Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Povestea Timișoarei în ilustrate. Un istoric deține o colecție impresionantă de cărți poștale

Timișoara se poate mândri cu cel mai mare colecționar de cărți poștale care ilustrează imagini de demult ale orașului de pe Bega.

Povestea Timișoarei în ilustrate. Un istoric deține o colecție impresionantă de cărți poștale

Articol de Radio Timișoara, 4 decembrie 2017, 16:15 / actualizat: 4 decembrie 2017, 20:35

Istoricul Thomas Remus Mochnacs, angajat al Bibliotecii Universitare, este cel mai mare colecţionar de cărţi poştale cu Timişoara. Istoricul timișorean se poate lăuda cu peste 3.400 de de ilustrate  care au ca temă Timişoara. Colecţia s-a este însă mult mai mare, cuprinde peste 7.000 de obiecte de cartofilie, din toate perioadele.

“Fiind filatelist și numismant încă din școală, am dezvoltat colecțiile. Ilustratele sunt mai scumpe decât timbrele, astfel că în liceu aveam deja o colecție de ilustrate noi și, după revoluție când au apărut mgazinele specializate, ulterior internetul, piețele de vechituri și târgurile specializate unde colecționarii veneau cu diverse, am început să strâng ilustrate începând cu cele mai vechi, cele de sfârșit de secol XIX”, spune Thomas Remus Mochnacs.

Colecţionarul are şi cea mai veche carte poştală  apăruta  în România, care a fost pusă în circulaţie la Timişoara în anul 1891.

“Cartea poștală simplă apare în 1869 în Imperiul Austro-Ungar, deci în Banat, în Timișoara, circulă prima carte poștală din lume. Cărțile poștale ilustrate, cele care au și o parte de iconografie – în general o fotografie, dar primele erau gravate – apar în spațiul german prin anii ’80 ai secolului al XIX-lea, în zona Regatului Ungariei din Imperiul Austro-Ungar; respectiv de pe teritoriul actual al României, prima ilustrată apare în 1891 în Timișoara, înainte de Budapesta, de București, de Sibiu. Este o vedere ce reprezintă pavilionul Expoziției Naționale din 1891 din Timișoara la care a participat și Franz Joseph”, povestește Thomas Remus Mochnacs.

Vechile cărţi poştale şi ilustrate păstrează astăzi farmecul Timişoarei de altădată. Unele clădiri nu mai există, altele au suferit transformări precum fosta Cetate, Gara de Nord sau Teatrul Naţional.

“Fotografile, având tiraje foarte mici, majoritatea fiind unicate, o familie putea să comande și trei, patru sau cinci cărți identice dintr-un clișeu. Ilustratele, cele tip foto sau cele tipărite, aveau tiraje –cele foarte vechi – de sute, apoi de mii, în perioada comunistă de zeci de mi și chiar de 100-200.000, la cele foarte comune. Au inundat piața și, chiar dacă se distruge o mare parte din ele, tot mai rămân suficiente ca să fie vizibile. Ele au ajuns peste tot. Ilustratele de Timișoara se pot găsi în Australia, în SUA, oriunde”, spune istoricul timișorean.

Cele mai multe carti postale cu Timişoara din colecţia lui Mochnacs ilustreaza perioada austro-ungară, dar si perioada interbelică. Apoi numărul numărul acestora scade în timpul comunismului, când, spune Mochnacs, ilustratele îşi pied şi calităţile de odinioară.

Ascultați reportajul realizat de Ștefan Both:

 

Foto: adevarul.ro

 

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
Cultură marți, 2 iunie 2026, 21:42

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt”, ajuns la ediția a IV -a, este dedicat elevilor pianiști din ciclul primar și...

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
Cultură marți, 2 iunie 2026, 10:19

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”

Tânărul autor din Timișoara se numără printre laureații din acest an ai Uniunii Scriitorilor din România. David Seko a obținut premiul pentru...

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Cultură luni, 1 iunie 2026, 19:24

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională

Filmul „Fjord”, cel mai nou lungmetraj semnat de regizorul Cristian Mungiu și câștigător al premiului Palme d’Or, va beneficia de o...

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 18:47

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara găzduiește, începând din 28 mai, expoziția permanentă și interactivă „O zi din viața satului –...

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 16:53

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic a fost acordat producției „Fereastra care n-avea somn”, realizată de...

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”
Cultură marți, 26 mai 2026, 09:05

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj

Specialiști ai Muzeul Național al Banatului și ai Direcția Județeană pentru Cultură Timiș au intervenit în situl arheologic...

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj
Cultură luni, 25 mai 2026, 23:07

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER

Spectacolul „The Window”, producție a Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, a câștigat premiul pentru „Cel mai bun spectacol de...

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER
Cultură luni, 25 mai 2026, 15:15

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”

Recitalul PERPETUUM MOBILE susținut de pianiștii Mihăilescu – Manuela-Dragoș-Dinu-Ioan – va prilejui o seară aparte, în cadrul...

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”