Carantina în localitățile din jurul Timișoarei a dus la scăderea cazurilor de COVID-19 în zona metropolinată, consideră Alin Nica
Instituirea carantinei în localitățile din jurul Timișoarei a dus la scăderea numărului de infecții, apreciază președintele Consiliului Județean Timiș, Alin Nica.
![Carantina în localitățile din jurul Timișoarei a dus la scăderea cazurilor de COVID-19 în zona metropolinată, consideră Alin Nica Carantina în localitățile din jurul Timișoarei a dus la scăderea cazurilor de COVID-19 în zona metropolinată, consideră Alin Nica](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/11/controale-politie-transport-covid-5.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 26 noiembrie 2020, 12:35
Liderul CJ Timiș a subliniat azi, la Radio Timișoara, că este posibil ca zilele acestea măsura carantinei să fie ridicată pentru unele localități.
“În județul Timiș suntem pe o pantă descendentă. Deja orașele Sânnicolau Mare și Ciacova au ieșit din carantină. Ne așteptăm să iasă săptămâna aceasta alte câteva localități din jurul Timișoarei. Această măsură de carantinare a tuturor localităților din jurul Timișoarei a dus la scăderea numărului zilnice de cazuri din zona metropolitană, inclusiv în Timișoara, deci a fost o măsură care și-a arătat efectele pozitive”, spune Alin Nica.
Liderul CJ Timiș a făcut din nou apel la oameni să continue să respecte normele de protecție sanitară astfel încât să nu se pună din nou presiune pe spitale.
“Momentan avem o pantă descendentă și trebuie să consolidăm această direcție pozitivă. S-a luat cât de cât presiunea de pe spitale ca număr de cazuri în internare, însă la ATI avem încă o presiune, de aceea este foarte important să consolidăm această pantă descendentă și să nu avem o revenire”, mai spune Alin Nica.