Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28

7 aprilie 2026 – 30 aprilie 2026 @ 19:00 –

În perioada 7–30 aprilie 2026, Galleria 28 găzduiește expoziția „Dialog – Ion Andreescu”, un demers care pornește de la o întrebare esențială a picturii: ce înseamnă să vezi cu adevărat. Inspirată de un dialog publicat în revista „Vatra” în 1983, expoziția reunește treisprezece artiști din generații diferite într-o reflecție asupra relației dintre vedere, trăire și limbaj plastic.

Articol de Dana Florea, 7 aprilie 2026, 19:00 / actualizat: 9 aprilie 2026, 11:16

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28

Când

7 aprilie 2026 - 30 aprilie 2026    
19:00

Unde

Galeria 28
Bulevardul Constantin Brâncoveanu nr. 28, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Galleria 28 din Timișoara prezintă expoziția „Dialog – Ion Andreescu”, un demers care revine la una dintre întrebările esențiale ale picturii: ce înseamnă să vezi cu adevărat.

Punctul de plecare al acesteia este dialogul publicat în revista Vatra (nr. 4, aprilie 1983), consemnat de Marica Grigorescu, în care Horia Bernea, Paul Gherasim, Cristian Paraschiv și Vasile Varga discută despre specificul picturii lui Ion Andreescu, în contextul centenarului morții lui Andreescu. Expoziția va fi deschisă marți, 7 aprilie 2026, la ora 19.00 de prof.univ. dr. Pia Brînzeu.

Expoziția aduce împreună lucrări semnate de Horia Bernea, Constantin Flondor, Paul Gherasim, Ion Grigorescu, Cristian Paraschiv, Horea Paștina, Mihai Sârbulescu, Vasile Varga, Ciprian Bodea, Cosmin Frunteș, Dan Gherman, Andrei Rosetti și Sorin Scurtulescu.

Întâlnirea acestor artiști propune o reflecție asupra raportului dintre vedere, trăire și limbaj al picturii, într-o continuitate care traversează generații și stiluri diferite.

Prin generozitatea unor colecționari timișoreni, în cadrul expoziției este prezentată și o lucrare semnată de Ion Andreescu. Prezența acestei lucrări oferă un punct de referință direct și susține dialogul deschis de întregul demers. Gândul realizării expoziției este tot rodul unor frânturi de dialog dintre Andrei Rosetti, Maria Pașc, Pia Brînzeu, Constantin Flondor și Ovidiu Bădescu.

Există o formă de fidelitate în pictură ce nu ține de stil, ci de felul în care privești. Andreescu nu caută să transforme lumea, ci să rămână în ea fără rest. În fața lucrărilor sale, pictura nu mai este o invenție, ci o formă de ascultare: atentă, tăcută. Expoziția aceasta nu îl reconstituie pe marele maestru, îl pune în circulație. Întrebarea lui rămâne activă: cât din ceea ce vedem este cu adevărat văzut? Artiștii reuniți în expoziție nu oferă răspunsuri, ci continuă această tensiune, fiecare în felul său, între gest și realitate. În acest spațiu, pictura devine mai puțin afirmație și mai mult încercare, o apropiere care nu se încheie.” (Maria Pașc)

Fragment din dialogul publicat în 1983 de revista Vatra:

H.B.: Poate că ar urma să se precizeze în discuția aceasta că, în general, umblăm cu un rucsac foarte mare, față de ei. Andreescu, avea un contact mai puțin mediat cu natura. Problemele pe care şi le punea el erau la fel de grele, dar complexitatea care se cere astăzi şi faptul că încerci să simti întreaga povară a picturii de care el nu se simtea responsabil.
P.G.: Noi trebuie într-un fel să revedem, să regîndim totul.
M.G. Cred că este bine ca să-l defineşti pe Andreescu prin lucrurile prin care îi defineşti şi pe ceilalți. Adică este un pictor al realității, cred că nu se contestă.
V.V.: Oprescu, acum patruzeci de ani, a folosit un cuvînt cheie, care este relevant şi anume ireal şi asta a spus-o un om de formatie veche, clasicizantă.
H.B.: Se întelege foarte bine, este explicația unui om care avea personalitatea reflectării cum o avea Oprescu, pentru el atemporalitatea poate să însemne ireal.
M.G.: Andreescu e atras de realitate, e fascinat de ea.
P.G.: Adevărul, natura ca adevăr. Natura înconjurătoare ca adevăr.
M.G.: Față de Grigorescu, Andreescu oferă o imagine obiectivă a naturii.
P.G.: La Grigorescu este în plus o capacitate a lui de a imagina.
V.V.: Mai întîi că Grigorescu este ca tematică cel care a introdus imaginaţia.
C.P.: Intr-un articol din „Contemporanul”, Andrei Pleşu a citat dintr-o scrisoare în care Andreescu afirmă că nu are imaginație.
H.B.: Gindiți-vă la aceeaşi apropiere între Van Gogh şi Gauguin.
P.G.: Van Gogh spunea la fel.
H.B.: Intre Van Gogh şi Gauguin există un conflict faimos. Gauguin strigă la Van Gogh: „Ce nevoie aveai să tot ieşi în vînt pe vremea asta, afară?”; „Dragă eu nu pot, n-am imaginație trebuie să mă uit afară”. „Motivul e în cap”. Apare clar diferența, sînt două poziții nete. Să zicem că ar exista şi dezavantaje de a nu avea imaginație; dar există un mare avantaj, acela de a avea un contact nemediat. Cînd ai imaginație toate datele realității pătrund la tine prin intermediari.

Curatorii expoziției „Dialog – Ion Andreescu” sunt Maria Pașc și Andrei Rosetti.

Expoziția poate fi vizitată la Galleria 28 din Timișoara, în perioada 7 aprilie – 30 aprilie 2026.

Pagina evenimentului.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
17
29
1
+
2
+
3
+
4
+
5
Eufonia Festival 2025, la Timișoara / PROGRAM
Intitulat Musical Optimism, festivalul cuprinde zece concerte, trei concerte sociale și cinci educationale, cu artiști de mare valoare și muzică de înaltă clasă.
Timișoara găzduiește cea mai importantă expoziție Dan Perjovschi din România
Expoziția ”Dan Perjovshi. România. O retrospectivă 1985–2025”, deschisă în perioada 3 septembrie – 26 octombrie 2025 la Muzeul Corneliu Miklosi, reunește desen, performance, acțiuni civice, proteste, publicații și instalații efemere, compunând o frescă a României din ultimii 40 de ani.
Noaptea Muzeelor la Sate 2025 în județul Arad
Ediția a treia a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc în 6 septembrie 2025, în toată țara, cu peste 100 de obiective și proiecte culturale prezentate și activate în micile comunități din România din spațiul rural.
Serbările Naționale de la Țebea 2025 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Mioara Velicu, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
”Balul Ciobanilor” în comuna hunedoreană Șoimuș
Evenimentul, inițiat în 2014, celebrează valorile pastorale și tradițiile satului românesc, adunând localnici și vizitatori din împrejurimi.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 septembrie, la Timișoara
O săptămână cu multe tentații culturale: spectacolele Teatrelor Maghiar și Național, concert în Parcul Rozelor cu Filarmonica Banatul, proiecții exclusive și invitați speciali la Cinema Victoria, party atipic la CET Sud, noi expoziții și Ruga Timișoarei.
Coriolan Babeți lansează la Muzeul Național de Artă Timișoara trilogia ”Hoinar prin Raiuri”
Muzeul Național de Artă Timișoara și Editura Vremea au plăcerea de a lansa o apariție editorială specială: trilogia Hoinar prin Raiuri, scrisă de istoricul și [...]
Festivalul Artizanilor, trei zile de artă, muzică și gastronomie la Timișoara
Festivalul, aflat la prima ediție, reunește peste 30 de artizani și proiecte locale și aduce pe scenă artiști internaționali din zona muzicii electronice.
Programul lunii septembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
RotaRUN: Aleargă pentru educația din mediul rural
Evenimentul caritabil are ca scop sprijinirea educației din mediul rural, prin achiziționarea de echipamente sportive pentru școlile care nu dispun de resurse adecvate.
Ruga Timișoarei 2025, în Parcul Rozelor
Ca în fiecare an, de praznicul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş Catedrala, Mitropolitană din Timişoara sărbătorește cel de-al doilea hram.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 - 22 septembrie, la Timișoara
Timișoara trăiește din nou intens, de această dată prin cinema, muzică și gusturi noi. TIFF revine cu o ediție plină de premiere, cineconcert și întâlniri cu cineaști, Timișoara Tasting Tour transformă centrul orașului într-o hartă de savori și experiențe, iar Festivalul „George Enescu” se încheie cu un concert de gală semnat de Cristian Măcelaru și Romanian Chamber Orchestra.
Festivalul Dovleacului 2025 la Kikinda, Serbia, ediție aniversară
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la a 40-a ediție a Festivalului Dovleacului de la Kikinda.
Timișoara devine capitala mondială a scrimei
Timișoara găzduiește din nou o etapă din Circuitul Satelit al Federației Internaționale de Scrimă, în weekend-ul 20-21 septembrie 2025.
Crosul Oncohelp în scop caritabil, la Timișoara
Ediția din acest an își propune strângerea de fonduri pentru achiziționarea unui aparat destinat păstrării "sângelui care salvează vieți". Aparatul, al cărui cost se ridică la 15.000 de euro, joacă un rol important în procesul de transfuzii.
Timișoara devine capitala balcanică a standardizării
A 10-a Conferință Balcanică de Standardizare - Research & Education – Trigger NextGen Standardization are loc în 22-23 septembrie 2025 la Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 septembrie, la Timișoara
Sunt din nou zile pline, cu spectacole, expoziții, concerte și întâlniri care transformă orașul într-un spațiu viu. Calendarul acestei săptămâni are ceva pentru fiecare: de la teatru și proiecții de film, la festivaluri consacrate și concerte care vor umple de voie bună piețele centrale.
Evenimente dedicate Sf. Gerard: 995 de ani de la înființarea Episcopiei de Cenad
Evenimentele vor avea loc în perioada 24 – 27 septembrie și cuprind momente liturgice, culturale și tradiționale.
Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara
Evenimentul este dedicat femeilor antreprenor și intraprenor care își doresc mai mult: mai multă claritate, mai multă inspirație, mai multă conexiune.
Timișoara Free Tours vă invită la turul ghidat „Fabricul Multicultural”
Turul este un prilej unic de a cunoaște mai bine cartierul Fabric și de a descoperi obiceiurile, tradițiile și poveștile oamenilor care au dat culoare acestei părți de oraș.
Expoziția educativă „Giant Bugs” aduce în Iulius Town o lume nevăzută, mărită de mii de ori
Printre cele mai spectaculoase exponate se numără o molie de peste trei metri și jumătate, o buburuză de doi metri și o tarantulă de trei metri.
Festivalul Internațional de Animație ”Sub bagheta lui Merlin”, la Timișoara / PROGRAM
Eveniment de tradiție, inițiat în urmă cu un deceniu, festivalul a devenit un prilej de întâlnire pentru teatre de animație, artiști și creatori din România și din întreaga lume.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 septembrie - 6 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: aniversarea de 20 de ani a Festivalului Simultan, maratonul de 25 de ore de teatru non-stop, filme pentru întreaga familie aduse de KINOdiseea, premiere teatrale, evenimente dedicate artei și patrimoniului și spectacol-eveniment în deschiderea stagiunii Filarmonicii Banatul.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Noaptea Albă a Galeriilor 2025 la Timișoara
Peste 20 de galerii și spații alternative își deschid porțile la Timișoara în Noaptea Albă a Galeriilor, între 3 și 5 octombrie 2025.
Festivalul 25 de ore de teatru non-stop, la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului 22 de evenimente susținute de peste 100 de artiști tineri în 13 spații convenționale și neconvenționale, timp de mai bine de 25 de ore, fără întrerupere.
Events on 2 septembrie 2025
Events on 4 septembrie 2025
Events on 5 septembrie 2025
Zilele Băilor Herculane 2025 / PROGRAM
5 sept. 25
Băile Herculane
Events on 7 septembrie 2025
Events on 8 septembrie 2025
Events on 10 septembrie 2025
Events on 13 septembrie 2025
Events on 15 septembrie 2025
Events on 21 septembrie 2025
Events on 22 septembrie 2025
Expoziție de artă fotografică „Cum respiră pământul”, la Complexul Muzeal Arad
Expoziție miercuri, 3 iunie 2026, 10:00

Expoziție de artă fotografică „Cum respiră pământul”, la Complexul Muzeal Arad

3 iunie 2026 - 26 iunie 2026 @ 10:00 - 18:00 - Regizorul Dan Mihalcea aduce la Arad o perspectivă artistică unică asupra unui loc magic: Vulcanii...

Expoziție de artă fotografică „Cum respiră pământul”, la Complexul Muzeal Arad
visit timisoara
Expoziție marți, 26 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara

26 mai 2026 - 1 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara
lansare de carte arad ziua copilului
Expoziție vineri, 29 mai 2026, 10:00

Lansare de carte și vernisaj de expoziție, dedicate Zilei Copilului, la Biblioteca Județeană Arad

29 mai 2026 - 5 iunie 2026 @ 10:00 - 18:00 - Dedicat copiilor și tuturor celor care păstrează vie bucuria copilăriei, evenimentul propune o...

Lansare de carte și vernisaj de expoziție, dedicate Zilei Copilului, la Biblioteca Județeană Arad
Noaptea Muzeelor 2026 la Timișoara
Expoziție sâmbătă, 23 mai 2026, 13:00

Noaptea Muzeelor 2026 la Timișoara

23 mai 2026 - 24 mai 2026 @ 13:00 - 4:00 - Spații expoziționale deschise până târziu, tururi, ateliere și evenimente speciale la Timișoara,...

Noaptea Muzeelor 2026 la Timișoara
Expoziție marți, 19 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara

19 mai 2026 - 25 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara
Expoziție sâmbătă, 23 mai 2026, 10:00

„Bastion Viola”: expoziție dedicată istoriei Politehnicii Timișoara, în Bastionul Maria Theresia

23 mai 2026 - 30 iunie 2026 @ 10:00 - Expoziția propune o incursiune prin diferite perioade ale clubului Politehnica Timișoara, de la momentele...

„Bastion Viola”: expoziție dedicată istoriei Politehnicii Timișoara, în Bastionul Maria Theresia
Expoziție sâmbătă, 23 mai 2026, 17:00

Noaptea Muzeelor 2026 la Muzeul Național al Banatului

23 mai 2026 - 24 mai 2026 @ 17:00 - 1:00 - Expoziții, tabere medievale, demonstrații de luptă, concerte, spectacole cu foc și experiențe...

Noaptea Muzeelor 2026 la Muzeul Național al Banatului
Expoziție sâmbătă, 23 mai 2026, 19:00

Noaptea Europeană a Muzeelor 2026 la Oradea

23 mai 2026 @ 19:00 - 23:45 - La Oradea vor fi deschise cinci muzee cu ocazia Nopții Europene e Muzeelor. Printre acestea se află Muzeul Țării...

Noaptea Europeană a Muzeelor 2026 la Oradea