Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Proiectul de încălzire a unei comune din Timiș cu apă geotermală, blocat de birocrație

Apa geotermală este o soluție mult mai ieftină și nepoluantă de încălzire, pe care au găsit-o locuitorii din comuna timișeană Gottlob, chiar înainte de scumpirile în lanț. Inerția și birocrația blochează, însă, proiectul care și-a dovedit deja eficiența acolo unde a fost implementat.

Proiectul de încălzire a unei comune din Timiș cu apă geotermală, blocat de birocrație

Articol de Radio Timișoara, 20 august 2022, 08:36

Valul de scumpiri determină administrațiile locale să caute soluții sustenabile pe termen lung pentru reducerea facturilor. La Gottlob există un proiect care vizează nu doar încălzirea clădirilor publice, ci și a tuturor locuințelor cu apă geotermală. Primarul Gheorghe Nastor consideră că Banatul stă pe o adevărată mină de aur, neexploatată.

“Soluția există. Municipiul Beiuș e încălzit cu apă geotermală, municipiul Oradea și în mod deosebit două cartiere, Nufărul și Ioșia. Deci se poate”, spune Gheorghe Nastor.

Încălzirea cu apă geotermală înseamnă costuri de aproape patru ori mai mici decât au timișorenii în acest moment, fără a mai lua în calcul și subvenția de care beneficiază municipiul Timișoara. În plus, spune Gheorghe Nestor, acest tip de termoficare nu este poluant.

“Dacă dăm întregii populații gigacalorie, ajungea undeva la 120 de lei. Acum n-am făcut ultimele corecții de prețuri, dar asta nu chiar nu s-a scumpit. În schimb, se reduce clar poluarea. Că fiecare casă care își face focul, la centrala pe care o deține cu cărbuni, lemne și unii, cu gaz de butelie, nu se compară clar cu încălzirea cu apă geotermală”, mai spune Gheorghe Nastor.

Hățișul birocratic a frânat și frânează, din păcate, în continuare, finanțarea unui proiect depus deja de o bună bucată de vreme la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. Nici timpii de așteptare nu par să dea motive de optimism a administrației de la Gottlob.

“Sesiunea se deschide în septembrie închipuiți-vă că vreo doi ani de zile, cred eu, înseamnă analiză și aprobarea dosarului respectiv, pentru că aici, trebuie să mai amintesc ceva. Concomitent, trebuie să scoatem și licența de explorare-exploatare a apelor geotermale, care chiar nu ar fi o problemă, proiect care ar fi trebuit să fie gata în șase luni de zile cu aprobări. La noi trenează și stăm pe un rezervor imens”, spune primarul Gheorghe Nastor.

La Gottlob, apa geotermală s-ar putea extrage de la 1.500-2.000 de metri la o temperatură de 95 de grade Celsius. Valoarea totală a proiectului se ridică la aproape  milioane de de euro iar, prin implementarea lui, 800 de gospodării ar beneficia de apă caldă și agent termic.

 

 

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei
Administrație & politică vineri, 26 iunie 2026, 08:57

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei

Circulația vehiculelor de mare tonaj va fi restricționată pe drumurile județene din Arad în perioadele cu temperaturi extreme. Vehiculele cu...

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei
CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare
Administrație & politică joi, 25 iunie 2026, 07:17

CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare

Consiliul Județean Timiș ia în calcul preluarea Căminului pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare, după modelul aplicat în cazul centrului...

CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare
CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 21:15

CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, spune că investiția este necesară atât pentru infrastructura medicală din zonă,...

CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean
Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 21:04

Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara anunță că intervențiile au fost încheiate înaintea perioadei de trafic intens din timpul...

Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 20:49

Complexul sportiv „Timiș for All” de la Giroc intră în etapa de proiectare

Un nou pas a fost făcut pentru realizarea complexului sportiv multifuncțional „Timiș for All”, care va fi construit la Giroc, pe un teren...

Complexul sportiv „Timiș for All” de la Giroc intră în etapa de proiectare
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:53

PSD a decis să îşi asume guvernarea; Sorin Grindeanu, propunerea de premier

Biroul Permanent Naţional al PSD a decis, în unanimitate, ca partidul să îşi asume guvernarea, iar preşedintele social-democraţilor, Sorin...

PSD a decis să îşi asume guvernarea; Sorin Grindeanu, propunerea de premier
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:38

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei

Circulația bicicletelor în centrul istoric al Timișoarei ar putea fi restricționată. Potrivit viceprimarului Ruben Lațcău, au fost inițiate...

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:21

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate

Primăria Timișoara propune transformarea terenurilor ocupate de garaje de pe Aleea Cutezătorilor, din cartierul Dâmbovița, în locuri de...

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate