Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Evenimentele lunii octombrie la Timișoara

1 octombrie 2024 – 31 octombrie 2024 @ Toată ziua –

Și luna octombrie aduce o mulțime de evenimente în Timișoara, de la expoziții și spectacole de teatru, la concerte și festivaluri.

Articol de Dana Florea, 1 octombrie 2024, 00:00 / actualizat: 1 octombrie 2024, 12:18

Evenimentele lunii octombrie la Timișoara
  • Evenimente care fac parte din Moștenirea Timișoara 2023, parte a Programului Cultural Național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023”

Încă din prima parte a lunii, publicul va putea admira expozițiile parte din Bienala Timișoreană de Arhitectură, în diverse locații. Expoziția principală Beta 2024: Cover Me Softly se desfășoară între 13 septembrie și 27 octombrie la Comenduirea Garnizoanei din Piața Libertății.

În sfera artelor vizuale este și Expoziția Țara de Foc care va fi deschisă în perioada 18 octombrie – 1 februarie 2025 la Kunsthalle Bega, situată pe strada Circumvalațiunii nr. 10.

O altă expoziție demnă de vizitat este expoziția de fotografie Glas: O interpretare simfonică a muzicii tradiționale bulgărești, care va fi deschisă publicului între 20 octombrie și 4 noiembrie la Sala Capitol a Filarmonicii Banatul, pe bulevardul Constantin Diaconovici Loga, nr. 2. Această expoziție aduce în prim-plan imagini care surprind farmecul muzicii tradiționale din Bulgaria și oferă vizitatorilor ocazia de a explora cultura acestui patrimoniu muzical.

Orașul Paralel revine în Elisabetin cu un nou eveniment, Party in Elisabetin, se va desfășura în zilele de 1-2, 15, 21-22 octombrie, la Portalul Orașului Paralel, pe Strada Ioan Curea 2. Evenimentul promite momente pline de muzică și distracție, celebrând astfel cultura și creativitatea din acest cartier.

Festivalul LA PAS 2024 va avea loc între 4 și 6 octombrie la FITT, pe strada Arieș 19. Locuitorii Timișoarei vor avea parte de trei zile dedicate gastronomiei artizanale, culturii sustenabilității și hranei bune, curate și etice. Participanții vor avea ocazia să interacționeze cu oameni pasionați din comunitate, să descopere preparate uimitoare și produse autentice. Vor fi organizate ateliere pentru toate vârstele, dezbateri esențiale despre sustenabilitate și concerte care vor anima atmosfera.
Stagiunea de dans contemporan DINAMediția a IV-a se va desfășura între 6 și 31 octombrie, în locații multiple din oraș. O nouă ediție revine la Timișoara cu un program plin de spectacole, sesiuni de Q&A cu artiștii, o proiecție de film de dans și ateliere.

Performance-ul „Corpul meu de necontrolat” va avea loc pe 10 octombrie, de la ora 18:00, la Facultatea de Automatică și Calculatoare, pe strada Vasile Pârvan 2. Acest performance își propune să exploreze limitele corpului și percepția de sine, în timp ce îi îndeamnă pe spectatori să mediteze asupra interacțiunii dintre mișcare, control și expresie artistică.

Orașul se pregătește pentru cele 25 de ore de teatru non-stop (ediția XIV-a), un eveniment dedicat iubitorilor de teatru, ce va avea loc pe 12-13 octombrie, în diverse locații.

bis teatru

Festivalul Taifas va avea loc între 15 și 20 octombrie, în locații diferite, având ca temă libertatea, explorată în contextul lumii Balcanilor. Vizitatorii se vor putea bucura de proiecții de film, poezie, un concert de muzică lăutărească autentică și delicioase preparate din bucătăria balcanică. Festivalul promite și un Disco Party balcanic, alături de multe alte surprize pentru toate vârstele.

Parte a festivalului Taifas este și concertul Corina Sîrghi alături de Taraful Jean Americanu, care va avea loc pe 16 octombrie, de la ora 19:00, la Filarmonica Banatul Timișoara, situată pe Bulevardul CD Loga nr. 2.

Science&Wine aduce împreună știința și cultura, pe 17 octombrie, de la ora 19:00, la ARChA, situată pe Bdul. Mihai Viteazu, nr. 1, UPT.

Simpozionul Internațional „Why Culture Matters”, ediția a II-a se va desfășura între 17 și 19 octombrie, în intervalul orar 08:00-17:00, la FABER, situat pe Splaiul Peneș Curcanul 4 – 5. Acest eveniment reunește specialiști și pasionați de cultură din diverse domenii pentru a explora importanța culturii în societatea contemporană.

„Levintza – o Revoluție altfel” are loc pe 19 octombrie, la ora 19:30, în Sala Multifuncțională a Consiliului Județean Timiș, și își propune să celebreze 35 de ani de la Revoluția română din 1989 într-un mod inedit .Proiectul evocă două figuri emblematice: designerul vestimentar și creatorul de costume de teatru Doina Levintza, alături de artistul vizual italian de renume internațional Piero Marsilli Libelli.

Festivalul Internațional de Teatru – Sunlight Theatre Perfomative Dialogues II se va desfășura între 19 și 30 octombrie, în locații multiple. Acest festival reunește artiști din diverse colțuri ale lumii pentru a explora și celebra arta teatrală prin intermediul dialogurilor performative.

  • Evenimente care fac parte din oferta culturală generală a Timișoarei

Gala Giacomo Puccini va avea loc pe 3 octombrie, la ora 19:00, în Piața Victoriei. Acest eveniment dedicat marelui compozitor italian promite o seară deosebită, în care muzica sa va răsuna în inima orașului.

Din 3 octombrie, publicul va putea admira expoziția „Secrete Întrețesute”, care va fi deschisă până pe 24 noiembrie la FABER, Splaiul Peneș Curcanul 4-5.

Festivalul SIMULTAN 2024, se întâmplă între 3 și 6 octombrie la MX – Muzeul „Corneliu Miklosi”, bd. Take Ionescu, nr. 83, continuă explorarea relației dintre artă, tehnologie și societate prin diferite metode și practici artistice.

Spectacolul invitat de Teatrul German de Stat Timișoara: „Rabbit Hole” va avea loc pe 6 octombrie, la ora 19:00, la CRAFT – Centrul Regional de Afaceri, Bulevardul Eroilor de la Tisa, nr. 22.

Premiera spectacolului „De Bergerac. Fantasme din Cyrano” va avea loc pe 6 octombrie, la ora 19:00, în Sala Mare a Teatrului Național „Mihai Eminescu”, strada Mărășești 2.

Spectacolul „Văduva veselă” are loc în premieră pe 13 octombrie, începând cu ora 18:00, la Sala Operei din cadrul Operei Naționale Române, pe strada Mărășești 2.

Pe 24 octombrie, de la ora 18:00, va avea loc vernisajul „Repetiții pentru pace” (Rehearsal for Peace) semnat de Anca Benera și Arnold Estefan. Evenimentul se desfășoară la Casa ISHO, situată pe Bdul. Take Ionescu, nr. 46C, etaj 1.

Luna se încheie cu premiera spectacolului „VOYEUR”, care va avea loc pe 30 octombrie, la ora 19:00, în Sala Capitol a Filarmonicii Banatul Timișoara.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
26
28
3
6
11
22
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 februarie - 4 martie
O săptămână cu foarte multă muzică, cu teatru, operă, concerte la Filarmonică, expoziții cu tot cu tururi ghidate și multe petreceri.
Documentarul „Timebox” deschide seria proiecțiilor Club fARAD
Filmul prezintă un portret al tatălui regizoarei filmului, Nora Agapi, profesorul Ioan-Matei Agapi, fotograf și cameraman din Iași, deținător al unei colecții unice de filme și fotografii care documentează aproape 50 de ani din istoria orașului.
Ioan Popovici lansează EP-ul de debut alături de Melting Dice
Acesta este primul material discografic în format fizic pe care Ioan Popovici îl pune la dispoziția fanilor de când proiectul se prezintă în această formulă, astfel că show-ul va cuprinde mai multe surprize.
Un nou spațiu expozițional deschis în Pinacoteca muzeului din Arad
Cu acest prilej se va redeschide expoziția de istorie „Tezaur 1848-1849” cu o sală dedicată statuii „Aradul întristat” și va fi lansat primul audio ghid al muzeului.
Programul lunii martie al Teatrului Național Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Filarmonicii ”Banatul” din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 - 11 martie
O săptămână cu spectacole de teatru și operă, petreceri și concerte, un final de expoziție și tur ghidat în care aveți ocazia să aflați lucruri noi despre Timișoara.
Apel deschis pentru artiști din întreaga lume, în cadrul  celei de-a treia ediții a Share, Tag or Dye
Scopul acestui apel este să se colecteze imagini prin care artiștii își promovează munca pe rețelele sociale, care vor fi incluse integral, fără selecție, într-o instalație care va putea fi văzută în această a treia ediție a proiectului.
Expoziția ”Joc și... jocuri de culori” la Biblioteca Județeană din Arad
Frumusețe și candoare. Armonie prin culori și forme. Sentiment și sentimente. Talent artistic și pasiune pentru pictură.
Templul din Indore,o viziune a studenților de la arhitectură
Templul din Indore, un edificiu de cult care ar fi trebuit să poarte semnătura lui Constantin Brâncuși, dar care a rămas doar o legendă în conștiința colectivă, a devenit tema unui exercițiu pentru studenții de la Facultatea de Arhitectură din cadrul Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” din București.
Spectacolul de balet ”Giselle”, la Opera din Timișoara
Elogiat pentru frumusețea muzicii și a dansului, pentru complexitatea tehnică și abilitatea dramatică a rolului principal feminin, Giselle rămâne un etalon al baletului romantic, o poveste universală despre iubire și trădare, despre remușcare și iertare.
Programul lunii martie al Teatrului Maghiar Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Operei Naționale Române Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
”Fenomenul Pitești”, expoziție itinerantă la Memorialul Revoluției
Pe lângă informații despre Fenomenul Pitești și cronologia represiunii din penitenciarul Pitești, expoziția conține obiecte originale din sistemul penitenciar comunist, de la mobilier de celulă, până la cărți poștale și fotografii inedite.
”Amicii publici”, un nou documentar marca ”Timișoara. Harta secretă”
Filmul dezvăluie cu suspans și mister, cu melancolie și umor, aventura celebrei „femei în roșu” din Banat, cea care l-a predat FBI-ului pe „inamicul public nr. 1" al Americii, Dilinger.
Conferința „Deștepți cu banii”, la Iulius Town
Iancu Guda, Laura Hexan şi Horia Braun te învață cum să îți gestionezi eficient bugetul și cum să pui banii să lucreze pentru tine.
Târgul de joburi Angajatori de Top revine la Timișoara
Angajatori de Top, cel mai așteptat eveniment de carieră din zona Banatului, revine la Timișoara pentru cea de-a 36-a ediție. 
O nouă ediție a Târgului Imobiliar la Timișoara
Din 2017, târgul este alături de toți cei care își doresc să achiziționeze o nouă locuință.
IZANAGI - Festival de animație japoneză, la Cinema Timiș
Festivalul revine la Timișoara cu a patra ediție și tema distopia. Șapte filme animate despre lumi în care avansul tehnologiei a dus umanitatea într-un scenariu terifiant.
Spectacolul „1978” al Teatrul Maghiar Timișoara are două nominalizări la Gala Premiilor UNITER
Spectacolul, în regia lui Tomi Janežič, a fost nominalizat pentru Cel mai bun spectacol al anului 2023 și Cea mai bună scenografie (autor Branko Hojnik).
Summit Internațional de Cosmetologie la Timișoara
Summit-ul  își propune să aducă împreună profesioniști din industrie, autorități, traineri și specialiști naționali și internaționali, precum și branduri de prestigiu din Europa.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19 - 25 martie
Întâlniri cu scriitori și oameni de cultură la Bookfest 2024, o premieră la Teatrul German, Festivalul Filmului Francez sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
”El camino”, expoziție de fotografie la Galeria Helios
Fotografiile artistului Călin Piescu redau starea de spirit a călătorului care a parcurs drumul spre Santiago de Compostela, într-un amestec de bucurie și speranță, îngrijorare și suferință.
Expoziția „Paula Modersohn-Becker şi colonia de artişti din Worpswede” la Muzeul de Artă Timișoara
Operele coloniei de artiști sunt un simbol al unei perioade de cotitură din istoria artei, în care sunt căutate noi forme de exprimare artistică. Din întreaga constelație artistică de la Worpswede, Paula Modersohn-Becker se remarcă prin avangardismul său, fiind singura care s-a îndreptat cu adevărat spre modernism.
Expoziție de pictură la Palatul Apelor din Timișoara
Expoziția de pictură reunești artiști din orașul de pe Bega, ale căror lucrări vor marca, anul acesta, Ziua Mondială a Apei.
Opereta ”Liliacul” de Johann Strauss la Opera Română Timișoara
Cu personaje complexe, cu situații amuzante și o muzică încântătoare, ”Liliacul” rămâne una dintre cele mai iubite și memorabile creații ale lui Johann Strauss - fiul.
Lansarea volumului ”Confreria Tropicana”, la Biblioteca Județeană Arad
O carte despre libertate și visuri (ne)împlinite, scrisă de Radu Dinulescu. Roman al „unei generații oprimate”, volumul continuă epopeea romanului precedent, „Diversiune în eter”, printr-o viziune inedită, axată în mare parte pe biografia autorului.
Festivalul Filmului Francez la Timișoara / PROGRAM
Tema festivalului în acest an este Vertiges – vertijul și variațiile sale în cinema, într-o epocă marcată de schimbare, de o accelerare continuă și de o pierdere a echilibrului.
Lansarea cărții "Air Majesty - Michael Jordan" la Timișoara
Jurnalistul și comentatorul de baschet Emil Hossu-Longin lansează la Timișoara volumul ”Air Majesty - Michael Jordan".
”Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni, o nouă premieră la Teatrul German de Stat Timișoara
Teatrul German de Stat vă invită în Veneția secolului al XVII-lea, într-una dintre cele mai faimoase comendii scrise vreodată, unde iubirea si bucuria de a trai inving orice obstacol.
Tatuaje cu teme nautice la bordul Pelicanului, în scop caritabil
Doritorii pot să aleagă dintre mai multe modele de tatuaje. Fiecare tatuaj cu dimensiunea de 5x5 cm are un preț de 150 lei, toți banii strânși în urma acestei acțiuni urmând să fie donați Centrului ”Copii și Zâne”.
”Dumnezeu nu se uită la meciuri”, un spectacol despre dependența de pariuri sportive
Asociația Stindart, prin proiectul "Pariez pe s(u)port", continuă, prin acest spectacol, campania de conștientizare a problemei pariurilor sportive în rândul tinerilor.
Concert Ștefan Hrușcă - „Un copac cu flori” la Timișoara
Solistul a inclus în repertoriul acestui turneu cele  mai îndrăgite melodii folk pe care le-a lansat de-a lungul carierei sale lansate în Cenaclului Flacăra.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 martie - 1 aprilie
În ultima săptămână din martie teatrul e vedetă. De Ziua Mondială a Teatrului, 27 martie, mergeți la spectacole, indiferent de teatrul ales: biletele pe care le veți cumpăra vor ajuta un artist aflat în suferință.
Teatrul Maghiar Timișoara lansează programul TESZT 2024
De Ziua Mondială a Teatrului, Teatrul Maghiar Timișoara lansează progarmul celei de-a cincisprezecea ediție a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara – TESZT. Tema festivalului: „Celalaltă perspectivă”.
Tururi ghidate de Ziua Mondială a Teatrului, la Sala 2 a TNT
Sala 2 a Teatrului Național Timișoara se deschide pentru ultima dată în fața publicului așa cum este ea acum, miercuri, 27 martie. Urmează un șantier la capătul căruia transformarea acesteia va fi completă și va avea o nouă titulatură: Sala 2023.
Festivalul „Visuali Italiane - Noua Cinematografie Italiană în România” revine la Timișoara
Festivalul aduce publicului cele mai bune producții recente, de la regizori consacrați la debuturi, precum și filme de referință, care vor putea fi văzute în prezența invitaților speciali, regizori sau actori.
Expziția „Lecții de grădinărit. 10 precepte pentru o grădină organică”, la Art Encounters
Expoziția reunește 10 artiști dintr-o nouă generație. Fiecare artist prezentat este precum un grădinar preocupat să varieze "habitatele" și să modifice în mod regulat solul operei, astfel încât aceasta să se prezinte cât mai sustenabil.
Expoziție de fotografii dedicate României contemporane, realizate de fotografi de renume, în premieră la Timișoara
Expoziția cuprinde 248 de fotografii realizate de un român, alături de 5 fotografi internaționali, afiliați celei mai mari agenții de fotojurnalism din lume, Magnum Photos. Expoziția este însoțită și de un album de colecție.
Festivalul Cultural "Zilele Basarabiei" la Timișoara / PROGRAM
Din programul festivalului fac parte spectacole folclorice, expoziții, concerte, seară de poezie, atelier de cusut motive naționale, proiecție de filme.
Târgul de Paști de la Timișoara / PROGRAM
Un concert extraordinar susținut de orchestra simfonică „Lira” și Alaiul Primăverii deschid în 31 martie Târgul de Paști de la Timișoara. Până în 6 mai, oaspeți de toate vârstele sunt invitați să se bucure de peste 70 de evenimente, care vor avea loc în Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Traian.
Events on 27 februarie 2024
Events on 2 martie 2024
Events on 4 martie 2024
Events on 13 martie 2024
Recital cameral la Cinema Timiș
13 mart. 24
Timișoara
Events on 14 martie 2024
Events on 16 martie 2024
Events on 18 martie 2024
Events on 24 martie 2024
Events on 31 martie 2024
AUDIO / Lugojul merge mai departe în Challenge Cup
miercuri, 5 noiembrie 2025, 20:21

AUDIO / Lugojul merge mai departe în Challenge Cup

Gruparea bănățeană s-a impus cu 3-1 în meciul desfășurat în această seară la Lugoj. Oaspetele au pornit cu gândul, să răstoarne scorul...

AUDIO / Lugojul merge mai departe în Challenge Cup
Călin Cheregi revine la Centrul de Copii şi Juniori FC Bihor
miercuri, 5 noiembrie 2025, 18:26

Călin Cheregi revine la Centrul de Copii şi Juniori FC Bihor

„Încă o dată, suntem în cadrul de a forma două laturi esenţiale, atât a juniorilor, cât şi a antrenorilor. Ne dorim să implementăm o...

Călin Cheregi revine la Centrul de Copii şi Juniori FC Bihor
Şase noi microbuze electrice pentru transportul elevilor din județul Hunedoara
miercuri, 5 noiembrie 2025, 17:58

Şase noi microbuze electrice pentru transportul elevilor din județul Hunedoara

Şase microbuze electrice destinate transportului elevilor vor ajunge în judeţul Hunedoara până la 1 decembrie. Autovehiculele au fost...

Şase noi microbuze electrice pentru transportul elevilor din județul Hunedoara
DN 7 se închide pentru un an pe o porţiune din zona Vladimirescu
miercuri, 5 noiembrie 2025, 17:53

DN 7 se închide pentru un an pe o porţiune din zona Vladimirescu

Un segment din DN 7, în zona de legătură dintre Arad şi Vladimirescu, se închide pentru aproximativ un an. Măsura a fost necesară pentru...

DN 7 se închide pentru un an pe o porţiune din zona Vladimirescu
miercuri, 5 noiembrie 2025, 17:43

Bărbat reţinut de DIICOT pentru relaţii sexuale cu un minor şi pornografie infantilă

Procurorii DIICOT Timișoara au dispus reținerea unui bărbat de 25 de pentru viol asupra unui minor şi pornografie infantilă. Astăzi, a fost...

Bărbat reţinut de DIICOT pentru relaţii sexuale cu un minor şi pornografie infantilă
miercuri, 5 noiembrie 2025, 17:32

Colterm reduce temperatura agentului termic, odată cu vremea caldă

Societatea de termoficare Colterm a ajustat ritmul de furnizare a căldurii în sistem centralizat. Administratorul special, Cristian Amza, a...

Colterm reduce temperatura agentului termic, odată cu vremea caldă
miercuri, 5 noiembrie 2025, 17:23

Consiliul Județean aprobă o finanţare de 20 milioane de lei pentru finalizarea Arenei Eroii Timişoarei

Consilierii judeţeni din Timiş au aprobat un proiect de hotărâre privind alocarea sumeri de 20 de milioane de lei pentru finalizarea Arenei...

Consiliul Județean aprobă o finanţare de 20 milioane de lei pentru finalizarea Arenei Eroii Timişoarei
miercuri, 5 noiembrie 2025, 17:14

Mai puține fete abuzate în Timiș, dar tot mai mulți copii scoși din familie în regim de urgență

Numărul fetelor victime ale abuzurilor sexuale și emoționale înregistrate în județul Timiș este în ușoară scădere în ultimii ani,...

Mai puține fete abuzate în Timiș, dar tot mai mulți copii scoși din familie în regim de urgență