Turneul F4 din Alpe Adria Cup, tot în Austria
Alpe Adria a anunțat că turneul final al competiției baschetbalistice pe care o organizează va avea loc la Kapfenberg, Austria. Timișoara candidase și ea pentru organizarea fazei finale, programate în zilele de 12 și 13 martie.
![Turneul F4 din Alpe Adria Cup, tot în Austria Turneul F4 din Alpe Adria Cup, tot în Austria](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/12/Luca-Mitrovic-SCM-Timisoara-vs-Alexandru-Olah.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 22 februarie 2024, 11:59
Board-ul de conducere al competiției Alpe Adria Cup (cu sediul la Viena) a anunțat gazda Final Four-ului ediției 2023-2024. La fel ca anul trecut, turneul final va fi organizat în Austria, însă nu la Viena, cum s-a întâmplat în precedentul sezon, ci la Kapfenberg.
De acolo provine una dintre echipele calificate în această fază avansată a întrecerii euro-regionale. La startul actualei ediții au fost 11 formații din Austria, Cehia, Croația, Polonia, Slovacia, Slovenia și România.
OCS Capital Bulls (locul 2 în grupa A) a primit în organizare turneul final, aceasta fiind totodată adversara din semifinale a Timișoarei.
În celălalt meci din penultimul act se vor întâlni campioana en-titre, MKS Dabrowa Gornicza (Polonia, locul 1 în grupa A), și BK Redstone Olomoucko (Cehia, locul 2 în grupa B), calificată în urma victoriei de aseară, 83-66 cu BC Geosan Kolin. Semifinalele vor avea loc în 12 martie, iar finala în ziua următoare.
„Sporthalle Walfersam Kapfenberg”, cunoscută și ca „Bulls Arena”, are o capacitate de 1.000 de locuri și este situată în Kapfenberg, al treilea cel mai mare oraș al provinciei Styria din Austria.
Programul turneului Final Four:
Marți, 12 martie – semifinalele
SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timișoara – OCS Capital Bulls
MKS Dabrowa Gornicza – BK Redstone Olomoucko
Învingătoarele din cele două semifinale