Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Proiectul de încălzire a unei comune din Timiș cu apă geotermală, blocat de birocrație

Apa geotermală este o soluție mult mai ieftină și nepoluantă de încălzire, pe care au găsit-o locuitorii din comuna timișeană Gottlob, chiar înainte de scumpirile în lanț. Inerția și birocrația blochează, însă, proiectul care și-a dovedit deja eficiența acolo unde a fost implementat.

Proiectul de încălzire a unei comune din Timiș cu apă geotermală, blocat de birocrație

Articol de Radio Timișoara, 20 august 2022, 08:36

Valul de scumpiri determină administrațiile locale să caute soluții sustenabile pe termen lung pentru reducerea facturilor. La Gottlob există un proiect care vizează nu doar încălzirea clădirilor publice, ci și a tuturor locuințelor cu apă geotermală. Primarul Gheorghe Nastor consideră că Banatul stă pe o adevărată mină de aur, neexploatată.

“Soluția există. Municipiul Beiuș e încălzit cu apă geotermală, municipiul Oradea și în mod deosebit două cartiere, Nufărul și Ioșia. Deci se poate”, spune Gheorghe Nastor.

Încălzirea cu apă geotermală înseamnă costuri de aproape patru ori mai mici decât au timișorenii în acest moment, fără a mai lua în calcul și subvenția de care beneficiază municipiul Timișoara. În plus, spune Gheorghe Nestor, acest tip de termoficare nu este poluant.

“Dacă dăm întregii populații gigacalorie, ajungea undeva la 120 de lei. Acum n-am făcut ultimele corecții de prețuri, dar asta nu chiar nu s-a scumpit. În schimb, se reduce clar poluarea. Că fiecare casă care își face focul, la centrala pe care o deține cu cărbuni, lemne și unii, cu gaz de butelie, nu se compară clar cu încălzirea cu apă geotermală”, mai spune Gheorghe Nastor.

Hățișul birocratic a frânat și frânează, din păcate, în continuare, finanțarea unui proiect depus deja de o bună bucată de vreme la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. Nici timpii de așteptare nu par să dea motive de optimism a administrației de la Gottlob.

“Sesiunea se deschide în septembrie închipuiți-vă că vreo doi ani de zile, cred eu, înseamnă analiză și aprobarea dosarului respectiv, pentru că aici, trebuie să mai amintesc ceva. Concomitent, trebuie să scoatem și licența de explorare-exploatare a apelor geotermale, care chiar nu ar fi o problemă, proiect care ar fi trebuit să fie gata în șase luni de zile cu aprobări. La noi trenează și stăm pe un rezervor imens”, spune primarul Gheorghe Nastor.

La Gottlob, apa geotermală s-ar putea extrage de la 1.500-2.000 de metri la o temperatură de 95 de grade Celsius. Valoarea totală a proiectului se ridică la aproape  milioane de de euro iar, prin implementarea lui, 800 de gospodării ar beneficia de apă caldă și agent termic.

 

 

Intrările și ieșirile din Timiș, amenajate unitar. CJ pregătește un proiect de semnalizare a limitelor administrative
Administrație & politică joi, 11 iunie 2026, 18:32

Intrările și ieșirile din Timiș, amenajate unitar. CJ pregătește un proiect de semnalizare a limitelor administrative

Toate punctele de intrare și ieșire din județul Timiș vor fi amenajate astfel încât să marcheze vizibil limita administrativă a județului....

Intrările și ieșirile din Timiș, amenajate unitar. CJ pregătește un proiect de semnalizare a limitelor administrative
Parc cu dinozauri în mărime naturală și bob de vară, construite la Ineu cu fonduri europene
Administrație & politică joi, 11 iunie 2026, 13:36

Parc cu dinozauri în mărime naturală și bob de vară, construite la Ineu cu fonduri europene

Un parc de aventură cu peste 20 de machete de dinozauri în mărime naturală este construit la Ineu, în județul Arad, printr-un proiect finanțat...

Parc cu dinozauri în mărime naturală și bob de vară, construite la Ineu cu fonduri europene
Străzi modernizate în zona Blașcovici
Administrație & politică joi, 11 iunie 2026, 13:29

Străzi modernizate în zona Blașcovici

Primăria Timișoara anunță că echipele societății Drumuri Municipale au finalizat asfaltarea pe străzile Umbrei și Vidin, iar în toamnă...

Străzi modernizate în zona Blașcovici
Criza deșeurilor din Timiș: gunoiul va fi transportat în alte județe până la finalizarea celulei 3 de la Ghizela
Administrație & politică miercuri, 10 iunie 2026, 18:13

Criza deșeurilor din Timiș: gunoiul va fi transportat în alte județe până la finalizarea celulei 3 de la Ghizela

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că județul se află în plină criză a deșeurilor din cauza întârzierilor...

Criza deșeurilor din Timiș: gunoiul va fi transportat în alte județe până la finalizarea celulei 3 de la Ghizela
Administrație & politică miercuri, 10 iunie 2026, 17:47

CJ Timiș propune o parcare subterană lângă Spitalul Județean; municipalitatea vine cu alte variante

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a anunțat că instituția pe care o conduce a transmis Primăriei Timișoara, în urmă...

CJ Timiș propune o parcare subterană lângă Spitalul Județean; municipalitatea vine cu alte variante
Administrație & politică marți, 9 iunie 2026, 18:39

Primăria Arad a epuizat deja bugetul pentru curățarea gropilor ilegale de gunoi

Primăria Arad a epuizat, deja, fondurile alocate pentru întregul an în vederea curățării terenurilor transformate ilegal în gropi de gunoi....

Primăria Arad a epuizat deja bugetul pentru curățarea gropilor ilegale de gunoi
Administrație & politică marți, 9 iunie 2026, 17:55

Timișul pregătește o asociație pentru valorificarea resurselor geotermale

Consiliul Județean Timiș poartă discuții cu administrațiile locale pentru înființarea Asociației de Resurse Geotermale Banat, un proiect care...

Timișul pregătește o asociație pentru valorificarea resurselor geotermale
Administrație & politică marți, 9 iunie 2026, 12:46

Consiliul Judeţean Timiș anunță cel mai mare complex sportiv din ţară

Consiliul Judeţean Timiş va construi cel mai mare complex sportiv multifuncţional din ţară, pe un teren de peste nouă hectare, la limita dintre...

Consiliul Judeţean Timiș anunță cel mai mare complex sportiv din ţară