Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Instrumentistul bănăţean Marian Rădulescu s-a stins în această dimineaţă

Din aceeaşi generaţie cu Luca Novac, clarinetistul Marian Rădulescu din Maciova, comuna Constantin Daicoviciu, şi-a împletit drumurile artistice cu cei mai renumiţi instrumentişti din Banat: Petrică Vasile, Ion şi Viorel Bălan, Stanciu Tită, Sandu Florea. Născut în octombrie 1941 el a moştenit muzicalitatea de la mama lui, Elena Rădulescu. În mijlocul muzicanţilor a învăţat să cânte la clarinet la vârsta de 11 ani, apoi a trecut la taragot şi saxofon, însă clarinetul e cel care îi aduce renumele.

Instrumentistul bănăţean Marian Rădulescu s-a stins în această dimineaţă

Articol de Daniela Bacila, 14 decembrie 2019, 12:38

“Între anii 1961 şi 1963 Marian Rădulescu şi-a satisfăcut stagiul militar la Slatina-Olt, împreună cu Luca Novac. În primul an de cătănie a avut loc un Concurs de interpretare instrumentală, pe unitate. La acel concurs a participat împreună cu Luca Novac. Au cântat în duet, ambii la saxofon, obţinând premiul întâi.
În 1965, s-a angajat la Orchestra „Lazăr Cernescu” („Doina Banatului”) din Caransebeş, unde, până în 1970, a cântat la clarinet, alături de alţi mari suflători, printre care Petrică Vasile (taragot), Luca Novac (taragot), Ion Bălan (saxofon), Viorel Bălan (saxofon), Stanciu Tită (trompetă), Sandu Florea (trompetă). A cântat sub bagheta dirijorilor Nicolae Perescu şi Laci Perescu.” (Ştefan Isac – “Pe urmele Doinei Banatului”).

Şi nouă şi tuturor celor interesaţi, preotul Petru Gărău de la Jebel ne-a pus la dispoziţie o serie de date despre instrumentiştii bănăţeni, între care şi Marian Rădulescu.

Între anii 1966 şi 1969 a urmat cursurile Şcolii de Artă Populară din Lugoj  la clasa profesorului pe Ioan Unc. La înfiinţarea Ansamblului “ Banatul”, în  1970, Marian Rădulescu împreună cu Luca Novac, Radu Vincu, Ilie Nedelea au fost cooptaţi în proaspătul ansamblul, unde dirijorul Gelu Stan a ştiut să le pună în valoare calităţile fiecăruia. Timp de 15 ani, până în 1985, a cântat aici alături de alţi instrumentişti: Aurel Negrea, Ionel Acea,  Luţă Popovici, Mihai Donca.

  “În 1985 părăseşte Ansamblul „Banatul”, împreună cu Luca Novac, şi se angajează la nou-înfiinţata Orchestră „Auto” din Timişoara, unde dirijor era acordeonistul Nelu Perescu, fiul fostului dirijor de la Caransebeş, Nicolae (Lae) Perescu. Locuind în Lugoj şi pentru a evita naveta zilnică la Timişoara, în 1988, Marian Rădulescu a părăsit Orchestra „Auto” din Timişoara şi s-a angajat la Restaurantul „Dacia” din Lugoj, unde a cântat până în anul 2000, când s-a pensionat. Atunci când nu a avut turnee şi concerte, a cântat la nunţi, botezuri şi nedei. A cântat cu mai mulţi suflători, dintre care amintim, în tinereţe, Ghiţă Ciocârnău – dascălul său, şi Luţă Popovici, după care, timp de 20 de ani, a cântat alături de Luca Novac şi profesorul Dorin Cuibaru.”

Anicuţa Popovici, fiica taragotistului Luţă Popovici ne-a dat vestea tristă în această dimineaţă. De la ea aflăm că în ultima perioadă a fost bolnav, fiica mai mare, Corina, îngrijindu-l cu toată dragostea ei care o suplinea, oarecum, pe cea a fiicei mai mici stabilită în Australia.

Înmormântarea va avea loc luni, 16 decembrie, la ora 12:00, la cimitirul din Lugoj.

Dumnezeu să-l odihnească…

Daniela Băcilă

Înscrieri pentru Festivalul Concurs „Florica Bradu”
Folclor și tradiţii marți, 9 iunie 2026, 12:48

Înscrieri pentru Festivalul Concurs „Florica Bradu”

Până în 18 iunie se pot face înscrieri la Festivalul Concurs Național de Folclor „Florica Bradu”, ediția a II-a. Concursul se adresează...

Înscrieri pentru Festivalul Concurs „Florica Bradu”
Gheorghe Galetin – un  simbol al vieții folclorice din Banat
Folclor și tradiţii joi, 4 iunie 2026, 08:43

Gheorghe Galetin – un simbol al vieții folclorice din Banat

Ne luăm astăzi rămas bun de la Gheorghe Galetin… Un om în care Dumnezeu a împletit toate calitățile umane și artistice posibile. Bunătate...

Gheorghe Galetin – un simbol al vieții folclorice din Banat
Au început înscrierile pentru Festivalul “Doina Aninei”– ediția a V-a
Folclor și tradiţii marți, 2 iunie 2026, 13:08

Au început înscrierile pentru Festivalul “Doina Aninei”– ediția a V-a

Până în 23 iunie se pot înscrie soliști vocali din întreaga țară cu vârste cuprinse între 15 și 24 de ani. Ediția a V-a a Festivalului...

Au început înscrierile pentru Festivalul “Doina Aninei”– ediția a V-a
Au început preselecțiile regionale pentru Festivalul „Crizantema de Aur”
Folclor și tradiţii miercuri, 27 mai 2026, 13:52

Au început preselecțiile regionale pentru Festivalul „Crizantema de Aur”

Până în 30 iunie 2026 se va desfășura campania națională de preselecții pentru Festivalul Național de Interpretare și Creație a Romanței...

Au început preselecțiile regionale pentru Festivalul „Crizantema de Aur”
Folclor și tradiţii luni, 18 mai 2026, 14:18

Ansamblul “Lugojana” pregătește un spectacol de amploare

Săptămâna viitoare, la Lugoj  va avea loc o premieră de excepție. Marți, 26 mai, de la ora 18:00, Sala Teatrului Municipal “Traian...

Ansamblul “Lugojana” pregătește un spectacol de amploare
Folclor și tradiţii miercuri, 13 mai 2026, 12:03

Selecțiuni de la Festivalul „Drăgan Muntean” ediția a XIII-a

Joi, 14 mai, la emisiunea “Din suflet pentru tine” vă prezentăm laureații ediției 2026 a Festivalului „Drăgan Muntean”. Veți putea...

Selecțiuni de la Festivalul „Drăgan Muntean” ediția a XIII-a
Folclor și tradiţii marți, 28 aprilie 2026, 12:17

Ioan Gheorghe Oltean, reper al culturii făgețene, la 75 de ani!

Viața folclorică a Banatului are slujitorii ei de nădejde. Ioan Gheorghe Oltean este cu certitudine unul dintre ei. Dedicat culturii...

Ioan Gheorghe Oltean, reper al culturii făgețene, la 75 de ani!
Folclor și tradiţii luni, 27 aprilie 2026, 12:25

Ziua Internațională a Dansului marcată de Ansamblul “Doina Timișului”

Studenții timișoreni de la Ansamblul folcloric “Doina Timișului” vă invită miercuri, 29 aprilie, de la ora 18:30, la Casa de Cultură a...

Ziua Internațională a Dansului marcată de Ansamblul “Doina Timișului”