Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad

4 februarie 2026 – 22 februarie 2026 @ 9:00 – 17:00 –

Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.

Articol de Dana Florea, 4 februarie 2026, 09:00 / actualizat: 11 februarie 2026, 18:53

Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad

Când

4 februarie 2026 - 22 februarie 2026    
9:00 - 17:00

Unde

Complexul Muzeal Arad
Piaţa George Enescu nr.1, Arad, Arad

Tip de eveniment

Două expoziții tematice dedicate impactului epidemiilor se deschid miercuri, 4 februarie 2026, ora 13.00, la Complexul Muzeal Arad. Este vorba despre expozițiile „Epidemiile în istoria Țărilor Române. Mărturii documentare” și „Pandemiile și epidemiile trecutului. Provocări de comunicare multilingvă”.

Vernisajul celor două expoziții se va desfășura în prezența domnului Thomas Șindilariu, Subsecretar de Stat în cadrul Departamentului pentru Relații Interetnice al Secretariatului General al Guvernului, a domnului dr. Claudiu-Victor Turcitu, cercetător în cadrul Arhivelor Naționale ale României, precum și a autorităților județene și a conducerii Complexului Muzeal Arad. 

Expozițiile sunt organizate de Complexul Muzeal Arad, în parteneriat cu Arhivele Naționale ale României și Asociația Dar Development, cu sprijinul Departamentului pentru Relații Interetnice (DRI) din cadrul Secretariatului General al Guvernului.

 Arhivele Naționale, depozitare ale memoriei trecutului, păstrează mărturii arhivistice ale istoriei Țărilor Române încă din veacul al XII-lea. Documentele, prin conținutul lor, oferă exemplele atât de necesare, care demonstrează că omenirea a mai parcurs crize epidemice, crize care, mai devreme sau mai târziu, au fost depășite.  

Epidemii importante ce au cuprins actualul teritoriu al României – de la ciuma „lui Caragea Vodă”, la epidemia de holeră care a făcut ravagii în secolul al XIX-lea, până la epidemiile de varicelă, tifos exantematic și gripă spaniolă, care a lovit spre finalul Primului Război Mondial – vor fi surprinse în documentele expuse și înainte de crearea statului național român. Cum s-au luptat instituțiile vremii cu aceste boli, multe prea puțin cunoscute la vremea lor, care au fost metodele de stopare a răspândirii și de tratament a bolilor epidemice, ce urme au lăsat în societate constituie tot atâtea întrebări ale căror răspunsuri le regăsim în conținutul documentelor. 

De asemenea, cu sprijinul Departamentului pentru Relații Interetnice (DRI) din cadrul Secretariatului General al Guvernului expoziția, foto-documentară este completată cu alte mărturii documentare ce surprind aspecte de comunicare multilingvă din timpul pandemiilor și epidemiilor trecutului.”, transmit organizatorii.

Cele două expoziții tematice dedicate impactului epidemiilor vor rămâne deschise la Complexul Muzeal Arad (Palatul Cultural – Piața George Enescu, nr. 1, intrarea dinspre Parcul Copiilor) până duminică, 22 februarie 2026.

Program de vizitare: Marți – Duminică: 09.00 – 17.00. 

Descoperă și alte evenimente din Arad și din vestul țării.

complexul muzeal arad

 

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
27
9
10
16
17
20
24
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
Expoziția Atlasul Singurătății – o hartă vizuală și sonoră a singurătății Generației Z, de explorat la Timișoara
Expoziția Atlasul Singurătății @GenZ:TM aduce laolaltă poveștile autentice a șase tinere și tineri între 19 și 28 de ani, aflați în momente diferite ale vieții, care vorbesc despre singurătate cu o luciditate necosmetizată.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Toamna se încheie la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara cu o selecție de spectacole introspective, clasice, contemporane și povești pentru toate vârstele.
Expoziție retrospectivă de fotografie ”Imagine. Sunet. ’89. Perspective”
Expoziția invită publicul să redescopere, prin fotografie și noile media, memoria Revoluției Române din 1989 și semnificațiile sale în prezent.
Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad
Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
Festivalul ”Ceaunul de Aur” la Sânmartinu Sârbesc
Evenimentul se desfășoară în paralel cu Hramul Bisericii Ortodoxe Române din localitate și sfințirea Căminului Cultural.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 noiembrie, la Timișoara
Timișoara Ideas Fest aduce discuții curajoase despre adevăr și manipulare, Caravana Paradiso transformă orașul într-un mic festival de scurtmetraje, iar CULMEA – Film & Educație de Mediu ne amintește, prin povești pentru toate vârstele, cât de fragilă și frumoasă e lumea în care trăim.
Culmea, festival de film pentru copii și tineri despre natură și planetă, ajunge la Timișoara
Festivalul are loc în perioada 13 - 15 noiembrie 2025 și include câte o proiecție unică pentru fiecare categorie de vârstă, începând de la 3 ani.
„Devyah” - un proiect despre feminitatea dincolo de stereotipuri, prezentat la Artouching
Vernisajul expoziției cu lucrările realizate de artista Sabina Stan în cadrul proiectului ”Devyah” va avea loc vineri, 14 noiembrie, la Teatrul Basca. Fiecare lucrare este realizată într-o tehnică diferită, pentru a sublinia diversitatea prin care feminitatea se poate manifesta.
Concurs de ciclism și alergare pentru toate vârstele, la Lunca Timișului CX
Lunca Timișului CX este un eveniment de strângere de fonduri pentru construirea și dezvoltarea WOODROCKS – tabără, loc de experimentare, construire, educație ecologică și sustenabilitate destinat în principal copiilor.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână se deschide Cinema Johnny - noul cinematograf din Freidorf, continuă seria de documentare „Portret vertical” cu portretul arhitectului Șerban Sturdza și tururile ghidate prin cartierele Timișoarei.
Lansarea site-ului Arhiva literaturii dialectale bănățene la Timișoara, la Muzeul Satului
Arhiva literaturii dialectale bănățene, o arhivă digitală unică, își propune să adune și să păstreze patrimoniul cultural al Banatului prin versuri, evidențiind frumusețea limbajului local și tradițiile zonei.
Evenimente culturale Timișoara - vineri 21 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - sâmbătă, 22 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - duminică, 23 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Art Your Winter, târg de artă contemporană, la Centrul de Proiecte
Pe parcursul expoziției, cu ocazia zilei de 1 Decembrie, va fi organizată a doua ediție a Maratonului de pictură, în cadrul căruia publicul va avea ocazia să întâlnească artiștii participanți.
Târg de Crăciun, colinde și gastronomie bănățeană la Conacul Mocioni din Foeni / PROGRAM
Conacul Mocioni din Foeni își redeschide porțile pentru public cu primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, eveniment organizat de Asociația My Banat.
Living With Tango. Milonga  cu ... costume populare de 1 decembrie!
29 noiembrie 2025 - 1 decembrie 2025    
ore diverse
Patru zile de neuitat în Oradea, în inima Art Nouveau a României – acolo unde ritmul tangoului argentinian întâlnește magia Zilei Naționale a României.
Târgul de Crăciun 2025 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 8 noiembrie 2025
Events on 27 noiembrie 2025
Start lansat pentru CSU UVT în turneul de promovare
joi, 26 martie 2026, 16:22

Start lansat pentru CSU UVT în turneul de promovare

Voleibaliștii de la CSU UVT au început cu o victorie turneul de promovare în Divizia A1 de la Cluj. Elevii lui Sorin Schiesz s-au impus cu 3-0 în...

Start lansat pentru CSU UVT în turneul de promovare
”Vizuali Italiane” se deschide cu filmul lui Sorrentino, Grazia. Italienii implicați în producții cinematografice internaționale arată ”influența acestora în marea cinematografie”
joi, 26 martie 2026, 14:02

”Vizuali Italiane” se deschide cu filmul lui Sorrentino, Grazia. Italienii implicați în producții cinematografice internaționale arată ”influența acestora în marea cinematografie”

Festivalul ”Visuali Italiane – Noua Cinematografie Italiană în România” revine la Timișoara cele mai noi filme italiene, între 27 și 29...

”Vizuali Italiane” se deschide cu filmul lui Sorrentino, Grazia. Italienii implicați în producții cinematografice internaționale arată ”influența acestora în marea cinematografie”
„Vinovații” – când realitatea dură devine artă. Dezbatere specială de Ziua Mondială a Teatrului
joi, 26 martie 2026, 12:32

„Vinovații” – când realitatea dură devine artă. Dezbatere specială de Ziua Mondială a Teatrului

O dezbatere despre granița dintre realitate și artă, inspirată dintr-un caz real petrecut în județul Timiș, are loc de Ziua Internațională a...

„Vinovații” – când realitatea dură devine artă. Dezbatere specială de Ziua Mondială a Teatrului
Accident pe E70 în Timiș. Un camion transporta azotat de amoniu, zona a fost evacuată
joi, 26 martie 2026, 12:25

Accident pe E70 în Timiș. Un camion transporta azotat de amoniu, zona a fost evacuată

Un accident rutier în care au fost implicate două autotrenuri și un autoturism s-a produs în această dimineață pe drumul european E70, între...

Accident pe E70 în Timiș. Un camion transporta azotat de amoniu, zona a fost evacuată
joi, 26 martie 2026, 12:12

Noi atacuri rusești în apropierea graniței dintre Ucraina și România: Dronă prăbușiță în județul Tulcea

Ministerul Apărării Naționale anunță că o dronă a căzut în județul Tulcea, în noaptea de miercuri spre joi, după o nouă serie de atacuri...

Noi atacuri rusești în apropierea graniței dintre Ucraina și România: Dronă prăbușiță în județul Tulcea
joi, 26 martie 2026, 11:21

Un fotbalist de la FC Bihor, chemat de urgență sub tricolor

Două reprezentative de fotbal ale României au programate meciuri în cursul zilei de mâine. Naționala sub 20 de ani întâlnește Polonia, la...

Un fotbalist de la FC Bihor, chemat de urgență sub tricolor
joi, 26 martie 2026, 10:24

Motorina trece de 10 lei pe litru; se așteaptă măsurile pentru piața carburanților

Motorina standard a trecut de pragul psihologic de 10 lei pe litru, iar benzina standard se menține sub 9 lei și 50 de bani pe litru. Între timp,...

Motorina trece de 10 lei pe litru; se așteaptă măsurile pentru piața carburanților
joi, 26 martie 2026, 09:22

SCM Timișoara luptă să își păstreze Supercupa

Supercupa României la rugby se dispută la finalul acestei săptămâni. Deținătoarea Cupei României, SCM Timișoara, va înfrunta...

SCM Timișoara luptă să își păstreze Supercupa