Primarul Timișoarei anunță că va vota pentru redefinirea familiei la referendum
Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, a anunţat că va merge la referendumul pentru modificarea Constituţiei şi va vota în sensul redefinirii căsătoriei dintre bărbat şi femeie.
![Primarul Timișoarei anunță că va vota pentru redefinirea familiei la referendum Primarul Timișoarei anunță că va vota pentru redefinirea familiei la referendum](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/06/pnl-rezultate-alegeri-2016-4.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 14 septembrie 2018, 12:35
Nicolae Robu a declarat că, deşi este un nonconformist, în această chestiune este conservator.
“Eu vreau ca, atunci când se pronunță cuvântul familie, să nu fie nevoie de o întrebare suplimentară <Din ce e compusă?>. Vreau să se știe că ea a avut la bază, că poate nu mai e așa în timp, că trebuie atenție aici la termeni, trebuie rigoare și lingvistică, are la bază ceea e întipărit în mintea noastră. Se pot găsi formule prin care să li se permită și celor cu alte opțiuni să conviețuiască oficial. Eu nu am nimic împotrivă. E opțiunea oamenilor, dar prin familie se înțelege ceva. În concepția mea sunt niște cuvinte sacre <familie>, <căsătorie> și eu vreau ca acestea să rămână cu sensul constituit în lungul timpului. Noi avem o tradiție pe această formulă. Chiar dacă eu sunt un nonconformist prin natura mea, în această orivință sunt tradiționalist, sunt conservator, dacă vreți”, spune Nicolae Robu.
Primarul Timişoarei a realizat pe pagina sa de Facebook şi un sondaj pe această temă, iar din peste 5.000 de votanţi, în 10 ore, peste 60 la sută s-au declarat în favoarea căsătoriilor între persoanele de acelaşi sex.