Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Un campion la echitație vine să revitalizeze Manejul de la Timișoara

Manejul de la Timişoara, cândva cel mai mare manej acoprit din România a intrat de câţiva ani într-un con de umbră. Manejul de la Pădurea Verde vrea să renască acum pentru timișorenii care doresc să călărească la ei în oraș.

Un campion la echitație vine să revitalizeze Manejul de la Timișoara

Articol de Radio Timișoara, 1 noiembrie 2017, 07:25

Laurenţiu Covaci, fostul campion naţional al României la călărie, a preluat conducerea Manejului de la Timişoara.

În 1988, regimul comunist a construit, la intrarea în Timişoara, de pe Calea Lugojului, cel mai mare manej acoperit din România de la acea vreme. Manejul de la Timişoara a fost tot timpul un apendice al Hergheliei de la Izvin, cea mai importantă bază ecvestră din capitala Banatului, si locul unde generaţii întregi de timişoreni au învăţat să călărească. Aici s-au perfectionat campionii Timişoarei la acest sport nobil. Printre ei şi Laureţiu Covaci, care după mulţi ani revine la Manejul timişorean ca administrator.

“După 13 ani de când am plecat din locul acesta, am revenit ca antrenor și administrator la Manejul de la Timișoara, locul în care m-am format ca sportiv, ca instructor, ca antrenor, locul în care am obținut printre cele mai frumoase rezultate și momente ale sportului ecvestru din cariera mea”, spune fostul campion național la călărie.

Laurenţiu Covaci şi-a propus să readucă manejul  de la Padurea Verde în atenţia iubitorilor de cai, pentru că multă lume nici nu mai ştie că acesta funcţionează. Baza adăposteşte acum 20 de cai, care aşteaptă zilnic să fie călăriţi.

“Am regăsit manejul reabilitat, un lucru foarte important după aproape 30 de ani este recondiționat complet. Manejul aparține de Herghelia Izvin care, la rândul său, aparține de Direcția de Creștere și Ameliorare a Raselor de Cai din România care aparține de Romsilva. Mulți nu știu acest lucru. Manejul este un loc de competiţii, loc de pregătire a cailor regiei, dar şi un loc de agrement. Vreau să redevină un loc unde timişorenii să poată încăleca”, spune sportivul de performanță.

Covaci a avut cea mai interesantă experienţă în Kuweit, unde a stat un an şi jumătate. Un sezon a antrenat echipa Ministerului de Interne din capitala Al Kuweit. Laurenţiu Covaci este primul absolvent de facultate de sport din ţară cu lucrare de licenţă pe echitaţie.

“S-a aprobat de către Ministerul Educaţiei şi Ministerul Sportului să se facă o specializare pe echitaţie, special pentru mine. Asta a fost în 2003. A fost un experiment cu echipa pe care o pregăteam atunci la Manej. Majoritatea antrenorilor, nu sunt mulţi, preferă să se înscrie la Şcoala de antrenori de la Bucureşti, care este de doi ani. Eu am devenit antrenor după ce am făcut Facultatea de Sport, patru ani, cu sportul de specializare echitaţie”, a mai spus Laurenţiu Covaci. Printre performanţele lui Covaci se află şi un titlu mondial, câştigat la o competiţie găzduită de Târgu Mureş, în 2002. A fost singura dată când România a câştigat o competiţie de acest nivel. Mai are titluri naţionale, un titlu de vicecampion balcanic, în 2003, la Salonic.

Cei care vor să călărească pentru agrement, trebuie să plătească 50 de lei pentru o şedinţă.   Pe lângă Manej, în Timişora se mai poate călări la „Agronomie”, iar în Timiş mai sunt centre de echitaţie la Herneacova, Sânnicolaul Mare, Variaş, Săcălaz şi Chevereş.

Ascultați reportajul în format audio realizat de Ștefan Both:

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:48

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei

Canicula aduce restricții de circulație pentru vehiculele de mare tonaj. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat...

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”

Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului român, a fost marcată astăzi și la...

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august
vineri, 26 iunie 2026, 16:47

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august

Cele două vestice din Superliga de fotbal și-au aflat astăzi programul din viitorul sezon. În prima etapă, programată în weekend-ul 17-19...

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august
vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
vineri, 26 iunie 2026, 12:58

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru

PNL, USR şi UDMR îl propun pe Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. “PNL, USR şi UDMR înaintează o propunere...

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru
vineri, 26 iunie 2026, 12:55

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor. Se va desfășura în perioada 1-5 iulie 2026....

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara
vineri, 26 iunie 2026, 11:01

Val de căldură în vestul țării; temperaturi de 40 de grade și nopți tropicale

Valul de căldură se intensifică în vestul țării, iar meteorologii au emis avertizări succesive de caniculă, valabile până luni dimineață....

Val de căldură în vestul țării; temperaturi de 40 de grade și nopți tropicale