„Aletheia Aisthesis” debutează la Timișoara cu intervenții culturale senzoriale
Proiectul reunește imprimarea 3D, teatrul, artele plastice și metodele de accesibilizare culturală într-un demers dedicat copiilor, tinerilor și persoanelor nevăzătoare.
Articol de Dana Florea, 16 iunie 2026, 11:15
Obiecte inspirate din diferite perioade istorice sunt reproduse prin imprimare 3D și integrate în ateliere, exerciții teatrale, activități plastice și intervenții performative. Astfel, prin explorarea lor tactilă, patrimoniul cultural este adus mai aproape de publicuri diverse.
Primele activități au avut loc la Liceul Teoretic Special Iris din Timișoara. În cadrul unor ateliere coordonate de regizoarea Ana-Maria Ursu și artista vizuală Regina Damian, elevii au explorat tactil artefacte inspirate din mai multe epoci istorice – de la civilizația Cucuteni și lumea antică până la influențe bizantine, otomane și austro-ungare – și le-au reinterpretat prin exerciții de teatru și modelaj în lut.
O parte dintre activități s-au desfășurat cu ochii acoperiți, pentru a crea o experiență comună între elevii văzători și nevăzători și pentru a încuraja descoperirea obiectelor prin contact direct și interpretare personală.
Intervențiile marchează începutul unei cercetări aplicate privind modul în care patrimoniul poate deveni mai accesibil și mai relevant pentru copii și tineri. Reacțiile participanților sunt documentate video și vor contribui la realizarea unui documentar în cadrul proiectului.
În lunile următoare, proiectul va continua cu ateliere, intervenții artistice și activități de cercetare, rezultatele urmând să fie valorificate prin materiale educative și o experiență culturală finală care va reuni istoria, tehnologia, teatrul senzorial și arta.