Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Scrisoare deschisă a managerului Spitalului Judeţean din Timişoara. Mesajul lui Marius Craina către Mihai Ionac

Situaţia tensionată de la Spitalul Județean Timișoara este departe a ajunge la final. Mai multe asistente şi infirmiere din cadrul Spitalului Judeţean din Timişoara îl acuză pe şeful secţiei de chirurgie cardiovasculară, medicul Mihai Ionac, de tiranie. Acestea susţin că a vorbit urât, a jignit şi chiar a ameninţat personal în blocul operator. Pe de altă parte, dr. Mihai Ionac se apără şi spune că, deşi sunt momente tensionate în timpul intervenţiilor şi i s-a întâmplat să ridice tonul sau să urle, acesta nu ar fi folosit apelativele de care este acuzat. Acum, directorul unităţii medicale, Marius Craina, a postat pe Facebook o scrisoare deschisă.

Scrisoare deschisă a managerului Spitalului Judeţean din Timişoara. Mesajul lui Marius Craina către Mihai Ionac

Articol de Radio Timișoara, 24 ianuarie 2018, 15:06

Managerul celui mai mare spital din vestul ţării îşi cere scuze colegilor, dar şi pacienților. Totodată, Marius Craina îi cere șefului Secției de Chirurgie Vasculară, Mihai Ionac, să facă acelaşi lucru față de toți colegii pe care, ani de zile și continuu, i-a tratat, după propriile spuse, cu fermitate. Mai mult, şeful Spitalului Judeţean Timişoara solicită ca medicul Mihai Ionac să nu mai plimbe pacienţii pe holurile insituţiei doar pentru a le face poze.

Iată scrisoarea publică a managerului SCJUT, Marius Craina:

“Am decis, mai mult ca oricând, sa iau atitudine și să o spun, la modul cel mai direct cu putință: jignirile, amenințările, incriminarile, jumătățile de adevăr și, cu atât mai mult, comportamentul și limbajul dvs, absolut discriminatoriu, trebuie să înceteze, domnule profesor Mihai Ionac! Ne desfășuram, totuși, activitatea intr-un mediu public și academic, unde “fermitatea” unui astfel de comportament, nu își are locul. Nu suntem nici in anii ‘50, nici pe tarlaua de la marginea satului, in care a locuit bunica dvs! Astfel de metafore, comparații și epitete nu au ce cauta, nici macar pe un stadion de fotbal, la un meci din divizia a 4-a. Cu atât mai mult cu cât, in declarațiile dvs publice, domnule profesor, faceți referire la O FEMEIE și insinuați, la modul cel mai de jos cu putință, că v-ar fi inferioară, dvs ca și “gospodar”, sugerând despre colega noastra, că ar fi… O ȚIGANCĂ, doar pentru faptul ca este o asistentă și nu medic!!! Mai mult, de parcă nu ar fi fost deja suficient, extrapolați, insinuând că, de fapt, tot personalul medical auxiliar ar avea probleme deviante de comportament și că este slab pregătit, lucruri total aberante și neadevărate! Afirmatiile dvs, absolut inconștiente, domnule profesor, au dus la o adevărată isterie in mediul public și la o adevărată prigoană impotriva unor oameni, care își fac meseria in cel mai conștiincios mod cu putință!

Domnule profesor, vă reamintesc ca doamna pe care v-ati permis sa o gratulați cu atâta “fermitate”, făcând-o semianalfabetă și sugerând ca ar fi tigancă și inferioară dvs, este colega dvs de mai bine de 30 de ani, încă de pe vremea in care erați un simplu medic rezident! Dar oamenii se mai schimba, nu-i așa?!

Stimate domnule Ionac, asistenta Gina Tanasa nu e vreo semianalfabeta, cum nici dr. Doru Vâlceanu, șeful Blocului Operator, nu e vreun idiot patentat, nici dr. Dana Radu, director medical al SCJUT, nu e vreo proasta și incompetenta, așa cum nici infirmiera Claudia Nyuli nu poate fi amenințată cu bisturiul sau cu acul! Și lista ar putea continua la nesfârșit cu profesorii Bîrsășteanu, Teodorescu, Vermeșan, Golea (Dumnezeu să-l odihnească!), Duță, Fulger, Nodiți, Bratu, Olaru etc etc etc, dar mai bine ma opresc aici! Și mă opresc aici, doar din respect pentru domniile lor!

Vă rog sa rețineți un lucru simplu: niciun coleg nu poate fi “călcat pe cap”, atâta timp cât eu sunt directorul Spitalului Județean Timișoara! Și cu atât mai mult, niciun pacient nu poate fi folosit și plimbat cu patul pe coridoare, la poze de grup, doar pentru satisfacerea unor interese personale. Ca sa nu spun de grup!

Oricând, în orice postură, am sa fiu la fel de ferm și am sa taxez orice ieșire in decor, de o asemenea gravitate, derapaj public care ne afectează pe noi toți, atât pe pacienți cât și colectivul medical din care, domnule profesor Ionac, ati ales sa faceti parte. Trebuie să înțelegeți ca afirmațiile dvs, total iresponsabile, alarmiste, generaliste și doar intr-o foarte mica măsură adevărate, pun intr-o lumina proastă întreg sistemul medical românesc și instigă la ură, trezind suspiciuni și neîncredere în personalul medical, lucru total de neacceptat și incorect.

Cred mai departe, si mai mult decât înainte, în bunătate, blândețe, gândire pozitivă, empatie și caldură umană. Si tot aici, mă despart de cinismul, de ura și de toate interesele personale (evit cuvântul grup) care vă înconjoară!

Doamnelor și domnilor colegi, dragi pacienți, personal, eu, Marius Craina, îmi cer scuze in numele colegului meu! Consider că e un gest cavaleresc și plin de demnitate, ca șef al domniei sale, să fiu primul care face acest pas! Regret profund situația penibilă și jenantă în care am fost atrași, fără voia noastră!

O zi frumoasă tuturor!

PS: îl aștept pe domnul profesor Ionac să facă același lucru, în mod public. La fel de…ferm! Mai exact, să își ceară scuze față de toți colegii pe care, ani de zile și continuu, i-a tratat cu celebra lui, deja, “fermitate”. Evident, după ce va face o analiză de text și de morfo-sintaxă, chiar și asupra postării mele de pe FB, ca tot se pricepe (si) la critica literară! Și, în mod clar, doar după ce va termina și cu alte statistici medicale glorioase dar și cu număratul paturilor de pe secția de chirurgie vasculara, care fac naveta, pentru poze de grup, între salonele și coridoarele clinicii. Sincer, noi toți, cei inferiori domniei sale, ne dorim să îi iasă la număr…”

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea
Sănătate vineri, 19 iunie 2026, 09:19

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea

Acesta a jucat pentru echipa națională a Rusiei între 2013 și 2021. Kholod s-a stabilit în Muntenegru în anul 2023 și a obținut cetățenia...

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea
DSP Timiș începe controalele la ștranduri și piscine odată cu deschiderea sezonului estival
Sănătate joi, 18 iunie 2026, 14:00

DSP Timiș începe controalele la ștranduri și piscine odată cu deschiderea sezonului estival

Inspectorii Direcției de Sănătate Publică Timiș vor verifica, în perioada următoare, ștrandurile, piscinele și bazele de agrement din...

DSP Timiș începe controalele la ștranduri și piscine odată cu deschiderea sezonului estival
Probleme la calitatea apei în 17 fântâni publice din Timișoara
Sănătate miercuri, 17 iunie 2026, 20:01

Probleme la calitatea apei în 17 fântâni publice din Timișoara

Direcția de Sănătate Publică Timiș a descoperit neconformități microbiologice la 17 fântâni publice din Timișoara, în cadrul campaniei...

Probleme la calitatea apei în 17 fântâni publice din Timișoara
Medic stomatolog din Timiș intră în greva foamei
Sănătate luni, 15 iunie 2026, 18:03

Medic stomatolog din Timiș intră în greva foamei

Un medic stomatolog a anunțat că intră în greva foamei din cauza modului în care i-au fost tratate plângerile legate de ocuparea funcțiilor...

Medic stomatolog din Timiș intră în greva foamei
Sănătate vineri, 12 iunie 2026, 20:17

Maraton de donare de sânge la Timișoara, de Ziua Mondială a Donatorului

Un mare număr de persoane a trecut pragul Centrului Regional de Transfuzie Sanguină Timișoara pentru a dona sânge cu ocazia Zilei Mondiale a...

Maraton de donare de sânge la Timișoara, de Ziua Mondială a Donatorului
Sănătate vineri, 12 iunie 2026, 16:25

Caravana cu Medici ajunge la Berzasca. Consultații gratuite pentru localnici

Caravana cu Medici a campaniei „Fără Diabet, Conectăm România Rurală la Sănătate” ajunge în acest sfârșit de săptămână în comuna...

Caravana cu Medici ajunge la Berzasca. Consultații gratuite pentru localnici
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 18:33

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză

Mii de cadre medicale din toate județele din vestul țării s-au alăturat grevei japoneze declanșată la nivel național de Federația Sanitas....

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 10:34

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș

Parcul auto al Serviciului de Ambulanță al Județului Timiș a fost înnoit cu 27 de autospeciale moderne, cumpărate prin fonduri din PNRR. Noile...

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș