Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Elevii români au cele mai multe ore de școală din Europa

Numărul de ore al elevilor din Europa Centrală este între 8.000 şi 9.000, însă cele mai puține se înregistrează în Croația, respectiv 4.500 de ore.

Elevii români au cele mai multe ore de școală din Europa

Articol de Radio Timișoara, 24 ianuarie 2025, 21:05 / actualizat: 25 ianuarie 2025, 9:05

Elevii români au cel mai mare număr de ore de școală din Europa, respectiv 11,650 de ore la nivelul anului şcolar 2022- 2023.

Numărul de ore este aproape dublu faţă de Estonia, ai cărei elevi au obţinut cele mai bune rezultate din Europa la testele PISA 2022.

Statistica, realizată de comunitatea Părinții cer Schimbare, se bazează pe o analiză dintr-un raportpublicat pe platforma Eurydice, care aparține Comisiei Euronene.

Datele prezentate arată că numărul de ore al elevilor din România a crescut constant din 2017, când se situau la o medie de 7000. Următorii în clasament sunt danezii, cu peste 10.000 de ore, iar la finalul clasamentului elevii din Croaţia, cu o medie de 4.500 de ore.

Numărul de ore al elevilor din Europa Centrală este între 8.000 şi 9.000.

7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara
Învăţământ miercuri, 24 iunie 2026, 13:47

7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara

Primăria Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara, a semnat contractul de finanțare cu Agenția...

7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara
Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Învăţământ sâmbătă, 20 iunie 2026, 22:14

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică

Performanță remarcabilă pentru echipa de robotică CyberMoon a Colegiului Național „C.D. Loga” din Timișoara. Elevii timișoreni au...

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Învăţământ miercuri, 17 iunie 2026, 09:02

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți

Tinerii care optează pentru specialaizările Universității de Vest din Timișoara se pot înscrie pe platforma online de admitere. Dosarul poate...

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Învăţământ marți, 16 iunie 2026, 09:08

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială

Noua facultate va reuni programe de studii precum Informatică, Mecatronică, Robotică, Ingineria Dronelor și Informatică Aeronautică. De anul...

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Învăţământ luni, 15 iunie 2026, 10:17

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod

Ana-Maria Iordache, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Decebal” din Deva, a obținut medalia de bronz la International Genius...

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Învăţământ joi, 11 iunie 2026, 19:28

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert

Un elev de la un liceu din Valea Jiului a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a sunat în...

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert
Învăţământ duminică, 7 iunie 2026, 11:02

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat

Sesiunea de vară a Bacalaureatului începe mâine cu probele de evaluare a competențelor lingvistice. În județul Timiș sunt așteptați să...

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat
Învăţământ vineri, 29 mai 2026, 10:31

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara

Asociația Sfera Timișoarei continuă seria întâlnirilor literare dintre elevi și scriitori contemporani în cadrul proiectului „DiverCity”,...

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara