Ascultă Radio România Timișoara Live • 

„Alcoolicii Anonimi”, vineri, la „Vestul Zilei”

Romania are o problema cu alcoolul. Una grava. Cifrele sunt stupefiante. Un roman consuma, in medie, circa 14,4 litri de alcool pur pe an. Practic la acelasi nivel cu Rusia (15,1), unde alcoolismul este o calamitate nationala de secole intregi.

„Alcoolicii Anonimi”, vineri, la „Vestul Zilei”
Foto: pressalert.ro

Articol de Mihai Junea, 11 noiembrie 2016, 10:13

Sa mai examinam aceste cifre, pentru a fi constienti de magnitudinea cutremurului social care ne-a lovit.

Consumam mai mult alcool, per capita, decat ucrainenii (13,9), ungurii (13,3), cehii (13) sau sarbii (12,6).

Semnificativ mai mult decat polonezii (12,5) si finlandezii (12,3). Datele sunt din ultimul clasament disponibil, cel din 2010, al Organizatiei Mondiale a Sanatatii si cuprind persoanele peste 15 ani.

Spre comparatie, irlandezii – un popor cu o anumita reputatie – consuma de fapt mult mai putin (11,9). La fel bulgarii (11,4) sau grecii (10,3).

Inaintea noastra, pe planeta Pamant, mai sunt doar Belarus (17,5), Moldova (16,8) si Lituania (15,4).

Vrem sa devenim un stat civilizat? Atunci trebuie sa rezolvam aceasta problema.
Logic, sunt doar cateva optiuni. Una ar fi informarea. Oamenii sa stie ce inseamna consumul de alcool. Din pacate, nu e deloc eficienta. Cateva panouri pe marginea drumurilor nu vor convinge pe nimeni.

A doua ar fi presiunea economica. Taxe mai mari pe alcool, impozite mai mari pe localurile care servesc alcool. Cred ca aceasta varianta are o eficienta limitata.

A treia optiune este controlul. Unele state au un monopol asupra vanzarilor de alcool. Sistemul functioneaza bine in tari precum Finlanda sau Suedia. Nu vad de ce nu ar functiona si la noi. Am insa o retinere in a acorda statului o asemenea sursa de venit.

Insa ar trebui „strans surubul” in anumite privinte. Spre exemplu, sa nu se mai deschida localuri care servesc alcool te-miri-unde, pe orice trotuar, in orice parc. Sa nu ne mai serveasca alcool dupa o anumita ora. Sa creasca varsta minima pentru a cumpara bauturi alcoolice la 25 de ani (de la 18, in prezent).

Singura optiune eficienta, in conditiile noastre, cred ca este interdictia selectiva. Zero alcoolemie pentru soferi. In mod iresponsabil, politicienii au inlaturat vechea interdictie totala (comuna de altfel in Europa, unde norma este zero sau practic zero in aproape toate statele) si au inlocuit-o cu o limita de 0,2g/l. (Schimbarea a fost efectuata de guvernul socialist in 2015).

Insa interdictia consumului de alcool cred ca trebuie sa fie cu adevarat radicala. Zero alcool in spatiul public. Indiferent daca te (mai) tii (inca) pe picioare sau daca stai pe banca, in parc. Sau pe scaun, la terasa. Consumul de alcool trebuie sa devina unul privat. In casa sau la restaurant (si aici doar in limite foarte stricte). (sursă:”Pe două cărări” – conf.Cătălin Avramescu)

Emisiunea „Vestul Zilei” de astăzi, difuzată pe AM 630 kHz, imediat după ştirile orei 18:00, va aborda acest subiect, împreună cu un reprezentant al Asociaţiei „Alcoolicii Anonimi” din Timişoara, prima de acest gen din România.

Telefoanele ascultătorilor: 0256 204545 sau 0372 561055. Pentru SMS-uri, nr. 0725 737373.

Realizator: Marius Pentelescu

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:48

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei

Canicula aduce restricții de circulație pentru vehiculele de mare tonaj. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat...

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”

Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului român, a fost marcată astăzi și la...

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
vineri, 26 iunie 2026, 16:47

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august

Cele două vestice din Superliga de fotbal și-au aflat astăzi programul din viitorul sezon. În prima etapă, programată în weekend-ul 17-19...

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august
vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
vineri, 26 iunie 2026, 12:58

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru

PNL, USR şi UDMR îl propun pe Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. “PNL, USR şi UDMR înaintează o propunere...

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru
vineri, 26 iunie 2026, 12:55

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor. Se va desfășura în perioada 1-5 iulie 2026....

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara