Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Medalion Piotr Ilici Ceaikovski la Cercul Militar

7 aprilie 2016 @ 19:30 – 20:30 –   Medalion Piotr Ilici Ceaikovski @ Cercul Militar 7 aprilie, ora 19:00 Cercul Militar În seara de 7 aprilie 2016, seara simfonică prin care debutează cea de a doua lună de primăvară, dirijorul Dumitru Goia şi violonistul Gabriel Croitoru conlucrează la unul dintre vârfurile actualei stagiuni, un mult aşteptat Medalion Piotr Ilici Ceaikovski, în ale […]

Articol de Mihai Junea, 7 aprilie 2016, 19:30

Medalion Piotr Ilici Ceaikovski la Cercul Militar
Map Unavailable

 

Medalion Piotr Ilici Ceaikovski @ Cercul Militar

12968102_702968639844767_1586160866385803555_o

7 aprilie, ora 19:00
Cercul Militar

În seara de 7 aprilie 2016, seara simfonică prin care debutează cea de a doua lună de primăvară, dirijorul Dumitru Goia şi violonistul Gabriel Croitoru conlucrează la unul dintre vârfurile actualei stagiuni, un mult aşteptat Medalion Piotr Ilici Ceaikovski, în ale cărei imagini se regăsesc Concertul pentru vioară şi orchestră în re major şi Simfonia a V-a în mi minor.

Doi profesioniști desăvârșiți și un medalion muzical senzațional – acestea sunt ingredientele unei seri speciale, cum va fi cea de joi, 7 aprilie.

O seară în care muzica și unii dintre cei mai buni performeri ai săi – i-am numit aici pe dirijorul Dumitru Goia și pe violonistul Gabriel Croitoru – vor ridica nivelul profesional al ansamblului nostru simfonic, spre încântarea și mulțumirea deplină a publicului nostru. – dr. Alin Văcean, manager al Filarmonicii de Stat Arad.

Inspirat de Simfonia spaniolă a lui Eduard Lalo, de o notorietate egală cu concertele scrise de Felix Mendelssohn Bartholdy şi Johannes Brahms, concertul lui Ceaikovski este primul scris de un compozitor rus, care s-a impus în repertoriul universal. Determinantă pentru tehnica violonistică, partitura vizează din punctul de vedere al rolului principal virtuozitatea, cultura de sunet şi ştiinţa interpretării, atribute preluate cu dezinvoltură, subtilitate şi rafinament de Gabriel Croitoru, violonistul care a dominat clasamentele marilor concursuri internaţionale de vioară de la Lublin (Henryk Wieniawski), Viena (Fritz Kreisler), Paris (Long -Thibaud), Sion (Tibor Varga), Genova (Niccolo Paganini) sau Pamplona (Pablo Sarasate).

Capitolul simfonic este reprezentat de cea de a doua dintre simfoniile mature ale compozitorului, cea de a V-a în mi minor op.64, care oferă în perimetrul slav o continuare a simfonismului postbeethovenian.

Forţa acestei senzaţionale construcţii muzical-filosofice este detectabilă pe tot parcursul celor patru părţi, considerabile fiind metamorfozările în planul substanţei muzicale, al culorilor şi luminozităţii sau al paletei emoţionale. Simfonia a V-a este un spectacol simfonic, a cărui “regie” este semnată în această seară de dirijorul Dumitru Goia, un muzician format la şcoli de renume ale Europei, Conservatorul din Sankt Petersburg şi Universitatea de Muzică din Viena.

Portret – Dumitru Goia

Dumitru Goia sursă foto: timpul.md

Dumitru Goia
sursă foto: timpul.md

Dumitru Goia a absolvit clasele de muzicologie şi dirijat simfonic şi de operă la Conservatorul din Sankt Petersburg, specializându-se ulterior la Hochschle für Musik und Darstellende Kunst din Viena. Şi-a început cariera profesională pe teritoriul didactic, ca asistent la Conservatoarele din Sankt Petersburg şi Petrozavodsk (1971 – 1973) şi şi-a dobândit recunoaşterea ca dirijor al Teatrului Naţional de Operă din Moldova (1972 -1978) şi Filarmonica Naţională a Moldovei (dirijor şi director artistic, 1979 -1993). A revenit în domeniul universitar, ca profesor de orchestră şi dirijat la Conservatorul de Stat din Istanbul (1989 -1991) şi Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti (1993 -2007). (…)

De-a lungul anilor a susţinut concerte pe scene din Armenia, Austria, Azerbajan, Belarus, Bulgaria, Estonia, Georgia, Germania, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Marea Britanie, Rusia, Spania, SUA, Suedia, Turcia, Ucraina, Uzbekistan şi a colaborat cu mari solişti internaţionali precum Dmitri Bashkirov, Vladimir Krainev, Eliso Virsaladze, Tatiana Nikolaeva; Viktor Pikaizen, Viktor Tretiakov, Ştefan Ruha, Yuri Bashmet, Natalia Gutman, Natalia Shakhovskaya, Marin Cazacu, Irina Arkhipova, Maria Bieşu, Georgeta Stoleriu, s.a. (…)

Portret – Gabriel Croitoru

Gabriel Croitoru sursă foto: bucurestifm.ro

Gabriel Croitoru
sursă foto: bucurestifm.ro

Gabriel Croitoru a absolvit Liceul de muzică din Bucureşti la clasa profesorului Mihai Constantinescu şi a urmat cursurile Conservatorului Ciprian Porumbescu din Bucureşti, ca discipol al profesorului Modest Iftinchi.

În timpul anilor de studii, violonistul s-a bucurat de îndrumarea maestrului Ştefan Gheorghiu. (…)

Solistul a susţinut peste 500 de concerte alături de ansambluri simfonice din Europa şi Asia, printre cele mai celebre fiind London Royal Philharmonic, orchestra simfonică din Monte Carlo, orchestra simfonică din Lyon, Gewandhaus din Leipzig, orchestra de cameră Regina Sofia (Madrid) şi orchestra de coarde a Festivalului de muzică de cameră de la Lucerna.

Gabriel Croitoru a susţinut recitaluri în Franţa (la centrul UNESCO), Spania, Germania, China, Bulgaria, fosta URSS şi a participat la cursurile de măiestrie susţinute de Salvattore Accardo (1982) şi Zino Francescatti (1988).

Gabriel Croitoru este solistul orchestrei simfonice din Ploieşti, profesor asociat la Universitatea de muzică din Bucureşti şi ocupă totodată prima poziţie în Cvartetul de stat “Transilvan”.

Din martie 2008, Gabriel Croitoru cântă pe celebra vioară care i-a aparţinut lui George Enescu, “Catedrala”, un exemplar semnat în 1731 de Giuseppe Antonio Guarnieri (del Gesu).

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
5
11
12
13
16
20
22
25
27
1
2
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie - 7 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Festivalul Inimilor 2026 aduce la Timișoara ansambluri și artiști din 13 țări / PROGRAM
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează, în perioada 1-5 iulie 2026, cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor, cel mai important festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai reprezentative evenimente de profil din Europa.
Healthy Planet Expo - târg de produse 100% naturale, la Timișoara
Produse alimentare și cosmetice 100% naturale, dar și produse pentru sănătate vor fi expuse la a doua ediție a târgului Healthy Planet, duminică, 16 octombrie 2016, [...]
Big Decision Day revine la Timișoara pentru ediția a doua, în Campusul Creativ UPT
Evenimentul se adresează studenților interesați de oportunitățile profesionale de după facultate. Participanții vor putea dialoga cu profesioniști din administrație, jurnalism, antreprenoriat și mediul de business despre alegeri de carieră, schimbări de direcție și perspective pentru viitor.
„Stories on Wheels” ajunge la Lenauheim: o nouă tură pe bicicletă, printre povești și istorie
Proiectul își propune să aducă în prim-plan poveștile comunităților din vestul județului Timiș și să demonstreze că patrimoniul local poate fi descoperit într-un mod activ, pe două roți, transformând fiecare oprire într-o experiență de învățare și dialog.
Concert vocal-simfonic la Filarmonica Banatul, în cadrul Timorgelfest 2016
Sala capitol a Filarmonicii Banatul găzduiește vineri, 7 octombrie 2016, de la ora 19.00, un concert vocal-simfonic care se alătură manifestărilorTimorgelfest, 2016. Filarmonica „Banatul” a [...]
Concert ”GOSPEL FĂRĂ BARIERE” pentru oamenii fără adăpost și familiile defavorizate, la Timișoara și Jimbolia
Asociaţia Culturală TGP provoacă din nou timişorenii să cânte la Gospel Fără Bariere în week-end-ul 22-23 octombrie 2016. Cea de-a VI-a ediţie a proiectului reuneşte pentru a [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 7 - 13 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Târgul de joburi ”Angajatori de Top” revine la Timișoara cu peste 2500 de oferte
Persoanele în cautarea unui loc de muncă îşi pot găsi joburi cu salarii cuprinse între 300 şi 1500 de euro, la Târgul Angajatori de Top, [...]
Gărâna Jazz Festival 30: trei decenii de muzică în inima Semenicului / PROGRAM
Gărâna Jazz Festival aniversează 30 de ani cu 21 de proiecte muzicale din 16 țări, timp de 4 zile, pe 3 scene în mijlocul naturii.
Rock la Mureș 2026: două zile de muzică la Periam Port / PROGRAM
Ediția din acest an a festivalului va include, pe lângă concerte, și ateliere, spații creative, zone de relaxare și activități în aer liber.
Bunătăți de sezon, bere și distracție la Serbările Toamnei la Timișora, la Iulius Mall
Timișorenii sunt așteptați să deguste preparate tradiționale și să savureze o bere proaspătă la “Serbările Toamnei”. Timp de două săptămâni, din 11 până în 26 [...]
Festivalul muzicii de cameră SoNoRo, “La Muse et le Poet”, la Timișoara  / PROGRAM
Festivalul Internațional de Muzică de Cameră SoNoRo  a ajuns anul acesta la a XI-a ediție si celebrează “La Muse et le Poet” și la Timișoara, prin [...]
Concert simfonic dedicat Zielei Austriei și aniversării lui W.A.Mozart, la Peștera Românești
Ca în fiecare toamnă, Orchestra Simfonică a Filarmonicii Bantul din Timișoara susține un concert la Peştera Româneşti din judeţul Timiş. Anul acesta concertul este dedicat Zilei [...]
Schimb și donații de haine la Autumn Fashion Swap #10
Aveți dulapul plin cu haine de care nu mai aveți nevoie sau lucruri pe nu ați apucat să le purtați? Asociația Sfera Timișoarei vă propune [...]
Cursuri gratuite de dans sportiv pentru copii și adulți, la Clubul Magnum Team
Clubul de Dans Sportiv Magnum Team invită copiii, adolescenții și adulții din Timișoara să descopere lumea dansului printr-o serie de cursuri gratuite, organizate în perioada 16 iulie – 13 august 2026. Programul se încheie cu un spectacol în aer liber, dedicat pasiunii pentru dans.
Timișoara Triathlon powered by Continental Anvelope România: peste 1.000 de sportivi din 23 de țări
Timișoara găzduiește, în 18 și 19 iulie, cea de-a V-a ediție a Timișoara Triathlon. Cu peste 1.000 de participanți din 23 de țări, competiția devine cea mai mare întrecere de triatlon din România și singura desfășurată integral în interiorul unui oraș.
Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei
Pasionații de automobile istorice și toți cei dornici de o incursiune în istoria automobilismului sunt invitați la Jimbolia, unde centrul orașului va găzdui, în 19 iulie 2026, o expoziție dedicată vehiculelor istorice. Vizitatorii vor putea admira modele de colecție și vor descoperi poveștile din spatele acestora.
Concert simfonic extraordinar în aer liber - ”300 de ani de lumină”
Filarmonica Banatul Timișoara vă invită la un concertul simfonic extraordinar ”300 de ani de lumină” sâmbătă, 15 octombrie 2016, în Piața Libertății. În fata zidurilor Cetății [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 21 – 27 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Filmele săptămânii la Cinema Johnny din Timișoara
La Johnny, săptămâna aceasta, programul trece dincolo de ecran și îți aduce filme, animații, un spectacol de teatru și un atelier interactiv. 
Tur de arhitectură pentru copii prin Timișoara: cartierul Elisabetin și parcurile sale
Turul de arhitectură “Detectivii urbani” se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 9 și 11 ani și presupune vizitarea, sâmbătă, 15 octombrie 2016, a cartierului Elisabetin din [...]
Festivalul Părădaisei revine la Timișoara cu ediția a IV-a
Roșiile de toate culorile și formele vor fi vedetele celei de-a patra ediții a Festivalului Părădaisei, organizată duminică, 26 iulie 2026, la Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 iulie - 3 august, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Filmele și evenimentele săptămânii Cinema Timiș din Timișoara
În această săptămână, filmele de la Cinema Timiș te poartă prin istorie, artă, mitologie și chiar istoria țării noastre.
Filmele săptămânii la Cinema Victoria din Timișoara
Întuneric și lumină, disperare și speranță – programul de la Cinema Victoria nu lasă nicio emoție neexplorată.
Timișoara intră pe Harta Literară a României
Timișoara intră, de la începutul lunii august, în rețeaua națională Harta Literară, o platformă digitală interactivă care cartografiază locurile și poveștile din literatură. Lansarea va fi marcată prin două tururi literare ghidate de scriitorii Tudor Crețu și Robert Șerban și printr-un eveniment dedicat identității literare a orașului.
Events on 14 iulie 2026
Events on 16 iulie 2026
Events on 23 iulie 2026
Events on 26 iulie 2026
Events on 29 iulie 2026
Events on 30 iulie 2026
Events on 2 august 2026
visit timisoara
Concerte simfonice marți, 14 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara

14 iulie 2026 - 20 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara
Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
Concerte simfonice miercuri, 9 noiembrie 2016, 19:00

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM

9 noiembrie 2016 - 10 noiembrie 2016 @ 19:00 - Festivalul Internațional de Muzică de Cameră SoNoRo  a ajuns anul acesta la a XI-a ediție si...

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
sacramento youth concert filarmonica banatul
Concerte simfonice vineri, 7 octombrie 2016, 19:00

Tineri muzicieni americani, în concert la Filarmonica Banatul Timișoara

7 octombrie 2016 @ 19:00 - Sala capitol a Filarmonicii Banatul găzduiește vineri, 7 octombrie 2016, de la ora 19.00, un concert vocal-simfonic care...

Tineri muzicieni americani, în concert la Filarmonica Banatul Timișoara
visit timisoara
Concerte simfonice marți, 23 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara

23 iunie 2026 - 29 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara
Concerte simfonice sâmbătă, 8 octombrie 2016, 09:00

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul

8 octombrie 2016 - 9 octombrie 2016 @ 9:00 - O nouă ediţie a târgului Roadele Toamnei va avea loc la Muzeul Satului Bănăţean din Timişoara în...

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul
Concerte simfonice vineri, 7 octombrie 2016, 18:00

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara

7 octombrie 2016 @ 18:00 - 20:00 - 7 octombrie, ora 18:00, Sala Clio, Complex Muzeal Arad FotoClubPro Arad vă invită vineri, 7 octombrie 2016, ora...

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara
Concerte simfonice marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
Concerte simfonice miercuri, 17 iunie 2026, 19:00

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul

17 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care...

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul