Un copil de 7 ani a căzut dintr-un telescaun în staţiunea Straja
Copilul a căzut de la o înălțime de circa patru până la cinci metri, din telescaunul care rula pe una dintre pârtiile din stațiunea Straja.
![Un copil de 7 ani a căzut dintr-un telescaun în staţiunea Straja Un copil de 7 ani a căzut dintr-un telescaun în staţiunea Straja](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2018/12/telescaun-straja.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 26 februarie 2024, 15:11
Șeful Salvamont Hunedoara, Ovidiu Bodean, spune că un minor de 7 ani a căzut accidental din telescaun. Deocamdată nu se cunosc cauzele acestui incident.
„Nu se cunosc împrejurările în care a avut loc incidentul. Copilul a acuzat dureri din cauza traumatismelor suferite şi a fost transportat la spitalul din Lupeni pentru îngrijiri şi investigaţii medicale”, spune Ovidiu Bodean.
Copilul a fost preluat de pe pârtie de un echipaj al Salvamont Lupeni-Straja, care i-a acordat primul ajutor, după care copilul a fost preluat de o ambulanţă SMURD.
“Copilul era conştient şi cooperant. Acuza dureri lombare. A fost preluat de la punctul Salvamont din Straja şi transportat la spitalul din Lupeni pentru investigaţii medicale”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Hunedoara, Lucian Morogan.