Ascultă Radio România Timișoara Live • 

„Kasimir și Karoline”, o premieră despre fragilitate și schimbare, la Teatrul Maghiar Timișoara

13 decembrie 2025 – 14 decembrie 2025 @ 16:00 – 21:00 –

Montat în viziunea tânărului regizor Ármin Ricz, spectacolul, o portretizare vibrantă a fragilității în tumultul unei lumi aflate în schimbare, propune o lectură contemporană și inedită a textului lui Ödön von Horváth.

Articol de Dana Florea, 13 decembrie 2025, 16:00

„Kasimir și Karoline”, o premieră despre fragilitate și schimbare, la Teatrul Maghiar Timișoara

Sâmbătă, 13 decembrie, și duminică, 14 decembrie 2025, de la orele 16.00 și 21.00 în ambele zile, Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara găzduiește avan/premiera spectacolului „Kasimir și Karoline”, de Ödön von Horváth, unul dintre textele esențiale ale dramaturgiei secolului XX.

Montat în viziunea tânărului regizor Ármin Ricz, spectacolul propune o lectură contemporană, energică și inedită a textului lui Horváth. Stilul scenic al echipei, formate din artiști tineri, aduce o perspectivă îndrăzneață cu accente punk, care potențează ritmul alert și forța emoțională a poveștii.

Spectacolul urmărește destinele unui cuplu surprins la festivalul toamnei dintr-un oraș oarecare, aflat în căutarea unui sens ce nu mai apare. Personajul principal, Kasimir, un tânăr concediat chiar în pragul crizei economice, simte cum relația cu iubita lui, Karoline, începe să se destrame sub presiunea nesiguranței și a unei societăți tot mai instabile. Prinși în iureșul muzicii, al mulțumii și al noilor cunoștințe, încearcă, fără succes, să își redefinească identitatea în interiorul cuplului.

Textul lui Ödön von Horváth se regăsește aproape exclusiv în montări în mediul teatral, volumele care îl includ fiind de negăsit în librării și biblioteci. Pentru revitalizarea operei acestui autor, Teatrul Maghiar a organizat un eveniment la Cărturești, cu o săptămână înainte de premieră.

Spectacolul îi are în distribuție pe aprigul Czüvek Loránd, în rolul lui Kasimir, delicata Deli Szófia, care o interpretează pe Karoline. Rauch este jucat cu umor de Aszalos Géza, Strigătorul de bâlci va fi interpretat de tânărul actor Tóth Dániel, iar Schürzinger de Erdős Bálint. Jancsó Előd îmbracă hainele lui Merkl Franz, iar Erna va fi interpretată de Grgić Nikoletta, Elli și Maria vor cânta minunat prin vocile actrițelor Éder Enikő și respectiv Magyari Etelka. Scenografia îndrăzneață este semnată de Bakó Bora, designer de costume este Nagy Fanny. Echipa de creație este întregită de coregrafa Vika Medvedeva, compozitorul muzical Pálfi Ervin, dramaturgul Oláh Tamás, asistentul de regie, Demeter Márk. Video design va face cunoscutul Dan Basu, iar Majoros Róbert se ocupă de light design.

Repetițiile pentru spectacolul „Kasimir și Karoline” au fost realizate cu ajutorul Universității de Vest din Timișoara, prin Facultatea de Muzică și Teatru, și de Casa Artelor – Direcția Județeană pentru Cultură Timiș.

Spectacolul are o durată de 120 de minute și va fi prezentat cu supratitrare în limbile română și engleză.

Biletele la premieră (30 lei) pot fi achiziționate de la casieria Teatrului, între orele 13:00–19:00 sau online la https://ticket.tm-t.ro/ro.

Pagina spectacolului.

Descoperiți și alte evenimente din Timișoara și vestul țării.

kasimir si karoline

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
sonoro conac arad
Cultură duminică, 19 aprilie 2026, 19:00

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad

19 aprilie 2026 - 23 aprilie 2026 @ 19:00 - Între 19 și 23 aprilie 2026 cinci concerte vor anima spații reprezentative din oraș și împrejurimi,...

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad
visit timisoara
Cultură marți, 14 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara

14 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Cultură duminică, 26 aprilie 2026, 00:00

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara

26 aprilie 2026 @ 0:00 - Programul reprezentațiilor din aprilie „Cavalleria rusticana”, „Bal la Savoy” , dar și prima parte a Festivalului...

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Cultură vineri, 3 aprilie 2026, 00:00

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara

3 aprilie 2026 @ 0:00 - Programul reprezentațiilor din aprilie „Cavalleria rusticana”, „Bal la Savoy” , dar și prima parte a Festivalului...

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Cultură vineri, 1 mai 2026, 00:00

Ediția a 50-a a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Filarmonica Banatul / PROGRAM

1 mai 2026 - 29 mai 2026 @ 0:00 - A 50 -a ediția Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” se va desfășura la Filarmonica Banatul în...

Ediția a 50-a a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Filarmonica Banatul / PROGRAM
Cultură marți, 7 aprilie 2026, 19:00

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28

7 aprilie 2026 - 30 aprilie 2026 @ 19:00 - În perioada 7–30 aprilie 2026, Galleria 28 găzduiește expoziția „Dialog – Ion Andreescu”, un...

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28
Cultură joi, 2 aprilie 2026, 10:00

Expoziția „Cultura Cucuteni – o civilizație preistorică redescoperită”, la Arad

2 aprilie 2026 - 3 aprilie 2026 @ 10:00 - În cadrul expoziției vor putea fi admirate 98 de artefacte arheologice de o deosebită valoare istorică...

Expoziția „Cultura Cucuteni – o civilizație preistorică redescoperită”, la Arad
Cultură sâmbătă, 4 aprilie 2026, 18:00

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara

4 aprilie 2026 @ 18:00 - 23:00 - Expoziția foto-video „The Nonconformist / On my travels…” aduce în prim-plan fragmente din călătoria...

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara