Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul „Visuali Italiane – Noua Cinematografie Italiană în România” revine la Timișoara

28 martie 2024 – 31 martie 2024 @ Toată ziua –

Festivalul aduce publicului cele mai bune producții recente, de la regizori consacrați la debuturi, precum și filme de referință, care vor putea fi văzute în prezența invitaților speciali, regizori sau actori.

Articol de Dana Florea, 28 martie 2024, 00:00

Festivalul „Visuali Italiane - Noua Cinematografie Italiană în România” revine la Timișoara

Când

28 martie 2024 - 31 martie 2024    
Toată ziua

Unde

Cinema Victoria
Str. Ciprian Porumbescu nr. 2, Timișoara, Timiș, 300425, Timis

Tip de eveniment

Festivalul „Visuali Italiane – Noua Cinematografie Italiană în România” revine la Timișoara, din 28 până în 31 martie 2024. Proiecțiilor vor avea loc la Cinema Victoria, în fiecare seară, de la orele 18:00 și 20:30.

În selecția festivalului, realizată de curatorul și criticul de film Eddie Bertozzi (coordonator al comitetului de selecție Pardi di domani al Festivalului Internațional de Film de la Locarno), care va fi deschisă de noul film al lui Matteo Garrone, Io Capitano / Eu căpitan, nominalizat la Oscar 2024, se regăsesc titluri precum Comandante / Comandantul, co-scris și regizat de Edoardo De Angelis, La Chimera / Himera, de Alice Rohrwacher, Misericordia / Mizericordie, de Emma Dante, Gli oceani sono i veri continenti / Adevăratele continente sunt oceanele, de Tommaso Santambrogio, Te l’avevo detto / Ți-am zis eu!, de Ginevra Elkann, Palazzina Laf / Clădirea Laf, de Michele Riondino, și clasicul Le conseguenze dell’amore / Consecințele iubirii, de Paolo Sorrentino.

„O călătorie în cinematografia italiană de azi este un îndemn la curiozitate, la descoperire, la savurarea fără prejudecăți a surprizei. De fapt, avem de-a face cu o panoramă extrem de variată, cu forme și genuri diferite, în care dorința de a realiza filme de autor și pasiunea pentru divertisment nu sunt două forțe care se anulează reciproc, ci perspective care se completează. Selecția din Visuali Italiane 2024 își propune să ofere publicului din România o dovadă a acestei bogății.”, spune Eddie Bertozzi, curatorul festivalului.

Biletele pot fi cumpărate online.

Programul proiecțiilor

Joi, 28 martie

ora 18.00: Te l’avevo detto / Ți-am zis eu!, co-scris și regizat de Ginevra Elkann, se bucură de o distribuție remarcabilă, în care se regăsesc Valeria Golino, Valeria Bruni Tedeschi și Riccardo Scamarcio. Într-o Romă apocaliptică, lovită de un neobișnuit val de căldură în mijlocul lunii ianuarie, disperarea cuprinde locuitorii, iar mulți ajung într-o situație fără ieșire.
O comedie acidă și grotescă, personală și curajoasă, filmul explorează cu sarcasm fricile și  sentimentelor de vinovăție neîmpărtășite.

ora 20.30: Adagio, un film de Stefano Sollima – regizorul celebrelor Suburra și Gomorra: serialul –, face parte din trilogia producțiilor ce prezintă tenebrele Romei și acea lume cuprinsă de haos și de violență. În acest thriller de înaltă tensiune, protagonistul este Manuel, un tânăr de 16 ani, ajuns fără să vrea într-o rețea de infracționalitate, nevoit să fugă de un polițist corupt și să se ascundă cu ajutorul unor mafioți bătrâni. În distribuție se regăsesc unii dintre cei mai mari actori italieni ai momentului, Pierfrancesco Favino, Adriano Giannini și Toni Servillo.

Vineri, 29 martie

ora 18.00: Misericordia / Mizericordie, al treilea lungmetraj semnat de Emma Dante, regizoare și scenaristă de film și teatru, este o adaptare a uneia din piesele sale, care vorbește despre femei, curaj și solitudini infinite. Într-o Sicilie onirică, între splendoare și decădere, mare, deșeuri și vechituri, filmul spune povestea unui tânăr fragil (Simone Zambelli), născut cu handicap, îngrijit de un grup de lucrătoare sexuale, care îl protejează de cruzimea tatălui său abuziv.

ora 20.30: La Chimera / Himera, de Alice Rohrwacher, nominalizat la Palme d’Or și câștigător al unui premiu la European Film Awards, îi are în distribuție pe Josh O’Connor, Carol Duarte, Isabella Rossellini și Alba Rohrwacher. Într-un sat imaginar uitat de lume din zona rurală a Italiei Centrale, povestea plasată în anii ‘80, urmărește un grup de profanatori de morminte antice, care trăiește din furtul de artefacte etrusce prețioase. Printre aceștia îl regăsim pe Arthur, un misterios arheolog englez cu inima frântă și cu un har deosebit.

Filmul va avea premiera în cinematografele din România pe 19 aprilie, distribuit de Independența Film.

Sâmbătă, 30 martie

ora 18.00: Gli oceani sono i veri continenti / Adevăratele continente sunt oceanele, o producție italo-cubaneză, scrisă și regizată de Tommaso Santambrogio, aflat la debut, prezintă, pe fundalul unei Cube decadente, trei povești de iubire și deziluzie despre destinul unei zone și al locuitorilor ei în căutarea soluțiilor pentru un trai mai bun.

ora 20.30: Io Capitano / Eu căpitan, în regia lui Matteo Garrone, nominalizat la Oscar și câștigător al Leului de Argint la Festivalul de la Veneția, spune povestea călătoriei pline de aventuri a lui Seydou și Moussa, doi tineri care pleacă din Dakar sperând să ajungă în Europa. O odisee contemporană prin pericolele deșertului, ororile centrelor de detenție din Libia și primejdiile mării. Eu căpitan conturează o epopee de o extraordinară umanitate, exploatând mijloacele expresive ale basmului și ale mitului pentru a relata una dintre tragediile vremurilor noastre, fără a uita, însă, de speranță. Tânărul Seydou Sarr, premiat la Veneția pentru interpretarea sa, imprimă filmului o încărcătură emoțională copleșitoare.

 

Duminică, 31 martie

ora 18.00: Palazzina Laf / Clădirea Laf  este o poveste impresionantă despre condițiile de muncă din oțelăria Ilva din Taranto, unde a avut loc în 1997 o îndelungată detenție a unor muncitori calificați, considerați indezirabili de către patroni. Cunoscut pentru rolurile din numeroase producții TV populare, precum The Young Montalbano sau recentul I leoni di Sicilia, actorul Michele Riondino debutează în regie cu o poveste inspirată de un caz real care a șocat Italia și a dus la impunerea în legislație a pedepselor pentru abuzul la locul de muncă. În fabrica unde au lucrat mai mulți membri ai familiei sale, majoritatea muncitorilor îi considerau privilegiați pe cei trimiși în clădirea dezafectată Palazzina LAF, neștiind motivul real pentru care s-au aflat acolo. Riondino joacă rolul principal, cel al unui muncitor necalificat, nevoit să-și spioneze și să-și denunțe colegii de care șefii săi vor să scape. Filmul atrage atenția și asupra unei catastrofe sanitare și de mediu: la Ilva s-au îmbolnăvit de cancer pulmonar mii de persoane din 1993 până în 2021.

ora 20.30: Patagonia, debutul fulminant în lungmetraj al regizorului Simone Bozzelli, este o odisee crudă și tandră despre maturizare, desfășurată în peisajul rural din Abruzzo. Filmul spune povestea lui Yuri, un tânăr captiv într-o viață lipsită de noutate, tratat de mătușa sa ca un copil mic, care găsește într-un clovn nomad pe nume Agostino motivația de a lăsa în urmă orașul plictisitor de pe coasta italiană unde locuiește.

„Visuali Italiane – Noua Cinematografie Italiană în România” este un eveniment organizat de Institutul Italian de Cultură din București și Ambasada Italiei, în colaborare cu Cinema Victoria din Timișoara.

Pagina evenimentului.

Eveniment recomandat de Radio Timișoara.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
26
28
3
6
11
22
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 februarie - 4 martie
O săptămână cu foarte multă muzică, cu teatru, operă, concerte la Filarmonică, expoziții cu tot cu tururi ghidate și multe petreceri.
Documentarul „Timebox” deschide seria proiecțiilor Club fARAD
Filmul prezintă un portret al tatălui regizoarei filmului, Nora Agapi, profesorul Ioan-Matei Agapi, fotograf și cameraman din Iași, deținător al unei colecții unice de filme și fotografii care documentează aproape 50 de ani din istoria orașului.
Ioan Popovici lansează EP-ul de debut alături de Melting Dice
Acesta este primul material discografic în format fizic pe care Ioan Popovici îl pune la dispoziția fanilor de când proiectul se prezintă în această formulă, astfel că show-ul va cuprinde mai multe surprize.
Un nou spațiu expozițional deschis în Pinacoteca muzeului din Arad
Cu acest prilej se va redeschide expoziția de istorie „Tezaur 1848-1849” cu o sală dedicată statuii „Aradul întristat” și va fi lansat primul audio ghid al muzeului.
Programul lunii martie al Teatrului Național Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Filarmonicii ”Banatul” din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 - 11 martie
O săptămână cu spectacole de teatru și operă, petreceri și concerte, un final de expoziție și tur ghidat în care aveți ocazia să aflați lucruri noi despre Timișoara.
Apel deschis pentru artiști din întreaga lume, în cadrul  celei de-a treia ediții a Share, Tag or Dye
Scopul acestui apel este să se colecteze imagini prin care artiștii își promovează munca pe rețelele sociale, care vor fi incluse integral, fără selecție, într-o instalație care va putea fi văzută în această a treia ediție a proiectului.
Expoziția ”Joc și... jocuri de culori” la Biblioteca Județeană din Arad
Frumusețe și candoare. Armonie prin culori și forme. Sentiment și sentimente. Talent artistic și pasiune pentru pictură.
Templul din Indore,o viziune a studenților de la arhitectură
Templul din Indore, un edificiu de cult care ar fi trebuit să poarte semnătura lui Constantin Brâncuși, dar care a rămas doar o legendă în conștiința colectivă, a devenit tema unui exercițiu pentru studenții de la Facultatea de Arhitectură din cadrul Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” din București.
Spectacolul de balet ”Giselle”, la Opera din Timișoara
Elogiat pentru frumusețea muzicii și a dansului, pentru complexitatea tehnică și abilitatea dramatică a rolului principal feminin, Giselle rămâne un etalon al baletului romantic, o poveste universală despre iubire și trădare, despre remușcare și iertare.
Programul lunii martie al Teatrului Maghiar Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii martie al Operei Naționale Române Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
”Fenomenul Pitești”, expoziție itinerantă la Memorialul Revoluției
Pe lângă informații despre Fenomenul Pitești și cronologia represiunii din penitenciarul Pitești, expoziția conține obiecte originale din sistemul penitenciar comunist, de la mobilier de celulă, până la cărți poștale și fotografii inedite.
”Amicii publici”, un nou documentar marca ”Timișoara. Harta secretă”
Filmul dezvăluie cu suspans și mister, cu melancolie și umor, aventura celebrei „femei în roșu” din Banat, cea care l-a predat FBI-ului pe „inamicul public nr. 1" al Americii, Dilinger.
Conferința „Deștepți cu banii”, la Iulius Town
Iancu Guda, Laura Hexan şi Horia Braun te învață cum să îți gestionezi eficient bugetul și cum să pui banii să lucreze pentru tine.
Târgul de joburi Angajatori de Top revine la Timișoara
Angajatori de Top, cel mai așteptat eveniment de carieră din zona Banatului, revine la Timișoara pentru cea de-a 36-a ediție. 
O nouă ediție a Târgului Imobiliar la Timișoara
Din 2017, târgul este alături de toți cei care își doresc să achiziționeze o nouă locuință.
IZANAGI - Festival de animație japoneză, la Cinema Timiș
Festivalul revine la Timișoara cu a patra ediție și tema distopia. Șapte filme animate despre lumi în care avansul tehnologiei a dus umanitatea într-un scenariu terifiant.
Spectacolul „1978” al Teatrul Maghiar Timișoara are două nominalizări la Gala Premiilor UNITER
Spectacolul, în regia lui Tomi Janežič, a fost nominalizat pentru Cel mai bun spectacol al anului 2023 și Cea mai bună scenografie (autor Branko Hojnik).
Summit Internațional de Cosmetologie la Timișoara
Summit-ul  își propune să aducă împreună profesioniști din industrie, autorități, traineri și specialiști naționali și internaționali, precum și branduri de prestigiu din Europa.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19 - 25 martie
Întâlniri cu scriitori și oameni de cultură la Bookfest 2024, o premieră la Teatrul German, Festivalul Filmului Francez sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
”El camino”, expoziție de fotografie la Galeria Helios
Fotografiile artistului Călin Piescu redau starea de spirit a călătorului care a parcurs drumul spre Santiago de Compostela, într-un amestec de bucurie și speranță, îngrijorare și suferință.
Expoziția „Paula Modersohn-Becker şi colonia de artişti din Worpswede” la Muzeul de Artă Timișoara
Operele coloniei de artiști sunt un simbol al unei perioade de cotitură din istoria artei, în care sunt căutate noi forme de exprimare artistică. Din întreaga constelație artistică de la Worpswede, Paula Modersohn-Becker se remarcă prin avangardismul său, fiind singura care s-a îndreptat cu adevărat spre modernism.
Expoziție de pictură la Palatul Apelor din Timișoara
Expoziția de pictură reunești artiști din orașul de pe Bega, ale căror lucrări vor marca, anul acesta, Ziua Mondială a Apei.
Opereta ”Liliacul” de Johann Strauss la Opera Română Timișoara
Cu personaje complexe, cu situații amuzante și o muzică încântătoare, ”Liliacul” rămâne una dintre cele mai iubite și memorabile creații ale lui Johann Strauss - fiul.
Lansarea volumului ”Confreria Tropicana”, la Biblioteca Județeană Arad
O carte despre libertate și visuri (ne)împlinite, scrisă de Radu Dinulescu. Roman al „unei generații oprimate”, volumul continuă epopeea romanului precedent, „Diversiune în eter”, printr-o viziune inedită, axată în mare parte pe biografia autorului.
Festivalul Filmului Francez la Timișoara / PROGRAM
Tema festivalului în acest an este Vertiges – vertijul și variațiile sale în cinema, într-o epocă marcată de schimbare, de o accelerare continuă și de o pierdere a echilibrului.
Lansarea cărții "Air Majesty - Michael Jordan" la Timișoara
Jurnalistul și comentatorul de baschet Emil Hossu-Longin lansează la Timișoara volumul ”Air Majesty - Michael Jordan".
”Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni, o nouă premieră la Teatrul German de Stat Timișoara
Teatrul German de Stat vă invită în Veneția secolului al XVII-lea, într-una dintre cele mai faimoase comendii scrise vreodată, unde iubirea si bucuria de a trai inving orice obstacol.
Tatuaje cu teme nautice la bordul Pelicanului, în scop caritabil
Doritorii pot să aleagă dintre mai multe modele de tatuaje. Fiecare tatuaj cu dimensiunea de 5x5 cm are un preț de 150 lei, toți banii strânși în urma acestei acțiuni urmând să fie donați Centrului ”Copii și Zâne”.
”Dumnezeu nu se uită la meciuri”, un spectacol despre dependența de pariuri sportive
Asociația Stindart, prin proiectul "Pariez pe s(u)port", continuă, prin acest spectacol, campania de conștientizare a problemei pariurilor sportive în rândul tinerilor.
Concert Ștefan Hrușcă - „Un copac cu flori” la Timișoara
Solistul a inclus în repertoriul acestui turneu cele  mai îndrăgite melodii folk pe care le-a lansat de-a lungul carierei sale lansate în Cenaclului Flacăra.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 martie - 1 aprilie
În ultima săptămână din martie teatrul e vedetă. De Ziua Mondială a Teatrului, 27 martie, mergeți la spectacole, indiferent de teatrul ales: biletele pe care le veți cumpăra vor ajuta un artist aflat în suferință.
Teatrul Maghiar Timișoara lansează programul TESZT 2024
De Ziua Mondială a Teatrului, Teatrul Maghiar Timișoara lansează progarmul celei de-a cincisprezecea ediție a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara – TESZT. Tema festivalului: „Celalaltă perspectivă”.
Tururi ghidate de Ziua Mondială a Teatrului, la Sala 2 a TNT
Sala 2 a Teatrului Național Timișoara se deschide pentru ultima dată în fața publicului așa cum este ea acum, miercuri, 27 martie. Urmează un șantier la capătul căruia transformarea acesteia va fi completă și va avea o nouă titulatură: Sala 2023.
Festivalul „Visuali Italiane - Noua Cinematografie Italiană în România” revine la Timișoara
Festivalul aduce publicului cele mai bune producții recente, de la regizori consacrați la debuturi, precum și filme de referință, care vor putea fi văzute în prezența invitaților speciali, regizori sau actori.
Expziția „Lecții de grădinărit. 10 precepte pentru o grădină organică”, la Art Encounters
Expoziția reunește 10 artiști dintr-o nouă generație. Fiecare artist prezentat este precum un grădinar preocupat să varieze "habitatele" și să modifice în mod regulat solul operei, astfel încât aceasta să se prezinte cât mai sustenabil.
Expoziție de fotografii dedicate României contemporane, realizate de fotografi de renume, în premieră la Timișoara
Expoziția cuprinde 248 de fotografii realizate de un român, alături de 5 fotografi internaționali, afiliați celei mai mari agenții de fotojurnalism din lume, Magnum Photos. Expoziția este însoțită și de un album de colecție.
Festivalul Cultural "Zilele Basarabiei" la Timișoara / PROGRAM
Din programul festivalului fac parte spectacole folclorice, expoziții, concerte, seară de poezie, atelier de cusut motive naționale, proiecție de filme.
Târgul de Paști de la Timișoara / PROGRAM
Un concert extraordinar susținut de orchestra simfonică „Lira” și Alaiul Primăverii deschid în 31 martie Târgul de Paști de la Timișoara. Până în 6 mai, oaspeți de toate vârstele sunt invitați să se bucure de peste 70 de evenimente, care vor avea loc în Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Traian.
Events on 27 februarie 2024
Events on 2 martie 2024
Events on 4 martie 2024
Events on 13 martie 2024
Recital cameral la Cinema Timiș
13 mart. 24
Timișoara
Events on 14 martie 2024
Events on 16 martie 2024
Events on 18 martie 2024
Events on 24 martie 2024
Events on 31 martie 2024
Cupa Mondială la scrimă, cu semifinale și finale la Mall / AUDIO
vineri, 19 septembrie 2025, 15:05

Cupa Mondială la scrimă, cu semifinale și finale la Mall / AUDIO

Timișoara va găzdui din nou o etapă din Cupa Mondială, Circuitul Satelit al Federației Internaționale de Scrimă. Competiția este programată...

Cupa Mondială la scrimă, cu semifinale și finale la Mall / AUDIO
„Noi suntem contemporani, deci nu știm să facem decât spectacole contemporane” spune regizorul Silviu Purcărete
vineri, 19 septembrie 2025, 11:19

„Noi suntem contemporani, deci nu știm să facem decât spectacole contemporane” spune regizorul Silviu Purcărete

Opera „Carmen” de Georges Bizet revine pe scena Operei Naționale Române din Timișoara, cu două reprezentații de excepție, în 20 și 21...

„Noi suntem contemporani, deci nu știm să facem decât spectacole contemporane” spune regizorul Silviu Purcărete
Colegiul Bănățean testează un program de patru zile la școală și una online pentru elevii din clasa a XII-a
vineri, 19 septembrie 2025, 10:19

Colegiul Bănățean testează un program de patru zile la școală și una online pentru elevii din clasa a XII-a

Elevii de clasa a XII-a de la Colegiul Național Bănățean din Timișoara au primit dreptul de a merge la școală doar patru zile pe...

Colegiul Bănățean testează un program de patru zile la școală și una online pentru elevii din clasa a XII-a
Vremea în vestul țării
vineri, 19 septembrie 2025, 10:01

Vremea în vestul țării

Astăzi, vremea va fi în general frumoasă și se va încălzi ușor. Cerul va fi variabil, mai mult senin noaptea. Vântul va sufla slab la...

Vremea în vestul țării
vineri, 19 septembrie 2025, 08:17

Naţionala de fotbal în sală, eşec în manşa-tur a barajului pentru EURO

Rafinha a deschis scorul în minutul 22 la Debrecen, Robert Crișan a egalat în minutul 30, dar gazdele au preluat conducerea în minutul 32 și...

Naţionala de fotbal în sală, eşec în manşa-tur a barajului pentru EURO
vineri, 19 septembrie 2025, 08:08

Rugbiştii timişoreni, din nou, faţă în faţă cu Dinamo / AUDIO

Ambele formații au câștigat în prima rundă: alb-violeții pe terenul Rapidului, iar dinamoviștii cu CSU Elbi Cluj. Este al patrulea duel direct...

Rugbiştii timişoreni, din nou, faţă în faţă cu Dinamo / AUDIO
joi, 18 septembrie 2025, 20:31

Handbal feminin: România, prim eşec amical cu Franţa, la Oradea | AUDIO

Principalele marcatoare ale tricolorelor au fost Grozav şi Boiciuc, cu 6 respectiv goluri, respectiv Bouktit 5, Zaadi 4 pentru franţuzoaice....

Handbal feminin: România, prim eşec amical cu Franţa, la Oradea | AUDIO
joi, 18 septembrie 2025, 19:48

Opera Națională Română din Timișoara deschide stagiunea 2025-2026

Opera Națională Română din Timișoara deschide stagiunea 2025-2026 cu două reprezentații ale operei „Carmen” de Georges Bizet. Spectacolele...

Opera Națională Română din Timișoara deschide stagiunea 2025-2026