOGDAN BACIU (Bauer)
JOHANNES SCHWÄRSKY (Narator)

„Ceea ce ne face nouă plăcere este că avem această diversitate de public, de la public tânăr la turiști, la public avizat. Ne bucură foarte mult acest lucru, deoarece reușim să ne conectăm cu mai multe categorii de vârstă.

Ne pregătim pentru un proiect „mamut”, peste 400 de muzicieni, în parteneriat cu orașul Gera, cu Teatrul de acolo și Corul de tineri de la Rutheneum, împreună cu Corul pe voci egale al Liceului de Artă „Ion Vidu” și Corul Operei Naționale Române din Timișoara. Vom interpreta Gurre-Lieder de Arnold Schönberg în două concerte, la Timișoara. Ne bucurăm foarte mult să putem avea un spectacol grandios, alături de acești muzicieni.

Dăruirea cu care facem aceste lucruri este imensă. Este o provocare pentru această echipă foarte frumoasă de aici, de la Filarmonica „Banatul”.

Reușim în fiecare zi să ne bucurăm în primul rând de ceea ce facem, respectiv, muzică în cazul nostru, și să găsim cele mai bune soluții prin a coagula mediul artistic de aici și mediul administrativ, pentru a avea cele mai bune rezultate.

Sper ca prin aceste proiecte deosebite pe care Filarmonica „Banatul” le-a pregătit, în anul 2023, să încântăm publicul și să-l aducem mai aproape de muzica clasică.” (Ovidiu Florian Andriș, manager Filarmonica „Banatul” din Timișoara)

AUDIO / Ovidiu Florian Andriș, manager Filarmonica „Banatul” din Timișoara:

„Gurre-Lieder de Arnold Schönberg este o piesă monumentală compusă mai la începutul secolului XX, care îngemănează Romantismul târziu, o piesă inspirată din bunul cultural al lui Richard Strauss, Gustav Mahler, Richard Wagner.

Tot acest „amalgam” de sunete produs de mai mult de 400 de artiști se va întâmpla, joi și vineri, 28 și 29 septembrie 2023, în Parcul Rozelor, în Timișoara noastră iubită, în an de Capitală Culturală Europeană!

Vor participa artiști din Timișoara și Gera. Corul Operei Naționale Române din Timișoara va participa la acest splendid proiect, alături de Corul Filarmonicii „Banatul”, Corul Teatrului din Gera, Orchestra Filarmonicii „Banatul”, Orchestra și Corul de copii din Gera, Corul pe voci egale de la Liceul de Artă „Ion Vidu” din Timișoara. Toți vor alcătui această veritabilă „armadă” care va fi condusă de însuși maestrul Gabriel Bebeșelea, fără a cărui influență „magnetică” nu ar fi putut avea loc acest splendid proiect.

Invităm timișorenii cu mic cu mare la două seri fulminante, în Parcul Rozelor, joi și vineri, începând cu ora 19:00.

Mai mult decât orice mă bucur pentru această înfrățire între două țări europene. Este firesc ca Europa să fie unită prin muzică. Light up your city!” (Cristian Rudic, manager Opera Națională Română din Timișoara)

AUDIO / Cristian Rudic, manager Opera Națională Română din Timișoara:

Organizator: Filarmonica „Banatul” Timișoara și Theater Altenburg Gera.

Finanțatori: Însărcinatul Guvernului Republicii Federale Germania pentru Cultură și Mass-Media și Primăria Municipiului Timișoara.

Parteneri: Opera Națională Română din Timișoara, Corul pe voci egale al Liceului de Artă „Ion Vidu” Timișoara, Corul de copii al Colegiului de Muzică Rutheneum Gera, Primăria Gera.

Proiectul face parte din Programul cultural Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii – În căutarea luminii | Radiant Orchestras

Foto: sursa Filarmonica „Banatul”, Opera Națională Română din Timișoara.

Articol de Simona Stoița, realizator Radio Timișoara.

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Cultură marți, 16 iunie 2026, 12:49

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad va fi redeschisă, după un amplu proces de modernizare, primul din ultimele cinci decenii. Închisă...

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Cultură luni, 15 iunie 2026, 14:24

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!

Regizoarea franceză Sophie Letourneur va fi invitata specială a celei de-a 13-a ediții a Festivalului Ceau, Cinema!, care se va desfășura la...

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Kean la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cultură luni, 15 iunie 2026, 12:12

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria

„Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria este una dintre cele mai importante reușite recente ale Companiei de Teatru „Aradi...

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 17:05

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”

Mii de timișoreni au vizionat, sâmbătă seara, „Fjord”, cel mai nou film semnat de regizorul Cristian Mungiu. Pelicula a fost proiectată...

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 12:00

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara

Pasionații de lectură sunt așteptați astăzi, de la ora 17:00, la evenimentul „Silent Reading Party”, organizată pe acoperișul Cinema...

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara
Cultură joi, 11 iunie 2026, 18:05

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara

„Adriana Lecouvreur”, una dintre cele mai apreciate opere ale repertoriului verist, revine pe scena timișoreană într-o distribuție de...

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara
Cultură luni, 8 iunie 2026, 21:10

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate

Filarmonica „Banatul” Timișoara vă prilejuiește, în cadrul stagiunii actuale, o nouă întâlnire cu Theodor Alexandru Rădulescu, pianist...

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 10:19

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”

Devenii sunt invitați la un nou concert din cadrul Turneului Național „Pianul Călător”, unul dintre cele mai cunoscute proiecte de promovare...

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”