Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Apele râului Bega, poluate cu fenoli la 10 ani de la oprirea activităţii petrochimice

Potrivit unui studiu, realizat de prof. univ. dr. Vasile Ostafe, cercetător ştiinţific în cadrul Facultăţii de Chimie, Biologie şi Geografie a Universităţii de Vest Timişoara, apele din amonte ale râului Bega sunt poluate cu fenoli în zona Margina, chiar şi după mai bine de un deceniu de când o secţie a combinatului petrochimic Solventul şi-a încheiat activitatea în arealul respectiv. Potrivit specialiştilor, compuşii chimici detectaţi sunt dăunători sănătăţii oamenilor şi animalelor. Într-o declaraţie pentru Agerpres, prof. univ. dr. Vasile Ostafe, spune că probele de apă au fost luate din 19 puncte de colectare din zona Margina.

Apele râului Bega, poluate cu fenoli la 10 ani de la oprirea activităţii petrochimice
Foto: c: muscarici.ro

Articol de Carla Chiu, 6 noiembrie 2014, 13:44

Un studiu multidisciplinar realizat în vederea evaluării gradului de poluare a unei zone industriale ce şi-a încetat activitatea de peste un deceniu a inclus, printre altele, şi analize a 15 derivaţi fenolici, cu relevanţă pentru activitatea industrială a zonei studiate. Analizele au fost realizate pe probe de apă colectate din 19 puncte de colectare dispuse într-un sit poluat din zona Margina, fiind cunoscut faptul în urma activităţii combinatului petrochimic SC Solventul – secţia Margina, zona a fost poluată cu fenoli. Deşi combinatul şi-a încetat activitatea de mai bine de 10 ani, apele din această zonă continuă să fie contaminate cu produşi chimici dăunători sănătăţii oamenilor şi animalelor.

Cele mai poluate probe de apă au fost cele colectate din apa freatică şi de adâncime medie a apelor subterane, de la patru metri până la 30 de metri adâncime, şi situate în apropiere sau în aval de vechea fabrică de produse chimice.

Rezultatele experimentale au arătat că, în probele de apă analizată, există derivaţi fenolici, ceea ce înseamnă că apele de mică adâncime din zona Margina sunt contaminate cu astfel de compuşi chimici.

Profesorul universitar Vasile Ostafe susţine că, după o activitate aproape neîntreruptă de aproximativ un secol a platformei industriale, timp în care s-au produs deversări ale apelor reziduale în mediul ambiant, apa de suprafaţă a râului Bega, pânza freatică, terenurile din jur au fost contaminate, iar efectele se văd şi la un deceniu după încetarea activităţii. Apele provenind din fântânile alimentate prin stratul de adâncime sunt mai puţin poluate decât cele alimentate din pânza freatică şi, de asemenea, cele localizate lângă râul Bega, cu aport de apă curată, implicit comunicând cu reţeaua hidrografică subterană, s-au dovedit a avea o concentraţie mai redusă a compuşilor ţintă.

Procesele industriale generează o varietate de molecule care pot contamina componentele biosferei, din cauza proprietăţilor toxice, cancerigene sau mutagene ale substanţelor chimice evacuate. Speicaliștii în domeniu apreciază că fenolul este unul dintre cei mai frecvenţi poluanţi organici ai apelor, fiind toxic chiar şi la concentraţii mici.

Sursa foto: muscarici.ro

 

 

 

„În siguranță împreună”. Ziua Mondială a Refugiatului marcată la Timișoara
Social luni, 22 iunie 2026, 21:18

„În siguranță împreună”. Ziua Mondială a Refugiatului marcată la Timișoara

Zeci de refugiați din mai multe colțuri ale lumii au marcat ziua dedicată lor, într-un cadru prietenos, la Timișoara. Ziua Mondială a...

„În siguranță împreună”. Ziua Mondială a Refugiatului marcată la Timișoara
Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră
Social luni, 22 iunie 2026, 18:08

Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră

Polițiștii rutieri din Timiș au participat, în perioada 15 – 21 iunie, la o amplă acțiune desfășurată în cadrul Programului...

Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră
Românii din Germania adună fonduri pentru persoanele cu nevoi speciale din ţară
Social luni, 22 iunie 2026, 07:00

Românii din Germania adună fonduri pentru persoanele cu nevoi speciale din ţară

Artişti consacraţi sau amatori din Germania cu rădăcini în România îşi dau mâna pentru o cauză nobilă. La iniţiativa Uniunii...

Românii din Germania adună fonduri pentru persoanele cu nevoi speciale din ţară
Furtuna a provocat probleme în Timiș
Social duminică, 21 iunie 2026, 23:50

Furtuna a provocat probleme în Timiș

În intervalul orar 18:10 – 20:00, echipajele din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Timișoara au gestionat alte șase misiuni pentru înlăturarea...

Furtuna a provocat probleme în Timiș
Social duminică, 21 iunie 2026, 19:40

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic

Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Timișoara au intervenit pentru salvarea unui cățel pe nume Raia, care a căzut într-un canal tehnologic de...

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic
Social duminică, 21 iunie 2026, 16:17

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor

Trei zile de concerte, activități pentru întreaga familie și gesturi de solidaritate îi așteaptă pe timișoreni la Festivalul Înghețatei...

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor
Social duminică, 21 iunie 2026, 13:42

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin

Trei case au fost afectate de un incendiu puternic izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică în localitatea Slatina-Timiș, județul...

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 22:14

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică

Performanță remarcabilă pentru echipa de robotică CyberMoon a Colegiului Național „C.D. Loga” din Timișoara. Elevii timișoreni au...

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică