Începe Socio Claus la Timișoara, ediția a opta la Universitatea de Vest
Proiectul Socio Claus invită publicul la dialoguri cu persoane din comunitate dar și cu specialiști care contribuie la îmbunătățirea vieții persoanelor cu dizabilități.
Articol de Radio Timișoara, 8 decembrie 2025, 16:34
La Universitatea de Vest din Timișoara se desfășoară în această săptămână cea de-a opta ediție a proiectului Socio Claus.
Vizitatorii sunt așteptați la standuri cu preparate tradiționale de Crăciun, decorațiuni și obiecte artizanale. Produsele sunt realizate de copii cu dizabilități și familiile acestora, dar și de studenți voluntari.
“Această a opta ediție este mult mai mare decât tot ce am avut până acum, parcă cu fiecare an Socio Claus crește. Vă așteptăm cu 20 de standuri, sunt ornamente realizate de copiii din școlile speciale cu ajutorul studenților voluntari, de copilași din alte centre, de părinți, de terapeuți, de adulți cu dizabilități. De asemenea, organizăm standuri de donații. Este pentru prima dată când campania Socio Claus are o echipă de studenți care creează ornamente cu scopul de a le comercializa și astfel de a colecta donații”, spune Atalia Onițiu, inițiatoarea proiectului.
Banii strânși vor merge către terapiile copiilor. Pe lângă târgul propriu-zis, proiectul Socio Claus invită publicul la dialoguri cu persoane din comunitate dar și cu specialiști care contribuie la îmbunătățirea vieții persoanelor cu dizabilități. Toate activitățile sunt cu participare gratuită.