Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Timișul ar rămâne cu cinci orașe și două municipii în cazul reorganizării administrative

Județul Timiș ar avea cinci orașe, în loc de opt, și două municipii, Timișoara și Lugoj, dacă se vor concretiza propunerile privind reorganizarea administrativă, inițiate de Camera de Comerț și Industrie a României și susținute de mai multe asociații patronale. Planul prevede ca o localitate să fie comună dacă are peste 5.000 de locuitori și oraș, dacă are peste 10.000.
În cazul în care o astfel de propunere ar deveni realitate, Dumbrăvița, Giroc și Moșnița, localități din jurul Timișoarei, s-ar transforma în orașe, alături de Jimbolia și Sânnicolau Mare.
Primarul din Dumbrăvița, Horia Bugărin, spune că pentru comuna pe care o conduce soluția nu este transformarea în oraș, ci includerea în zona metropolitană Timișoara.
“N-ar deveni oraș, dar e o chestie cumva mai unitară. Cred că o dezvoltare unitară a Timișoarei și a zonei metropolitane, cel puțin Zona metropolitană 1, cele care sunt chiar lipită de Timișoara, cred că e nevoie”, spune Horia Bugărin.
O reorganizare pe modelul propus de Camera de Comerț, ar duce și la transformarea în comune a orașelor Buziaș, Ciacova, Deta, Făget, Gătaia și Recaș, care au acum sub 10.000 de locuitori. Primarul din Făget, Marcel Avram, susține că orașul său își poate păstra statutul prin absorbția unor comune care ar urma să se desființeze.
“Nu este vorba doar de Făget, ci de toate orașele. Bineînțeles că peste tot se va încerca să se ajungă la acel număr minim de locuitori, și anume de 10.000. Oricum, nici comunele nu îndeplinesc criteriile, deci va trebui să se unească mai multe comune sau să fie alipite la orașe pentru a ajunge la numărul de 10.000 de locuitori”, spune Marcel Avram.
Liderul deputaților PSD, Alfred Simonis, a declarat că o reorganizare este obligatorie și că decizia este una politică.
“E la formă de idee, însă o astfel de decizie trebuie luată de lideri politici naționali, evident după ce o să ne consultăm cu toți cei interesați. Dacă ne raportăm strict la primari de localități mici, care vor fi desființatd, evident că acesta nu vor vrea interesul României deasupra intereselor personal. România are astăzi localități de sub 200 de locuitori. În Timiș avem una de 100 și ceva, Secaș se numește. Aceste lucruri trebuie schimbate, este obligatoriu”, spune Alfred Simonis.
CCIAT susține propunerea de reorganizare inițiată de Camera de Comerț a României la nivel central.

Timișul ar rămâne cu cinci orașe și două municipii în cazul reorganizării administrative

Articol de Radio Timișoara, 24 aprilie 2023, 17:56

Județul Timiș ar avea cinci orașe, în loc de opt, și două municipii, Timișoara și Lugoj, dacă se vor concretiza propunerile privind reorganizarea administrativă, inițiate de Camera de Comerț și Industrie a României și susținute de mai multe asociații patronale. Planul prevede ca o localitate să fie comună dacă are peste 5.000 de locuitori și oraș, dacă are peste 10.000.
În cazul în care o astfel de propunere ar deveni realitate, Dumbrăvița, Giroc și Moșnița, localități din jurul Timișoarei, s-ar transforma în orașe, alături de Jimbolia și Sânnicolau Mare.
Primarul din Dumbrăvița, Horia Bugărin, spune că pentru comuna pe care o conduce soluția nu este transformarea în oraș, ci includerea în zona metropolitană Timișoara.
“N-ar deveni oraș, dar e o chestie cumva mai unitară. Cred că o dezvoltare unitară a Timișoarei și a zonei metropolitane, cel puțin Zona metropolitană 1, cele care sunt chiar lipită de Timișoara, cred că e nevoie”, spune Horia Bugărin.
O reorganizare pe modelul propus de Camera de Comerț, ar duce și la transformarea în comune a orașelor Buziaș, Ciacova, Deta, Făget, Gătaia și Recaș, care au acum sub 10.000 de locuitori. Primarul din Făget, Marcel Avram, susține că orașul său își poate păstra statutul prin absorbția unor comune care ar urma să se desființeze.
“Nu este vorba doar de Făget, ci de toate orașele. Bineînțeles că peste tot se va încerca să se ajungă la acel număr minim de locuitori, și anume de 10.000. Oricum, nici comunele nu îndeplinesc criteriile, deci va trebui să se unească mai multe comune sau să fie alipite la orașe pentru a ajunge la numărul de 10.000 de locuitori”, spune Marcel Avram.
Liderul deputaților PSD, Alfred Simonis, a declarat că o reorganizare este obligatorie și că decizia este una politică.
“E la formă de idee, însă o astfel de decizie trebuie luată de lideri politici naționali, evident după ce o să ne consultăm cu toți cei interesați. Dacă ne raportăm strict la primari de localități mici, care vor fi desființatd, evident că acesta nu vor vrea interesul României deasupra intereselor personal. România are astăzi localități de sub 200 de locuitori. În Timiș avem una de 100 și ceva, Secaș se numește. Aceste lucruri trebuie schimbate, este obligatoriu”, spune Alfred Simonis.
CCIAT susține propunerea de reorganizare inițiată de Camera de Comerț a României la nivel central.

Ascultați reportajul realizat de Daniel Dancea.

Etichete:
Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei
Administrație & politică vineri, 26 iunie 2026, 08:57

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei

Circulația vehiculelor de mare tonaj va fi restricționată pe drumurile județene din Arad în perioadele cu temperaturi extreme. Vehiculele cu...

Restricții pentru camioane pe drumurile județene din Arad, din cauza caniculei
CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare
Administrație & politică joi, 25 iunie 2026, 07:17

CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare

Consiliul Județean Timiș ia în calcul preluarea Căminului pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare, după modelul aplicat în cazul centrului...

CJ Timiș, dispus să preia Căminul pentru Persoane Vârstnice din Comloșu Mare
CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 21:15

CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, spune că investiția este necesară atât pentru infrastructura medicală din zonă,...

CJ Timiș continuă proiectul parcării lângă Stadionul „Dan Păltinișanu” și Spitalul Județean
Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 21:04

Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara anunță că intervențiile au fost încheiate înaintea perioadei de trafic intens din timpul...

Trafic reluat fără restricții pe DN 68A, între Coșava și Coșevița
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 20:49

Complexul sportiv „Timiș for All” de la Giroc intră în etapa de proiectare

Un nou pas a fost făcut pentru realizarea complexului sportiv multifuncțional „Timiș for All”, care va fi construit la Giroc, pe un teren...

Complexul sportiv „Timiș for All” de la Giroc intră în etapa de proiectare
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:53

PSD a decis să îşi asume guvernarea; Sorin Grindeanu, propunerea de premier

Biroul Permanent Naţional al PSD a decis, în unanimitate, ca partidul să îşi asume guvernarea, iar preşedintele social-democraţilor, Sorin...

PSD a decis să îşi asume guvernarea; Sorin Grindeanu, propunerea de premier
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:38

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei

Circulația bicicletelor în centrul istoric al Timișoarei ar putea fi restricționată. Potrivit viceprimarului Ruben Lațcău, au fost inițiate...

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:21

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate

Primăria Timișoara propune transformarea terenurilor ocupate de garaje de pe Aleea Cutezătorilor, din cartierul Dâmbovița, în locuri de...

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate