Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Primele amenzi aplicate în Arad după modificarea Codului Rutier

Nouă şoferi au fost amendaţi de către poliţiştii arădeni pentru că au folosit telefonul mobil la volan, după modificările din Codul Rutier.

Primele amenzi aplicate în Arad după modificarea Codului Rutier
Foto: Foto: pixabay.com

Articol de Radio Timișoara, 15 octombrie 2019, 13:40

Nouă şoferi au fost amendaţi de către poliţiştii arădeni pentru că au folosit telefonul mobil la volan, după modificările din Codul Rutier.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, Claudia Iuga, spune că poliţiştii au oprit în trafic şi au sancţionat nouă şoferi care foloseau telefoane mobile.

În fiecare caz, a fost aplicată câte o sancţiune de 1.160 de lei, astfel că în total, doar în ultimele trei zile, amenzile ajung la 10.440 de lei pentru folosirea telefoanelor la volan.

În 12 octombrie au intrat în vigoare modificări în Codul Rutier, care prevăd sancţiuni mai aspre pentru anumite fapte, între care folosirea în maşină a telefoanelor mobile sau a altor dispozitive prevăzute cu funcţie de înregistrare sau redare text, foto sau video. Pentru astfel de abateri, amenzile sunt cuprinse între 6 şi 8 puncte de amendă, adică între 870 şi 1160 de lei. O noutate este aceea că este sancţionată chiar şi ţinerea în mână a unor dispozitive de acest fel în timpul conducerii.

Etichete:
Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră

Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră

Polițiștii rutieri din Timiș au participat, în perioada 15 – 21 iunie, la o amplă acțiune desfășurată în cadrul Programului...

Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră
Furtuna a provocat probleme în Timiș
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură duminică, 21 iunie 2026, 23:50

Furtuna a provocat probleme în Timiș

În intervalul orar 18:10 – 20:00, echipajele din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Timișoara au gestionat alte șase misiuni pentru înlăturarea...

Furtuna a provocat probleme în Timiș
Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură duminică, 21 iunie 2026, 13:42

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin

Trei case au fost afectate de un incendiu puternic izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică în localitatea Slatina-Timiș, județul...

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:48

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț

Accidentul s-a produs pe Autostrada A1, la kilometrul 460, pe sensul de mers Timișoara – Lugoj. Potrivit polițiștilor, o autoutilitară condusă...

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:59

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag

O femeie a ajuns la spital după un accident rutier produs pe drumul european E70, în comuna Șag. Accidentul s-a produs în jurul orei 12:50, pe...

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:19

Incendiu la o locuință din Utvin

Pompierii timișeni au intervenit în această dimineață pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Utvin. Incendiul a...

Incendiu la o locuință din Utvin

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost plasat sub control judiciar de procurorii DNA, într-un dosar în care este acuzat de luare de...

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură miercuri, 17 iunie 2026, 12:57

Doi tineri au murit într-un accident între o motocicletă și un autoturism, la Jabăr

Doi tineri și-au pierdut viața în urma unui grav accident rutier produs astăzi în localitatea Jabăr, județul Timiș. Accidentul s-a produs în...

Doi tineri au murit într-un accident între o motocicletă și un autoturism, la Jabăr