Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Lucrările la Centrul de mari arși de la Timișoara au ajuns la 60%. Marcel Ciolacu: Vor termina mai devreme de 8 luni

Premierul Marcel Ciolacu a venit la Timișoara unde a vizitat șantierul Centrului de mari arși și stadionul aflat în proces de demolare.

Lucrările la Centrul de mari arși de la Timișoara au ajuns la 60%. Marcel Ciolacu: Vor termina mai devreme de 8 luni

Articol de Radio Timișoara, 4 aprilie 2025, 12:18

Lucrările la Centrul de mari arși de la Timișoara au ajuns la stadiul fizic de 60 la sută, iar proiectul va fi finalizat anul viitor.

Managerul Spitalului Județean din Timișoara, Dorel Săndesc, spune că lucrările se derulează în ritm altert, atât în interior cât și la exterior.

Este împlinirea unui vis pentru care luptăm de mulți ani. Din 2014 am propus acest proiect, dar din păcate foarte mulți ani nu s-a întâmplat nimic. Se lucrează într-un ritm bun, proiectul se va termina cu bine și aduce un salt uriaș în calitatea îngrijirii pacienților noștri. Acum ritmul va fi bun că se poate lucra și afară și înăuntru”, spune Dorel Săndesc.

Premierul Marcel Ciolacu a dat asigurări că atât Centrul de mari arși, cât și noul stadion și Institutul Oncologic beneficiază de susținerea totală a Guvernului.

Spitalul de Mare Arși este în stadiul cel mai avansat, de 60%. La stadion, suntem la stadiul de demolare. Părerea mea este că vor termina mai devreme de 8 luni. Și mai avem centrul de oncologie. Trebuie dat ordinul de începere și, cu adevărat, trebuie o negociere la Comisia Europeană, astfel încât să rămână prins pe PNRR, să vedem cum negociem, să-l ducem ca execuție până la sfârșitul anului 2026”, spune Marcel Ciolacu.

Premierul a mai precizat că au fost trimiși la specializare în Belgia medici care vor lucra la Timişoara, chiar din a doua zi de la deschidere.

Despre noul spital

Pe lângă secţia de mari arşi, noua clădire va fi un hub de sănătate, unde vor funcţiona şi alte secţii, inclusiv un heliport.

Ministerul Sănătăţii investește în noul hub de la Timişoara este de 66 de milioane de euro. Investiția constă în construirea unei clădiri supraetajate, care va beneficia de 58 de paturi pentru UPU-SMURD, 12 paturi pentru mari arşi, şase rezerve pentru arşi intermediari şi post-critici, cinci paturi pentru microchirurgie şi chirurgie reconstructivă, o secţie ATI cu 27 de paturi şi un bloc operator cu 25 de săli, spaţii conexe şi heliport.

Finanţarea este asigurată în cadrul proiectului privind Reforma Sectorului Sanitar – îmbunătăţirea Calităţii şi Eficienţei Sistemului Sanitar finanţat din Acordul de împrumut dintre Guvernul României şi Banca Internaţională de Reconstrucţie şi Dezvoltare.

Managerul Spitalului Județean Timișoara a mai anunțat că a fost lansată licitația pentru dotarea noului spital, astfel încât la finalizarea lucrării să existe tot necesarul.

Lucrările sunt realizate de Construcții Erbașu, aceeași firmă care a câștigat licitația pentru Institutul Oncologic.

 

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 10:34

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș

Parcul auto al Serviciului de Ambulanță al Județului Timiș a fost înnoit cu 27 de autospeciale moderne, cumpărate prin fonduri din PNRR. Noile...

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș
Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 18:13

Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara

Medicii de la Maternitatea Odobescu din cadrul Spitalului Municipal Timișoara au realizat prima intervenție chirurgicală asistată robotic cu...

Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”
Sănătate miercuri, 3 iunie 2026, 19:27

Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”

Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara beneficiază de echipamente medicale noi pentru secțiile de imagistică și laboratorul de...

Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”
Suspiciunea de hantavirus în Caraș-Severin a fost infirmată de Institutul Cantacuzino
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 21:14

Suspiciunea de hantavirus în Caraș-Severin a fost infirmată de Institutul Cantacuzino

Autoritățile sanitare au infirmat cazul suspect de hantaviroză raportat în județul Caraș-Severin. Potrivit Institutul Național de Sănătate...

Suspiciunea de hantavirus în Caraș-Severin a fost infirmată de Institutul Cantacuzino
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 10:43

Suspiciune de hantaviroză în Caraș-Severin, investigat de autoritățile sanitare

Institutul Național de Sănătate Publică anunță că un bărbat de 44 de ani din județul Caraș-Severin este investigat pentru posibilă...

Suspiciune de hantaviroză în Caraș-Severin, investigat de autoritățile sanitare
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:24

Tații pot asista la naștere la noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara

Noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara le oferă taților posibilitatea de a fi alături de partenere în sala de naștere, atât la...

Tații pot asista la naștere la noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:14

Intervenție avansată la Arad: pacient cu fractură de claviculă, menținut conștient pe durata operației

Medicii Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad au realizat o intervenție chirurgicală de osteosinteză pentru tratarea unei fracturi de...

Intervenție avansată la Arad: pacient cu fractură de claviculă, menținut conștient pe durata operației
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:07

Tânărul diagnosticat cu hantavirus la Arad a fost externat

Tânărul de 25 de ani confirmat cu hantavirus la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad a fost externat, după ce medicii au constatat că...

Tânărul diagnosticat cu hantavirus la Arad a fost externat