Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Aproape 4.900 de automobile exclusiviste noi şi second hand, înmatriculate în România în primele patru luni

Aproximativ 4.900 de automobile noi şi second hand din categoria exclusiviste au fost înmatriculate în primele patru luni ale anului, în creştere cu aproape 15% faţă de perioada similară din 2014, cele mai multe (3.769) fiind încadrate în categoria rulate, arată datele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor.
În intervalul ianuarie – aprilie, din totalul automobilelor, încadrate la mărci rare, 1.105 sunt noi, iar cele mai multe înregistrări sunt raportate în cazul Mercedes Benz, cu 822 de unităţi, mai multe cu 25,88% faţă de primele patru luni din anul anterior. Tot la categoria înregistrărilor de maşini noi, pe locurile următoare s-au clasat: Jeep (93 de unităţi, +38,81%), Porsche (60 de unităţi, +25%), Mini (48 de unităţi, -2,04%), smart (30 de unităţi, +650%) şi Jaguar (20 de unităţi, +185,71%).

Aproape 4.900 de automobile exclusiviste noi şi second hand, înmatriculate în România în primele patru luni

Articol de Carla Chiu, 27 mai 2015, 13:11

La categoria înmatriculărilor de automobile rulate, statistica DRPCIV relevă faptul că din cele 3.769 de exemplare, cele mai multe au fost Mercedes Benz, cu 2.779 de unităţi, în creştere cu 10,23% comparativ cu perioada ianuarie-aprilie 2015.

Totodată, au fost înregistrate 528 de unităţi din gama smart (+14,78%), 238 unităţi de Mini (+6,73%), 95 de Porsche (+28,38%), 41 de Jaguar (+13,89%), 40 de Jeep (+25%), respectiv 25 de Lexus (+31,58%).

Potrivit sursei citate, de la începutul anului şi până la la finele lunii aprilie, s-au înmatriculat în România 4 maşini Ferrari, raportul dintre cele noi şi cele second hand fiind egal. De asemenea, s-au mai consemnat un exemplar nou înmatriculat Lamborghini şi 7 Maserati (dintre care 4 noi şi restul rulate), 9 exemplare din gama Infiniti (toate second hand) şi 5 exemplare Chrysler (toate rulate).

Datele DRPCIV relevă că, la nivel general, înmatriculările de vehicule noi au crescut în România, în primele patru luni, cu 14,84%, până la 73.824 unităţi, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2014, când numărul acestora era de 64.286 unităţi.

Pe de altă parte, conform sursei citate, la nivelul lunii aprilie 2015, au fost înmatriculate 19.232 de autoturisme second hand, în creştere cu 10,40% faţă de aprilie anul trecut, când s-au consemnat 17.420 de unităţi.

Marca auto second hand preferată a românilor a rămas Volkswagen, cu 21.182 unităţi înmatriculate din ianuarie până în aprilie 2015 (+77,38% faţă de aceeaşi perioadă din 2014). Topul preferinţelor continuă cu Opel (12.599 unităţi, +10,29%), Ford (8.547 unităţi, +12,79%), BMW (5.071 unităţi, +25,21%) şi Audi (4.958 unităţi, +13,95%).

La sfârşitul anului 2014, parcul auto naţional din România număra 6.270.615 unităţi, în creştere cu 4,77% faţă de aceeaşi perioadă din 2013, când numărul acestora era de 5,98 milioane de exemplare.

Scade numărul cererilor de plată depuse la APIA Timiș, crește suprafața agricolă declarată
Economie joi, 11 iunie 2026, 18:38

Scade numărul cererilor de plată depuse la APIA Timiș, crește suprafața agricolă declarată

Numărul cererilor unice de plată depuse la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Timiș a continuat să scadă și în...

Scade numărul cererilor de plată depuse la APIA Timiș, crește suprafața agricolă declarată
Povestea câmpurilor cu maci care atrag mii de oameni lângă Timișoara
Economie joi, 11 iunie 2026, 13:21

Povestea câmpurilor cu maci care atrag mii de oameni lângă Timișoara

Câmpurile înroșite de maci din apropierea Timișoarei sunt luate cu asalt în această perioadă de amatorii de selfie-uri și fotografii...

Povestea câmpurilor cu maci care atrag mii de oameni lângă Timișoara
Podgoria Aradului, parteneriat între nouă primării și producătorii de vin
Economie luni, 8 iunie 2026, 20:22

Podgoria Aradului, parteneriat între nouă primării și producătorii de vin

Nouă primării din județul Arad și zeci de producători de vin se unesc într-o nouă asociație care își propune să revitalizeze Podgoria...

Podgoria Aradului, parteneriat între nouă primării și producătorii de vin
APIA Timiș: Fermierii mai au câteva zile pentru depunerea cererilor de plată.
Economie marți, 2 iunie 2026, 18:05

APIA Timiș: Fermierii mai au câteva zile pentru depunerea cererilor de plată.

Fermierii timișeni mai au la dispoziție doar câteva zile pentru a depune cererile unice de plată la Agenția de Plăți și Intervenții pentru...

APIA Timiș: Fermierii mai au câteva zile pentru depunerea cererilor de plată.
Economie joi, 28 mai 2026, 17:20

Specialiștii avertizează: băncile nu cer niciodată PIN-ul sau datele cardului

Specialiștii în securitate bancară atrag atenția că atacurile informatice și tentativele de fraudă online devin tot mai sofisticate, iar...

Specialiștii avertizează: băncile nu cer niciodată PIN-ul sau datele cardului
Economie marți, 26 mai 2026, 17:25

Transelectrica a finalizat o investiție de aproape 176 de milioane de lei în Caraș-Severin

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica anunță finalizarea lucrărilor de modernizare și extindere a stației...

Transelectrica a finalizat o investiție de aproape 176 de milioane de lei în Caraș-Severin
Economie marți, 26 mai 2026, 07:52

Timișoara, printre destinațiile preferate ale turiștilor pentru minivacanța de Rusalii și 1 Iunie

Minivacanța de Rusalii și weekendul prelungit de 1 Iunie dau startul sezonului estival, iar Timișoara se află printre destinațiile urbane...

Timișoara, printre destinațiile preferate ale turiștilor pentru minivacanța de Rusalii și 1 Iunie
Economie duminică, 24 mai 2026, 18:28

Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac

O cultură de mazăre din județul Arad s-a transformat, în acest weekend, într-un adevărat loc de întâlnire pentru comunitate. Zeci de copii,...

Cules de mazăre cu scop caritabil, la Nădlac