Ascultă Radio România Timișoara Live • 

CONCERT DE CRĂCIUN cu două orchestre de tineret, la Domul Romano-Catolic din Timișoara

Spiritul Crăciunului va fi celebrat la Domul Romano-Catolic din Timișoara printr-un concert-eveniment susținut de elevi și studenți muzicieni, reuniți în două orchestre conduse de dirijorul Cosmin Hărșian.

CONCERT DE CRĂCIUN cu două orchestre de tineret, la Domul Romano-Catolic din Timișoara

Articol de Simona Stoița, 8 decembrie 2025, 14:49

Seria concertelor de Crăciun continuă cu un eveniment simfonic susținut de ORCHESTRA SIMFONICĂ a Liceului de Artă „Ion Vidu” Timișoara  și de ORCHESTRA DE SUFLĂTORI a Facultății de Muzică și Teatru – Universitatea de Vest din Timișoara, la care se vor alătura și elevi ai liceului.

CONCERTUL DE CRĂCIUN va avea loc miercuri, 10 decembrie 2025, începând cu ora 19:00, la Domul Romano-Catolic din Piața Unirii, Timișoara.

Cele două ansambluri vor evolua sub bagheta și coordonarea profesorului Cosmin HĂRȘIAN.

Programul include lucrări celebre semnate de Ceaikovski, Wagner, Holst, Adam, Anderson și alți compozitori care aduc spiritul Crăciunului mai aproape de suflet.

Interviu – lect. univ. dr. Cosmin Hărșian (FMT-UVT), dirijor al ansamblurilor orchestrale:

Cosmin Hărșian – dirijor

„Concertul de Crăciun reprezintă pentru noi unul dintre cele mai așteptate momente din anul universitar și școlar, când muzica își dezvăluie întreaga forță simbolică și emoțională.

Prin intermediul lucrărilor interpretate celebrăm spiritul sărbătorilor de iarnă, reunind tradițiile culturale ale Crăciunului, într-o atmosferă de lumină, pace și bucurie, muzica devenind astfel un limbaj al comuniunii, aducând publicului emoția sărbătorilor și totodată invitându-l la reflecție, recunoștință și bucuria împărtășirii.

Desfășurat în atmosfera solemnă a Domului Romano-Catolic din Piața Unirii, concertul capătă o profunzime simbolică aparte, în care muzica devine punte între artă și spiritualitate.

Acustica generoasă și arhitectura sacrală a Domului conferă lucrărilor interpretate dimensiunea serafică pentru care unele dintre ele au fost inițial concepute, readucându-le în spațiul lor originar.

Publicul se poate bucura de îmbinarea ideală dintre patrimoniu, tradiție și expresie artistică.

Pentru tinerii instrumentiști – elevi ai Liceului de Artă „Ion Vidu” și studenți ai Facultății de Muzică și Teatru, aflați în plin proces de formare – participarea la acest eveniment reprezintă un moment de maximă intensitate artistică și educațională.

Între entuziasm și responsabilitate, între dorința de afirmare și emoția firească a expunerii publice, tinerii interpreți trăiesc această experiență ca pe o etapă esențială în evoluția lor muzicală.

Fiind conștienți că repertoriul de Crăciun poartă în sine valențe spirituale, ei percep acest concert nu doar ca pe un examen artistic, ci și ca pe un angajament simbolic: acela de a transmite publicului bucuria și solemnitatea sărbătorii.”

„Orchestra simfonică a Liceului de Artă „Ion Vidu” are o sonoritate în formare, care poartă amprenta specifică a unui ansamblu tânăr, aflat în plin proces de maturizare artistică, cu frumuseți dar și limite naturale, specifice vârstei.

Deși echilibrul dintre partide și rafinamentul interpretativ sunt încă în dezvoltare, această etapă conferă ansamblului o identitate sonoră distinctă, marcată de prospețime, implicare și o remarcabilă dorință de afirmare.

Viziunea mea asupra acestei orcheste pornește de la înțelegerea profundă că acest ansamblu reprezintă un spațiu de formare și creștere.

Pun accent pe dezvoltarea auzului armonic, precizie ritmică, cultivarea unei frazări comune, dar mai ales pe stimularea sensibilității muzicale, încurajându-i pe elevi să depășească îndeplinirea nivelului tehnic de realizare a lucrărilor și să descopere mesajul lor artistic, astfel oferindu-le nu doar pregătirea pentru concerte, ci baza formării lor ca viitori instrumentiști de orchestră simfonică.

Suita „Spărgătorul de nuci” op. 71a

Suita „Spărgătorul de nuci” op. 71a, compusă în 1892, reunește cele mai îndrăgite pagini ale celebrului balet cu același nume, devenind în timp una dintre cele mai interpretate lucrări orchestrale ale lui Ceaikovski.

Concepută ca lucrare independentă pentru concert, Suita pune în valoare bogăția timbrală a partiturii originale și atmosfera feerică a poveștii lui E. T. A. Hoffmann.

De la sonoritățile exotice ale dansurilor de caracter până la eleganța „Valsului florilor”, lucrarea dezvăluie imaginația orchestrală a compozitorului la nivel superlativ.

Prin coloritul său strălucitor și lirismul inconfundabil, această suită a devenit un simbol sonor al Crăciunului și o veritabilă invitație în universul magic al copilăriei.”

„Orchestra de Suflători și Percuție, care va evolua în partea a doua a programului, este un ansamblu format în principal din studenți ai Facultății de Muzică și Teatru, cărora li se alătură câțiva elevi foarte buni ai Liceului de Artă „Ion Vidu”, precum și muzicieni consacrați – artiști instrumentiști ai Filarmonicii „Banatul” și Operei Naționale Române din Timișoara, care sunt și cadre didactice asociate ale Facultății de Muzică și Teatru.

În ceea ce privește viziunea dirijorală pentru această formație, urmăresc dezvoltarea unui discurs sonor coerent, bazat pe omogenitatea timbrală și echilibrul dintre partidele de instrumente din lemn, alamă și percuție.

În acest context, controlul dinamicii, precizia articulației și uniformitatea sonorității devin elemente esențiale de expresivitate colectivă.

capodopere, standarde în repertoriul pentru orchestră de suflători

Între lucrările interpretate, primele două, ”Elsa’s Procession to the Cathedral” din opera “Lohengrin” de Richard Wagner și „Suita a doua” de Gustav Holst, sunt adevărate capodopere, standarde în repertoriul pentru orchestră de suflători.”

Andrei Candrianu – solist

„În încheierea programului vor fi interpretate colinde din repertoriul internațional, stilizate și aranjate pentru acest tip de ansamblu orchestral.

Solistul lucrării ”O holy night” este Andrei Candrianu, trompetist solo al Filarmonicii „Banatul” și cadru dididactic asociat al Facultății de Muzică și Teatru.

Organizatorii concertului sunt: Facultatea de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara, în colaborare cu Liceul de Artă „Ion Vidu”.

Doresc să adresez mulțumiri Episcopiei Romano-Catolice din Timișoara, pentru faptul că ne-a oferit superba locație.

Fie ca spiritul Crăciunului să vă aducă pace în suflet, bucurie în casă și oameni dragi aproape!

Vă așteptăm miercuri, 10 decembrie 2025, ora 19:00, la Domul Romano-Catolic din Timișoara, pentru a sărbători împreună frumusețea Crăciunului, într-un cadru plin de emoție și armonie.” (lect. univ. dr. Cosmin Hărșian, FMT-UVT)

AUDIO / lect. univ. dr. Cosmin Hărșian, dirijor – Orchestra Simfonică a Liceului de Artă „Ion Vidu”, Orchestra de Suflători și Percuție a Facultății de Muzică și Teatru – UVT:

În program:

P. I. Ceaikovski – Suita „Spărgătorul de nuci” op. 71a

Richard Wagner (arr. Lucien Cailliet) – ”Elsa’s Procession to the Cathedral” (din “Lohengrin”)

Gustav Holst – Second Suite in F for Military Band:

  1. March
  2. Song Without Words – “I’ll Love My Love”
  3. Song of the Blacksmith
  4. Fantasia on the “Dargason”

Jacob de Haan (arr.) – Eine Kleine Weihnachtsmusik

Adolphe Adam (arr. Jerker Johansson) – O Holy Night

Joe Beal & Jim Boothe – Jingle Bell Rock

Howard Blake – Walking in the Air (din “The Snowman”)

Leroy Anderson – Sleigh Ride

Sursa foto/afiș: Cosmin Hărșian, FMT-UVT.

 

 

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Cultură marți, 16 iunie 2026, 12:49

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad va fi redeschisă, după un amplu proces de modernizare, primul din ultimele cinci decenii. Închisă...

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Cultură luni, 15 iunie 2026, 14:24

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!

Regizoarea franceză Sophie Letourneur va fi invitata specială a celei de-a 13-a ediții a Festivalului Ceau, Cinema!, care se va desfășura la...

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Kean la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cultură luni, 15 iunie 2026, 12:12

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria

„Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria este una dintre cele mai importante reușite recente ale Companiei de Teatru „Aradi...

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 17:05

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”

Mii de timișoreni au vizionat, sâmbătă seara, „Fjord”, cel mai nou film semnat de regizorul Cristian Mungiu. Pelicula a fost proiectată...

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 12:00

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara

Pasionații de lectură sunt așteptați astăzi, de la ora 17:00, la evenimentul „Silent Reading Party”, organizată pe acoperișul Cinema...

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara
Cultură joi, 11 iunie 2026, 18:05

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara

„Adriana Lecouvreur”, una dintre cele mai apreciate opere ale repertoriului verist, revine pe scena timișoreană într-o distribuție de...

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara
Cultură luni, 8 iunie 2026, 21:10

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate

Filarmonica „Banatul” Timișoara vă prilejuiește, în cadrul stagiunii actuale, o nouă întâlnire cu Theodor Alexandru Rădulescu, pianist...

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 10:19

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”

Devenii sunt invitați la un nou concert din cadrul Turneului Național „Pianul Călător”, unul dintre cele mai cunoscute proiecte de promovare...

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”